تعاونی های خانوادگی موفق نبوده اند، ثبت 678 تعاونی در سوادکوه

به گزارش خبرنگاران، سعید یزدانی عصر پنجشنبه در همایش تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی، با بیان اینکه تعاونی ها بیشتر در بخش خدمات موفق بوده اند، اضافه نمود: اما سهم آنها در بخش کشاورزی و صنعت کافی نیست.

تعاونی های خانوادگی موفق نبوده اند، ثبت 678 تعاونی در سوادکوه

فرماندار سوادکوه با اشاره به جمعیت 81 هزار نفری تعاونی های شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی، تعداد زیاد اعضای تعاونی ها را دلیل بر توفیق و کیفیت تعاونی ها ندانست و گفت: موفقیت در تعاونی نیازمند باور قلبی تعاون گران و دولتمردان به امر تعاون و نتیجه بخش بودن آن است.

وی با اشاره به تشکیل تعاونی های خانوادگی در شهرستان، آن را زمانی یک موفقیت دانست که در عمل خوب کار نمایند و اضافه کرد: اما در عمل تعاونی های خانوادگی نتوانسته اند خوب عمل نمایند تا مسائل خود را مرتفع نمایند.

یزدانی از جمله پیش شرط های مهم ایجاد تعاونی را دانش و مهارت آموزی برشمرد و عدم آن را یک آسیب برای تعاون بیان کرد و اضافه کرد: شاهد بوده ایم که افراد بدون آموزش کافی، مطالعه تطبیقی و لحاظ موارد مهم مانند بازار مصرف و جغرافیای سوادکوه اقدام به تشکیل تعاونی در شهرستان نموده اند و به دلیل عدم شناخت آسیب دیده اند.

مقام عالی دولت در شهرستان با بیان اینکه تشکیل تعاونی کار آسانی است، گفت: اغلب تعاونی ها با هم ناسازگار هستند و از این رو مجمع عمومی تشکیل نمی گردد، بازرس گزارش کار نمی دهد و این یک آسیب است.

در ادامه این مراسم، زین العابدین نجفی، با اشاره به 678 تعاونی در شهرستان های سوادکوه و سوادکوه شمالی، 379 تعاونی را فعال و در دست اجرا برشمرد و تعداد اشتغال ایجاد گردیده توسط این تعاونی ها را 3 هزار نفر بیان کرد.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان سوادکوه، تعداد اعضای تعاونی های فعال و غیرفعال دو شهرستان را 81 هزار نفر بیان کرد و با بیان اینکه این میزان بیشتر از جمعیت شهرستان است، دلیل آن را ثبت نام برخی متقاضیان غیرساکن سهام عدالت در شهرستان دانست و اضافه کرد: 60 هزار نفر از اعضای تعاونی ها از تعاونی سهام عدالت و 21 هزار اعضای دیگر عضو سایر تعاونی های شهرستان هستند.

وی با بیان اینکه 47 تعاونی شهرستان در سامانه انتخاب تعاونی برتر ثبت نام نموده اند، اضافه کرد: از این تعداد برای11 تعاونی پرونده تشکیل که 5 تعاونی به عنوان تعاونی برتر استانی انتخاب شدند و رتبه اول تا سوم را کسب نموده اند و دو تعاونی نیز به سطح کشوری راه پیدا کردند که یک تعاونی به عنوان نمونه کشوری انتخاب شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تعاونی های خانوادگی موفق نبوده اند، ثبت 678 تعاونی در سوادکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعاونی های خانوادگی موفق نبوده اند، ثبت 678 تعاونی در سوادکوه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید