خبرنگاران گواهی ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات افتا اعطا شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، تهران - خبرنگاران - معاون وزیر ارتباطات گفت: گواهی مشترک در حوزه ارزیابی امنیتی پدافندی از معدود گواهینامه هایی است که سه نهادمستقل با میزان ارتباط سازمانی اندک و با یک فرآیند معین، به کسب و کارها اعطا می نمایند.

خبرنگاران گواهی ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات افتا اعطا شد

امیر ناظمی روز یکشنبه در آیین صدور گواهی مشترک در حوزه ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات افتا (امنیت فضای فراوری و تبادل اطلاعات) گفت: سازمان فناوری اطلاعات پنج رویکرد اصلی در مورد ارزیابی پدافندی محصولات افتا در نظر گرفته ایم.

او با بیان این مساله که صدور گواهی حوزه امنیت از ضرورت های دولت است و عدم وجود نظارت از سوی دولت باعث نقض امنیتشهروندان می گردد اضافه نمود: اولین رویکرد ما این است که گواهی نامه امنیتی باید بر اساس سطح امنیت سازمان باید صادر گردد.

اولین سطح، سطح صفر است این که مجموعه ای که قرار است در حوزه امنیت فعالیت کند، احتیاج نیست از همان روزهای ابتدایی برایدریافت مجوز اقدام کند.

اما افزایش فعالیت در حوزه امنیت، بالا رفتن تعداد رکوردهایی که از شهروندان جمع آوری می نمایند و میزاناهمیت این رکوردها آن ها احتیاجمند دریافت مجوز و گواهینامه هستند. هر چقدر تعداد رکوردها بیشتر باشد، گواهی ها باید با سخت گیریبیشتری صادر گردد.

مساله دیگر که معاون وزیر ارتباطات به آن استقلال حداکثری از دولت اشاره نمود و گفت: فرآیند صدور مجوز را باید به گونه ای در نظربگیریم که میزان مداخله دولت حداقلی باشد.

اکنون 6 آزمایشگاه مستقل خارج از دولت برای این کار در نظر گرفتیم تا ارزیابی های مورداحتیاج روی سامانه ها و نرم افزارها را انجام و گزارش خود را به دولت ارائه بدهند. چرا که وقتی میزان دخالت دولت کمتر می گردد، فسادنیز کاهش پیدا می نماید.

ناظمی مساله دیگر را یکپارچگی نهادی عنوان نمود و گفت: باید در این فرآیند، تقسیم کار به شکلی انجام شد که کمترین میزان مداخله وبیشترین میزان هماهنگی در دولت داشته باشد.

این گواهینامه از معدود گواهینامه هایی است که سه نهاد مستقل با میزان ارتباطسازمانی اندک با یک فرآیند معین به کسب و کارها اعطا می نمایند و امضا سه دستگاه نیز در آن قراردارد.

ناظمی اضافه نمود: راهبرد آخری که ما در نظر گرفته ایم کاهش هزینه است. هم هزینه زمانی هم هزینه اقتصادی ضمن این که با هماهنگی که باصندوق نوآوری و شکوفایی بسته تشویقی برای کسب و کارها در نظر گرفته شده و بخش عمده ای از هزینه ها را صندوق متقبل شده است.

رضا جواهری رییس مرکز مدیریت راهبردی افتا از حاضرین این جلسه گفت: امروزه تنیده شدن فضای مجازی در زندگی روزمره ما برایهمه معین است. با شیوع کرونا متوجه شدیم فضای مجازی یاری شایانی نموده است.

وی اضافه نمود: رگولاتوری، بخش اجرایی و تامین نمایندگان بخش خصوصی اجزای اصلی فضای مجازی هستند. که همگی در کنار هممیتوانند به فعالیت درست کنار یکدیگر ادامه بدهند.

او تشریح کرد: سال 84 سند راهبردی افتاد تدوین شد. سندی که در آن ساماندهی و اعتباربخشی به بخش خصوصی مورد آنالیز قرارگرفت. پس از آن نیز در سال 93 یکبار دیگر توافق نامه ای بین دو ارگان ابه امضا رسید تا این مساله بیش از پیش به شکل جدی دنبالگردد.

جواهری اشاره نمود: افزایش طول عمر مجوز به مدت دو سال، دیجیتالی شدن فرآیند صدور مجوز، کاهش زمان صدور مجوز از جمله مواردی بود که سعی شد در این مدت برای تسهیل کسب و کارها انجام گردد.

ابوالقاسم صادقی معاون امنیت سازمان فناوری، نیز در این مراسم اضافه نمود: از سال 92 تا الان به صورت کلی برای محصولات بومی73 گواهینامه صادر شده استکه اکنون50 گواهی دارای اعتبار، 11 گواهی در حال تمدید است و 12 گواهی نیز منقضی شده است.

گواهی هایی که تا الان صادر شده و معتبر است 18 گواهی تجهیزات شبکه، 25 تا برنامه کاربردی و 7 برنامه حوزه ارزیابی و رمز یابیاست.

آیین صدور گواهی مشترک در حوزه ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات فتا با حضور معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوریاطلاعات، رییس مرکز ماهر، برگزار گردید.

این تفاهم نامه برای تسهیل فعالیت کسب و کارها و سازمان ها است و در این مراسم گواهی ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات ارائه شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مرداد 1399 بروزرسانی: 27 مرداد 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18683

به "خبرنگاران گواهی ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات افتا اعطا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گواهی ارزیابی امنیتی پدافندی محصولات افتا اعطا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید