رد پای مغول ها در شهر تاریخی اسفراین

به گزارش مجله سلو بلاگ، مدیر پایگاه شهربلقیس اسفراین در خراسان شمالی با اشاره به کشفیاتی در شارستان گفت: یافته های باستان شناختی نشان می دهد که بخشی از ساختار این محوطه تاریخی با حمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده و به یک فضای صنعتی(کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل گردیده است.

رد پای مغول ها در شهر تاریخی اسفراین

به گزارش خبرنگاران، علیرضا نجفی اظهار کرد: از مهمترین کشفیات در شارستان در بخش معروف به تپه منار می توان به تعدادی حجره با مصالح آجر و گچ در پیرامون حیاط مرکزی و یک بنای چهار ضلعی به ابعاد 8×8 متر با دیواری به ضخامت 60/1 سانتیمتر اشاره نمود که احتمالاً در بالای آن گنبدی قرار داشته است.

نجفی با اشاره به کشف بخش هایی از ساختار این بنا شامل ایوان، راهرو مزین به گچبری و تعدادی حجره در کاوش های باستان شناسی از فصل های قبل گفت: یافته های باستان شناختی در این بخش بیانگر آن است که احتمالا این ساختار با حمله مغولان تخریب و پس از آن تغییر کاربری داده و به یک فضای صنعتی(کوره های آهنگری و ساخت سفال) تبدیل گردیده و تا ابتدای حکومت سربداران این روند ادامه داشته است.

وی از مهمترین کشفیات در داخل ارگ را شامل تعدادی اتاق با ساختار پی سنگی و دیوارچینه ای نام برد که ادامه ساختارهایی هستند که درفصول قبل کشف گردیده بودند و اظافه کرد: بخش اعظم آن در حفاری های غیرمجاز تخریب گردیده است.

او از مهمترین یافته های دیگر باقیمانده در داخل ارگ را پس از تخریبِ حفاری های غیرمجاز و ساخت و سازهای دوره های متعدد که در آن انجام شده، ساختار آب رسانی شامل یک حوض هشت ضلعی و یک حوض چهار ضلعی با یک آبراهه آجری در داخل حیاط مرکزی دانست و اضافه نمود: از دیگر یافته ها در زمینه صنعت ، هنر و حرف به هنر سفالگری، شیشه گری، فلزکاری و گچبریمی توان اشاره نمود که قطعه هایی ازآن درکاوش به دست آمده است.

نجفی با بیان این نکته که فصل نهم این کاوش در دو بخش ، داخل ارگ و شارستان انجام شد، گفت: کاوش در داخل ارگ با هدف شناخت و آگاهی از ساختار معماری داخل ارگ و فضاهای موجود درآن و همچنین فراهم کردن بستری برای حفاظت و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ بود.

او اضافه نمود: این کاوش درمحدوده شارستان نیز با تاکید بر تپه منار باهدف تعیین کردن کاربری وتکمیل ساختار بنای احتمالاً مسجد- مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان گردیده بود، انجام شد.

به گفته این مدیر پایگاه باستان شناسی، فصل نهم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین به سرپرستی احمد نیک گفتار و به مدت 40روز انجام شد.

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

picosho.ir: پیکوشو: مجله عکس و گرافیک

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 520

به "رد پای مغول ها در شهر تاریخی اسفراین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد پای مغول ها در شهر تاریخی اسفراین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید