زمین در انتظار عصر یخبندان کوچک

به گزارش مجله سلو بلاگ، برخی از دانشمندان معتقدند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و زمین از سال 2025 وارد عصر یخبندان کوچک می شود.

زمین در انتظار عصر یخبندان کوچک

به گزارش مهر، برخی از دانشمندان معتقدند که دوره گرمایش زمین در حال اتمام است و در آینده ای نزدیک زمین وارد دوره سرمایش خواهد شد. این دانشمندان معتقدند که این دوره که از سال 2025 آغاز خواهد شد، عصر یخبندان کوچک خواهد بود.

شاید بتوان گفت که تغییر اقلیم و گرمایش زمین در حال حاضر به یکی از چالش برانگیزترین موضوعات بین المللی تبدیل شده است. یکی از دلایل این چالش نبود اجماع در بین دانشمندان این حوزه است. وجود دیدگاه های متفاوت در مورد علل گرمایش زمین، سبب اجرا نشدن سیاست های بین المللی واحد در این حوزه شده است.

عده ای از دانشمندان با اصل موضوع گرمایش زمین مخالف هستند. این دانشمندان مسائل سیاسی در مطرح شدن چنین موضوعاتی را دخیل می دانند. در سوی دیگر اما عده ای از دانشمندان معتقد هستند که افزایش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت، موجب افزایش دمای زمین شده است. دیدگاه دیگری نیز در این حوزه وجود دارد و آن هم اینکه عامل اصلی افزایش دمای زمین فعالیت های خورشیدی است نه گازهای گلخانه ای انسان ساخت.

گازهای گلخانه ای انسان ساخت عامل اصلی گرمایش زمین

برخی از دانشمندان معتقد به افزایش دمای کره زمین به دلیل افزایش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت بعد از انقلاب صنعتی هستند. این عده همچنین منبع اصلی انتشار این گازها را منابع انرژی مانند نفت و گاز می دانند. این دیدگاه توانسته است بر نهادهای بین المللی مسئول در حوزه تغییرات اقلیم سیطره یابد.

راه حل این دسته از دانشمندان برای کاهش دمای زمین، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت به وسیله کاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز است. تمرکز بر کاهش مصرف منابع انرژی باعث شده است تا علاوه بر دو دستگی در جامعه علمی بر سر مسئله تغییر اقلیم در بین کشورها نیز دو دستگی به وجود بیاید. کشورهای دارنده منابع انرژی بر خلاف کشورهای فاقد منابع انرژی، تمایل چندانی به اجرای این راه حل ها ندارند. در واقع دو قطبی کشورهای دارنده منابع انرژی و فاقد منابع انرژی شکل گرفته است.

فعالیت های خورشیدی

در مقابل برخی دیگر از دانشمندان بر این اعتقاد هستند که آنچه سبب افزایش دمای کره زمین شده است، بالا رفتن میزان فعالیت های خورشیدی بوده است. این دانشمندان همچنین پیش بینی می کنند که با کاهش فعالیت های خورشیدی در دهه آینده دمای زمین در آینده ای نزدیک به سمت سرمایش و عصر یخبندان کوچک می رود. از جمله این افراد می توان به تحقیقات پروفسور والنتینا زارکووا (Valentina Zharkova) اشاره کرد.

زمین در انتظار عصر یخبندان

پروفسور زارکووا و همکارانش از دانشگاه Northumbria طی بررسی های خود، دریافته اند که از سال 2025 کره زمین به دلیل کاهش 60 درصدی فعالیت های خورشیدی، وارد دوره یخبندان، خواهد شد. این اقلیم شناس معتقد است که در این دوره بارش ها بیشتر به شکل برف خواهند بود.

زارکووا و همکارانش مدل خود را با استفاده از تکنیکی به نام تحلیل مؤلفه های اصلی به وسیله مشاهدات میدان مغناطیسی از رصدخانه Wilcox Solar در کالیفرنیا به دست آورده اند که دارای دقت 97 درصدی است. آن ها سه چرخه خورشیدی باارزش فعالیت های میدان مغناطیسی را بررسی کردند که سال های 1976 تا 2008 را پوشش می دهند. این گروه از پژوهشگران معتقد هستند که این وضعیت آخرین بار حداقل در 370 سال پیش مشاهده شده است.

این اظهارات در حالی است که گروه اول دانشمندان پیش بینی کرده اند که تا خاتمه قرن حاضر دمای زمین افزایش بیش از 2 درجه ای را تجربه خواهد کرد. از همین رو بعد از شکست پروتکل کیوتو در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کنوانسیون تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد (UNFCCC) در اجلاس بیست و یکم خود، موافقت نامه پاریس را مورد موافقت اولیه کشورهای حاضر قرار داد.

این موافقت نامه همه کشورهای عضو را موظف به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انسان ساخت به خصوص به وسیله کاهش مصرف منابع انرژی مانند نفت و گاز می کند. ایران نیز این موافقت نامه را تأیید اولیه کرده است و در حال حاضر نیز، دولت در پی تصویب آن در مجلس شورای اسلامی است. این در حالی است که یکی از دلایل خروج آمریکا و تشکیک روسیه در پیوستن به موافقت نامه پاریس، وجود چند صدایی جامعه علمی در بحث تغییر اقلیم است.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 4429

به "زمین در انتظار عصر یخبندان کوچک" امتیاز دهید

2 کاربر به "زمین در انتظار عصر یخبندان کوچک" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمین در انتظار عصر یخبندان کوچک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید