زنجیره کامل مرتعی البرز ظرفیتی کم نظیر

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: زنجیره مرتعی در منابع طبیعی این استان کامل است و کمتر استانی مانند البرز تمام مناطق مرتعی همچون ییلاق، میان بند و قشلاق دارد.

زنجیره کامل مرتعی البرز ظرفیتی کم نظیر

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، استان البرز حدود 516 هزار هکتار وسعت دارد که 430 هزار هکتار آن را عرصه های ملی و منابع طبیعی تشکیل می دهد.

از این مقدار عرصه ملی 373 هزار هکتار عرصه های مرتعی است که به دلیل قرارگرفتن در دامنه های جنوبی رشته کوه های البرز این مراتع بسیار غنی بوده و به همین دلیل جزو معدود مناطق در کشور است که زنجیره مرتعی کامل دارد.

مهدی فتحی با بیان این که به طور معمول دیگر استان ها چنین ظرفیتی ندارند، اضافه کرد: در مراتع این استان 309 سامانه عرفی وجود دارد.

وی گفت: در استان البرز 200 هزار و 878 راس دام مجاز دارای پروانه چرا داریم ولی تا قبل از اجرای پروژه نوین مدیریت چرا (تا سال 1393) افزون بر 375 هزار راس دام در این مراتع چرا می کردند، اکنون با همکاری مرتعداران و انجمن صنفی مرتعداران این تعداد به 89 هزار راس رسیده است.

  • البرز رتبه اول کشوری را در اجرای پروژه نوین مدیریت چرا دارد

فتحی با بیان این که استان در کشور رتبه اول را در پروژه نوین مدیریت چرا کسب نموده، گفت: به این معنی نیست که فشاری از لحاظ دام در مراتع استان وجود ندارد بلکه هنوز در برخی از مراتع به خصوص در جاده کرج - چالوس فشار به مراتع داریم زیرا ظرفیت مراتع آنچنان رعایت نشده ولی کوشش براین است تا این مسائل هم رفع گردد.

وی اضافه کرد: وجود مراتع علاوه بر نقش در تعلیف دام ها می توان بهره برداری های دیگری همچون در بحث گردشگری، فراوری گیاهان دارویی و... را داشت ولی متاسفانه در استان البرز و کشور مرتع بیشتر با دید علوفه دیده می گردد که یکی از اشکالات فرهنگی جاافتاده در کشور است که باید اصلاح گردد.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ادامه داد: جاهایی که دام به مرتع نمی رود مشکل زادآوری و رویش گیاهان داریم به این دلیل که برخی از بذرها هستند که باید چرخه هضم دام را طی نمایند تا بتوانند به بهره برداری برسند یا جاهایی که دام نداریم طغیان موش داریم زیرا وقتی خاک کوبیده نمی گردد جای رشد برایشان مهیا می گردد که آسیب زا است.

وی به وابستگی مرتع به دام اشاره نمود و گفت: هیچ مرتعی را بدون دام نمی خواهیم ولی هر میهمانی باید آداب میهمانی را رعایت کند و آداب میهمانی این است که به موقع داخل شده و به موقع نیز خارج گردد.

وی اضافه کرد: زمانی که دام بیش از حد در مرتع بماند آثار منفی و زیانباری در پی خواهد داشت که نمونه آن از بین رفتن پوشش گیاهی و حذف آن از مراتع و در پی آن تبدیل بارش ها به روان آب به جای جذب آب و در نهایت ایجاد سیلاب ها است.

فتحی اضافه کرد: این اتفاق در مناطقی که پیش از آن پوشش گیاهی داشته و از بین رفته به مراتب بیش از مناطقی است که بستر سنگی دارد.

وی توضیح داد: در جاهایی که پوشش از بین می برد چون خاک لخت داریم، خاک با جریان آب حرکت می نماید و جریانش خیلی بیش از آب زلال و تقریبا 2. 5 برابر است که بنابراین مهم است پوشش گیاهی مراتع حذف نگردد.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: ظرفیتی به نام مرتع در روستاها داریم که دهیاران می توانند از این ظرفیت به درستی و با درک این که این مرتع یک بهره بردار عرفی دارد با رعایت حقوق بهره برداران از آن استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در مراتع روستایی می توانیم موضوعاتی همچون گردشگری، بوم گردی، زنبورداری و گیاهان دارویی... را راه اندازی کنیم تا در عوض فشار دام بر مراتع کم گردد.

فتحی گفت: در جایی که حقوق محیط زیست و منابع طبیعی را رعایت نکنیم تبعات زیادی را شاهد خواهیم بود مثل تبعاتی که با انتقال آب کرج به تهران می افتد و زمانی که آب کرج می رود، ریزگردهایش هم به سمت تهران حرکت می نماید.

وی با اشاره به ایجاد ایستگاه های کنترل دام توسط یگان حفاظت استان، گفت: ایجاد این ایستگاه ها برای کنترل ورود دام به مراتع استان بسیار مفید بوده تا دام های اضافی وارد نشده که برای اینکار تمام گلوگاه های ورودی استان را شناسایی نموده ایم.

معاون فنی منابع طبیعی وآبخیزداری استان البرز اضافه کرد: برای اجرای درست پروژه مدیریت نوین چرا، پروانه های چرای دام باید ساماندهی شوند که احتیاج به یاری دهیاران داریم زیرا تعدادی از افرادی که پروانه چرا دارند فوت نموده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 1 بهمن 1398 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 11117

به "زنجیره کامل مرتعی البرز ظرفیتی کم نظیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنجیره کامل مرتعی البرز ظرفیتی کم نظیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید