لبنان به راحتی بدون نخست وزیر می تواند فعالیت کند ، میشل عون می گوید حریری کارنامه خوبی ندارد

به گزارش مجله سلو بلاگ، تحلیلگر مسائل لبنان درباره احتمال اینکه حریری جایگزین ادیب گردد، گفت: فکر نمی کنم چون حریری متهم به فساد است و توافق بر روی حریری در این شرایط بسیار سخت است. حزب الله مخالفتی ندارد ولی حریری را کارآمد نمی داند.

لبنان به راحتی بدون نخست وزیر می تواند فعالیت کند ، میشل عون می گوید حریری کارنامه خوبی ندارد

سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل لبنان در مصاحبه با خبرنگاران درباره تحولات لبنان و کناره گیریادیب نخست وزیر پیشنهادی لبنان گفت: لفظ برکناری مطرح نیست و کناره گیری عنوان می گردد. ایشان هنوز دولت تشکیل نداده بود و در مرحله رایزنی برای تشکیل دولت بود. ادیب در یکی دو پست به بن بست خورد و توقعاتی داشت که براورده نشد در نتیجه ایشان از پذیرش تشکیل دولت انصراف داد.

وی ادامه داد: وزارت دارایی براساس آنچه که در یکی دو دولت قبل نیز شاهد آن بودیم جزو سهمیه 4 وزارت شیعیان است. البته تاکید می کنم که این موضوع نه براساس قانون و نه براساس سنت تاریخی است ولی برای خارج کردن این وزارت از دست شیعیان باید دلیلی وجود داشته باشد و دلیلی ندارد شیعه بی دلیل از این موقعیت دست بکشد.

این تحلیلگر اذعان داشت: در بخش شیعه وزارت دارایی جزو دو وزارتخانه ای بود که افراد آن توسط نبیه بری رییس جنبش امل معرفی می شد. آمریکایی ها در اقدامی نادرست آقای علی حسن خلیل را که نفر دوم جنبش امل است در لیست تروریستی قرار دادند و نبیه بری در واکنش به اقدام آمریکا او را به عنوان وزیر دارایی معرفی کرد. این به چالشی تبدیل شد و حریری و دیگران اعلام کردند باید کسی انتخاب گردد که شرایط او سفید باشد.

زارعی توضیح داد: آمریکا می دانست صندلی علی حسن خلیل در تحولات سیاسی لبنان برجسته است و او یکی از چهره های آینده لبنان محسوب می گردد و تحریم ایشان نوعی خراب کردن میدان بازی لبنان بود. طبیعی بود که شیعیان در مقابل این مساله مقاومت نمایند در نهایت مصطفی ادیب در مواردی نه در خصوص وزارت دارایی نتوانست نظر طرفین را جلب کند و دست اخر از پذیرش مسئولیت استعفا داد و کماکان به عنوان سفیر لبنان در آلمان به کارش ادامه می دهد.

او درباره شرایط لبنان گفت: لبنان از این تجارب بسیار دارد. در فاصله بین سرانجام ریاست جمهوری میشل سلیمان تا شروع به کار میشل عون در مقام رییس جمهوری جدید سی ماه طول کشید و لبنان سی ماه رییس جمهور نداشت. این موارد اگر چه در ایران سخت و غیر قابل پذیرش است ولی جامعه لبنان به گونه ای است که دولت بار کمی بر دوش دارد و شهرها به وسیله شوراها اداره می شوند. در بیروت مناطق توسط شهرداران اداره می گردد و تمام امورات زندگی مردم لبنان در ذیل شهرداری ها اداره می گردد. در لبنان نیروی انتظامی تحت عنوان شهرداری محلی است و شهرداری ها کارهای منطقه داخلی خود را چه با وزرا و چه بدون وزرا انجام می دهند و نقش دولت در لبنان ضعیف است.

زارعی در پاسخ به این پرسش، آیا ناکامی ادیب می تواند مقدمه ای برای حضور مجدد حریری باشد؟ توضیح داد: فکر نمی کنم چون حریری متهم به فساد است و توافق بر روی حریری در این شرایط بسیار سخت است. حزب الله مخالفتی ندارد ولی حریری را کارآمد نمی داند. میشل عون می گوید حریری کارنامه خوبی ندارد. این شخصیت دو بار در صندلی نخست وزیری استعفا داده است و این نشان می دهد به محض قرار دریافت زیر فشار استعفا خواهد داد. چنین مواردی به چهره او در داخل لبنان آسیب زده است.

وی با اشاره به گزینه ای برای نخست وزیری لبنان گفت: گزینه در لبنان یعنی توافق و گروه ها باید توافق نمایند. در لبنان راهی جز توافق وجود ندارد و مسائل به وسیله قهر و جنگ حل نمی گردد. زور مجلس و رییس جمهور هم نمی تواند در این کشور کاری از پیش ببرد. لبنان یعنی کشور توافقات و راهی جز توافق گروه ها و طوایف وجود ندارد.

او در پاسخ به این پرسش، چرا حزب الله و امل در خصوص پست ها و وزارت های شیعیان سرسخت هستند اضافه نمود: منطق شیعه درست است. چون می گوید پست هایی در اختیار شیعیان بود. پیشنهاد حریری این بود که شیعیان وزارت دارایی را واگذار نمایند و وزارت دفاع را در اختیار بگیرند ولی وزیر دفاع با وجود اینکه فرمانده کل قوا یک مسیحی است صندلیی نخواهد داشت. شیعه نمی تواند با این پیشنهاد موافقت کند. ولی شیعیان مایل به تشکیل دولت ادیب بودند و حرفی غیر منطقی نداشتند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 23424

به "لبنان به راحتی بدون نخست وزیر می تواند فعالیت کند ، میشل عون می گوید حریری کارنامه خوبی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان به راحتی بدون نخست وزیر می تواند فعالیت کند ، میشل عون می گوید حریری کارنامه خوبی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید