ماجرای دعوای ترکمنستان با تاجیکستان

به گزارش مجله سلو بلاگ، عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی گفت: طی روزهای آتی مذاکراتی جهت حل مسائل مرز ترکمنستان انجام خواهد شد که امیداواریم اتفاقات خوبی در این زمینه رخ دهد.

ماجرای دعوای ترکمنستان با تاجیکستان

ابراهیم عطایی در گفت وگو با خبرنگاران، بیان کرد: شرایط هم اکنون به نحوی است که در مرز سرخس بار کامیون ها تا 18 شب خواب دارد و در حال حاضر بارها به سمت مرز اینچه برون و لطف آباد سوق پیدا نموده که همین مساله موجب افزایش کرایه های بار تا حدودی گردیده است.

وی اضافه کرد: مرز لطف آباد روزانه 200 دستگاه کامیون پذیرش می نماید اما به جهت شلوغی و افزایش حجم بار در این مرز، آنجا نیز شاهد خواب 2 روزه بار کامیون ها هستیم.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ترکمنستان اجازه ورود بارها را به مقصد تاجیکستان نمی دهد، بیان کرد: به جهت مسائل ایجاد گردیده بین روابط ترکمنستان و تاجیکستان، ترکمن ها اجازه ورود بار به مقصد تاجیکستان را نمی دهند. بارهایی که به سمت تاجیکستان در مرز ارسال گردیده، همه متوقف گردیده است و مشکلاتی بین رانندگان و شرکت های حمل و نقل ایجاد نموده است.

وی با بیان اینکه دو مسیر برای دور زدن ترکمنستان وجود دارد، بیان کرد: مسیرهای جایگزین وجود دارد اما به سرعت نمی توان تغیر مسیر داد. مسیر اول که از افغانستان می گذرد، به جهت اینکه بخشی از راه آن شوسه بوده و امنیت کمی دارد، مناسب نیست. همچنین مسیر بندر امیرآباد و بندر اکتائو نیز برای ارسال بار به تاجیکستان مهیاست اما این مسیر نیز طولانی بوده و احتیاج به زیرساخت های فراوانی دارد؛ لذا این مسیرها می تواند جایگزین مناسبی باشد اما برای کوتاه مدت کمی کار مشکل است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی شرکت های حمل ونقل بین المللی خراسان رضوی در خصوص اخذ عوارض 1.5 دلاری ترکمنستان بیان کرد: هم اکنون این عوارض 1.5 دلار بوده اما ترکمنستان به دنبال افزایش این عوارض به 2 دلار است.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 776

به "ماجرای دعوای ترکمنستان با تاجیکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای دعوای ترکمنستان با تاجیکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید