کاروانسرای احمدی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است

به گزارش مجله سلو بلاگ، سیری در ایران/ براساس آخرین خبر و گزارش های منتشر شده، کاروانسرای احمدی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است.

کاروانسرای احمدی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است

کاروانسرای احمدی شیراز که در بخش تجاری شهر و در کنار بازار وکیل واقع شده است، متشکل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان هایی با ستون های یکپارچه سنگی است. کاشی کاری، حیاطی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یک سنگاب تزئیناتی بوده که زیبایی کاروانسرا را دوچندان نموده است. این کاروانسرا دارای دو حیاط با کفی سیمانی بوده و حیاط پشتی آن تا حدود 50 سال پیش به عنوان محل نگهداری حیوانات باربر مورد استفاده قرار میگرفت.

این کاروانسرا از کاروانسراهای شیراز است که در محوطه درب شاهزاده قرار گرفته و از طریق یک دالان با یک خم و پیچش از بازار وکیل جدا می گردد. این دالان دارای سقفی خوانچه پوش و گنبد ترک پوش است که روی آن با معرق کاری با کاشی های زرد و آبی رنگ و مشکی تزئین شد. اما کاشی کاری لچکی های سردر حجره ها مربوط به دوران اختلاط با طرح های گلدانی و پرنده مربوط به سال 1328 است. جلوی تمامی حجره ها سایه بان های طاق دار با ستونهای ساده و بدون مارپیچ وجود دارد. یک جبهه این کاروانسرا دو طبقه بوده که از طریق رشته پلکانهای موجود در دالان میتوان بدان دست یافت. ارتباط این دو حیاط از طریق یک راه مستقیم و دو دالان پیچ دار با سقفی طاق و تویزه بوده و درون این دو تالار نیز حجره وجود دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اسفند 1401 بروزرسانی: 18 اسفند 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 50633

به "کاروانسرای احمدی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاروانسرای احمدی یکی از جاذبه های دیدنی شیراز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید