کاشت صدهزار اصله درخت در چیتگر

به گزارش مجله سلو بلاگ، صدهزار اصله درخت دربزرگترین بوستان جنگلی پایتخت تا انتها سال کاشته می شود تا بادهای ورودی غرب پایتخت هوای شهر را پاک تر کند.بوستان جنگلی چیتگر با 950 هکتار وسعت ریه تنفسی شهر تهران است که در این دهه بخش از درختان تنومند و 50 ساله آن خشک شده اند.

کاشت صدهزار اصله درخت در چیتگر

خبرنگاران- ثریا روزبهانی: احسان صفایی معاون خدمات شهری شهردار منطقه 22 درباره احیای تپه های تنفسگاهی جنگل چیتگر می گوید: بوستان جنگلی چیتگر به عنوان ریه تنفسی غرب تهران ساخته و با همین رویکرد درختان متعددی با گونه های مختلف در این جنگل کاشته شد تا بتواند با بادی که از جهت غرب به شهر تهران و دریاچه شهدای خلیج فارس می وزد به تلطیف و پاکسازی هوای شهر تهران کمک کند. دقیقاً مانند بوستان های جنگلی سرخه حصار و لویزان در شرق تهران؛ اما متأسفانه به مرور زمان و دلایل مختلف از جمله تغییر اقلیم آب و هوایی، آفت ها و ... بخشی از آنها از بین رفته و اکنون شهرداری منطقه 22 قصد دارد این عرصه را که فضایی جنگلی است و عرصه ملی هم محسوب می شود دوباره احیا کند و به شرایط ایده آل و مطلوب اولیه اش برگرداند.

او می افزاید: سال گذشته، 60 هزار اصله درخت در این جنگل کاشته شد و امسال هم طرح احیای تپه هایی که کامل خشک و از بین رفته اند در دستور کار قرار گرفته است. معاون خدمات شهری شهردار منطقه 22 توضیح می دهد: این تپه ها عاری از هرگونه درخت هستند. به همین دلیل امسال می خواهیم این تپه ها را احیا و دوباره به فضای جنگل برگردانیم. اکنون فاز اول عملیات اجرایی این تپه ها در قسمت تپه های هواکش، شروع و درختان متعددی در این محدوده کاشته شده است. نکته حائز اهمیت در این طرح استفاده از درختان کهنسال به جای نهال های کوچک و کم سن است. به گفته صفایی این عملیات تا آخر سال و زمان مناسب کاشت درخت در دیگر تپه های خشک جنگل چیتگر استمرار خواهد داشت. صفایی درباره تعداد درختانی که قرار است در این طرح کاشته شود می گوید: براساس برآورد کلی امسال باید بیش از صد هزار اصله درخت در این محدوده کاشته شود اما این اقدام به شرایط آب و هوایی و زمان مناسب برای کاشت درخت بستگی دارد. همچنین تعداد کاشت درخت در تپه ها با توجه به وسعت متغیر خواهد بود. به همین دلیل ظرفیت کاشت درخت در هر تپه خشک با تپه دیگر متفاوت است اما براساس استانداردها به ازای هر یک هکتار زمین، 600 اصله درخت کاشته می شود. در کل باید 90 هکتار از عرصه جنگل چیتگر با کاشت درخت دوباره احیا شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 11630

به "کاشت صدهزار اصله درخت در چیتگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت صدهزار اصله درخت در چیتگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید