جاذبه های دیدنی شهر زارچ Zarach

به گزارش مجله سلو بلاگ، زارچ شهری در 15کیلومتری باختر شهر یزد و در مرکز ایران است. زارچ مرکز بخش زارچ است. منطقه تاریخی زارچ در ناحیه دشتی کویری با آب و هوای معتدل خشک واقع شده است. پیرامون آن را شنزاری بنام تل ریگ فرا گرفته است . شهر زارچ تا سال 1342 خورشیدی جزو نواحی روستایی به شمار می رفت و از این سال به عنوان منطقه شهری شناخته شد.این شهر از شمال به کوه دربید و کوه انجیر از شرق به شهر شاهدیه و یزد، از جنوب به جاده خضر آباد و از غرب به اشگذر محدود است. زارچ بعد از میبد، قدیمی ترین آبادی یزد است بنا به روایتی زارچ از جمله بناهای زال زر است.در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی زارچ بیشتر آشنا شوید.

جاذبه های دیدنی شهر زارچ Zarach

بلیط هواپیما در طاهاگشت

مسجد امیرالمومنین سرده زارچ

مسجد امیرالمومنین زارچ از معظم ترین بناهای فعلی زارچ است. بنای مسجد شامل صحن، رواق، گنبد خانه، دهلیزهای جانبی و شبستان ستون دار است. بر روی محراب گنبد خانه، بادگیر ساخته شده است. سقف فضاها به صورت گنبدی، آهنگ، طاق چشمه و طاق تویزه و طرح قوس ها نیز هلالی و جناغی می باشد. مسجد امیرالمومنین به شماره 14542 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.طبق برخی نظریه ها این مسجد قدمتی حدود 120 ساله (قاجاری) دارد و بانی بنا مرحوم حاج ملا علی کمال معروف به حاج ملا علی کوچک می باشد ولی طبق تاریخی که روی زیلوی قدیمی مسجد موجود است، مسجد امیرالمومنین زارچ در دوره افشاری و زندیه نیز وجود داشت.مسجد امیرالمومنین (مسجد سرده) و ساباط مجاور آن در محله سرده شهر زارچ قرار گرفته است. با توجه به سبک ساختمان گنبد، ایوان و تاریخ موجود در زیلوی مسجد، بنا را می توان متعلق به دوره زندیان و افشاریان دانست. این مسجد دارای تابستانخانه ای با گنبدی نسبتاً بلند، ایوان، صحن نیم طبقه ای در طرفین گنبد و غرفه هایی در اطراف صحن است.

قنات زارچ

قدیمی ترین وطولانی ترین قنات در جهان، به نام قنات زارچ در استان یزد واقع شده است. این قنات با طول 100کیلومتر و تعداد چاه های 2115 حلقه ، سابقه ای بیش از 3000 سال در کشور دارد.

پس از ورود اسلام به ایران، مسجد جامع تاریخی شهر یزد نیزدرحریم قنات زارچ ساخته شد و چند میله چاه این قنات در محدوده این مسجد قرار گرفت تا علاوه بر پر کردن آب انبار وسیع زیر مسجد، نمازگزاران بتوانند از طریق پایاب برای وضو دریافت از آب قنات استفاده کنند که این پایاب هنوز هم قابل استفاده است.تعدادی از میله های آن هم در محل مسجد جامع یزد قرار گرفته است. احتمالا این مسئله نشان می دهد که این قنات قبل ازاسلام وجود داشته و پس از آن، مسجد جامع یزد را در حریم قنات بنا نموده اند تا از طریق پایاب از آب قنات جهت وضو دریافت استفاده گردد.

یکی از ویژگی های قنات زارچ مقطع مربعی آنها است که قدمت حفر آن به زمان زرتشتیان بر می گردد.تا نیم قرن پیش هم آبدهی قنات زارچ بیش از 150 لیتر در ثانیه بود اما به دلیل حفر بی رویه چاه های عمیق و نیمه عمیق در حریم آبی قنات، آبدهی آن به شدت کاهش یافته است.مظهر این قنات در شهر زارچ واقع شده و دارای سه شاخه یا تونل زیر زمینی جدا از هم است که تونل های آن؛شیرین، شور و ابراهیم خویدکی نام دارد.البته دو شاخه شیرین و ابراهیم خویدکی، شاخه های خشک شده قنات زارچ هستند و هم اکنون تنها شاخه شور به طول 72 کیلومتر آبدهی دارد که آبدهی این شاخه در بالا دست قنات 60 لیتر در ثانیه بوده اما در مظهر قنات 28 لیتر در ثانیه است.

آب انبار هفت بادگیری عصر آباد

یکی از جاهای دیدنی زارچ آب انبار هفت بادگیری می باشد که در روستای عصر آباد نهفته شده است. این منطقه به زمان مظفرالدین شاه قاجار برمی گردد که به دست زردتشتی همین روستا بنا شد. آب انبار هفت بادگیری عصر آباد از لحاظ بادگیر ها مشهور به رتبه 1 است که تعداد زیادی دارد چون آب انبار 2 مخزنی بوده از دسته های کم بوده که چسبیده به هم هستند و در ایران وجود دارد. طول ار تفاع بادگیر ها از سطح زمین به 6 متر می رسد که به صورت زیبا و جذابی تزیین شده و نمایان ار دوز دست ها است. بادگیر ها به شکل ردیفی مثل صفی صاف ایستاده شده که از شاهکار های معماری ایرانی می باشد. این مکان گردشگری هم در فهرست آثار ملی با شماره 7753 به ثبت رسیده است. چون این آب انبار در جهت راه قدیمی زیارتی مشهد و یزد قرار داشته یک راه ورودی جدا هم دارد که توسط تیغه آجری از همدیگر جدا شده اند.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 27 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12428

به "جاذبه های دیدنی شهر زارچ Zarach" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی شهر زارچ Zarach"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید