جشنواره ها و برنامه های رضوی ساماندهی می شوند

به گزارش مجله سلو بلاگ به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نشست مشترک بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، معاونت امور هنری و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها تفاهمنامه های جشنواره ها و برنامه های رضوی در زمینه هنرهای تجسمی، موسیقی و هنرهای نمایشی امضا شد.

جشنواره ها و برنامه های رضوی ساماندهی می شوند

محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) با قدردانی از معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه گفت: در امسال جشنواره های رضوی که قرار بود در استان ها برگزار گردد، برگزار گردید و بنیاد امام رضا (ع) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سعی کردند، تعهدات خود را انجام دهند.

برازش اعلام کرد: هدف بنیاد بین المللی امام رضا(ع) برای سال آینده این است که جشنواره های موازی حذف، ادغام یا تجمیع شوند، برخی جشنواره ها حفظ شوند و برخی جشنواره ها دوسالانه برگزار شوند. همچنین تعداد جشنواره ها کاهش یابند و به کیفیت آنها بیشتر توجه گردد و از فراوریات ماندگار حوزه هنر با موضوع رضوی حمایت گردد.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه یادآور شد: بنیاد امام رضا (ع) با تجمیع و کاهش جشنواره ها در 30 استان، کاری ارزشمند کرد و معاونت امور هنری نیز به دنبال بازنگری و تجمیع یا کاهش و ساماندهی جشنواره هاست. برخی از جشنواره ها که در دوره های نخست تاثیرگذار بودند به مرور به یک عادت تبدیل شدند و از اهداف و کارکرد خود فاصله گرفتند. جشنواره ها 2 قابلیت دارند یا بستر مصاحبه هستند و یا نظام استعدادیابی دارند اما تعداد جشنواره ها چنان افزایش یافته است که برخی از آنها به جای استعدادیابی یا مصاحبه، به یک تهدید برای جامعه هنری تبدیل شده اند. ساماندهی جشنواره ها و اینکه به جای کمیت بر کیفیت توجه گردد، کار ارزشمندی است.

حسینی ادامه داد: با حذف جشنواره های زاید یا موازی از سوی بنیاد امام رضا (ع) امکانی فراهم می گردد تا به فراوری آثار حرفه ای با موضوع رضوی در زمینه های نمایشنامه نویسی، تئاتر، تجسمی و موسیقی و حمایت از فراوری آثار هنرمندان شاخص و هنرمندان جوان کمک گردد. ضرورت دارد که به رویدادها و جشنواره هایی توجه گردد که اولویت و خروجی دارد. در هفته گذشته جشن صد سالگی هنرستان موسیقی تهران برگزار گردید که فضا و گفتمانی را درباره هنرستان ها و آموزش هنر ایجاد کرد.

در ادامه این جلسه تفاهم نامه جشنواره تئاتر و نمایشنامه رضوی در آذربایجان شرقی، کارگاه تصویرسازی رضوی در اصفهان، آواها و نواهای رضوی در تهران، جشنواره خوشنویسی رضوی در خراسان جنوبی، جشنواره عکس رضوی در خراسان رضوی، کارگاه گرافیک در سیستان و بلوچستان، جشنواره سرود رضوی در قم، ویژه برنامه تئاتر خیابانی در جنوب کرمان، ویژه برنامه مولودی خوانی در کردستان، ویژه برنامه تجسمی در قشم و آواها و نواهای گیلکی در استان گیلان امضا شد.

در این نشست مدیران بنیاد بین المللی امام رضا (ع)، حمید قبادی مشاور اجرایی، سید امین مویدی مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری، محمد اله کمک فومنی مدیرکل دفتر آموزش و توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری، کارشناس این دفتر، کارشناس برنامه ریزی معاونت هنری، مرتضی باقرنژاد معاون دفتر موسیقی و مدیران کل یا معاونان ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های اصفهان، تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، قم، جنوب کرمان، قشم، کردستان و گیلان حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 2470

به "جشنواره ها و برنامه های رضوی ساماندهی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ها و برنامه های رضوی ساماندهی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید