جشن های ثبت ملی 4 میراث طبیعی گیلان برگزار می شود

جشن ثبت ملی سه اثر طبیعی شهرستان رضوان شهر در پایان ماه جاری در این شهرستان و جشن ثبت اثر طبیعی تالاب سوستان در شهرستان لاهیجان برگزار خواهد شد.

جشن های ثبت ملی 4 میراث طبیعی گیلان برگزار می شود

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، شهرود امیر انتخابی مدیرکل میراث فرهنگی استان، با اعلام این خبر اضافه کرد: یکی از راهکارهای مهم و قانونی برای حفظ و پاسداشت آثار، ثبت اثر مذکور در فهرست آثار ملی کشور است. از جمله اقدامات مهم و ارزشمند این اداره کل، مستند سازی و ثبت آثار تاریخی، طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی کشور است.

او اضافه کرد: اولین اثر ثبتی گیلان، مقابر چهار پادشاهان شهرستان لاهیجان است که در سال 1317 به ثبت ملی کشور رسیده اما متاسفانه در طول سالیان گذشته، مراحل ثبت یک اثر و به طور کلی هدف از ثبت اثر ملی به درستی اطلاع رسانی نشده است.

امیرانتخابی اضافه کرد: در شهرستان رودسر جشن ثبت ملی کوه سماموس به عنوان بلندترین قله گیلان با حضور مردم شریف این شهرستان، مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان ادامه داد: خوشبختانه در یک سال اخیر اقدامات خوبی برای مرمت بناهای تاریخی که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده، اجرا شده است. اکنون تعداد بسیاری از سرمایه گذاران بخش خصوصی با مراجعه به این اداره کل، خواستار مرمت اماکن تاریخی فرهنگی به منظور بهره برداری از جمله تبدیل اماکن تاریخی به رستوران، اقامتگاه، موزه و.... هستند.

امیرانتخابی اضافه کرد: متاسفانه یکی از موانع بزرگ ثبت آثار و ابنیه تاریخی این است که اکثر خانه های تاریخی استان در اختیار وراث است و امکان ثبت و تحویل این مکان ها به سرمایه گذاران با مشکل روبرو است که رفع این مشکل تلاش همه جانبه مسئولان استانی را طلب می کند.

او در ادامه گفت: اشخاص حقیقی که تمایل به مرمت بناهای تاریخی تحت اختیار خود را دارند، می توانند با مراجعه به معاونت میراث فرهنگی این اداره کل و تکمیل فرم های درخواستی اقدام کرده تا پس از طی مراحل قانونی و به ترتیب اولویت نسبت به مرمت آن ها اقدام شود.

امیرانتخابی در خاتمه گفت: جشن ثبت ملی سه اثر طبیعی شهرستان رضوان شهر در خاتمه ماه جاری در این شهرستان و جشن ثبت اثر طبیعی تالاب سوستان در شهرستان لاهیجان با حضور اقشار مردم و مسئولان برگزار خواهد شد، امیدواریم بتوانیم گام های مثبتی در حفظ و صیانت از آثار تاریخی، طبیعی و معنوی در این استان برداریم.

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 29 دی 1398 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 11049

به "جشن های ثبت ملی 4 میراث طبیعی گیلان برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن های ثبت ملی 4 میراث طبیعی گیلان برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید