راز جمجمه های عجیب در غار نئاندرتال ها

به گزارش مجله سلو بلاگ، گروهی از نئاندرتال هایی که در مرکز اسپانیا زندگی می کردند، غارهایشان را با جمجمه های تک شاخ سیبری و پستانداران بزرگ دیگر پر می کردند و احتمالاً هدف نمادین مرموزی از این کار داشتند.

راز جمجمه های عجیب در غار نئاندرتال ها

خبرنگاران | محققان در یک مطالعه تازه درباره مجموعه گیرا و حیرت انگیز از جمجمه ها که در غاری در اسپانیا یافت شده است، گفته اند این یافته می تواند روشنگر دنیای روحانی و عجیبِ گذشتگان منقرض ما باشد.

به گزارش خبرنگاران ، بسیاری از غار های نئاندرتال ها در گذشته کشف شده اند و تقریباً تمام شواهد یافت شده در این زیستگاه ها با فعالیت های مادی از قبیل شکار یا ساخت ابزار ارتباط داشته است. به گفته محققان: تا به امروز، در سوابق باستان شناسیِ نئاندرتال ها، هیچ سایتی که منحصراً به فعالیت های نمادین مربوط باشد، شناسایی نشده است.

با این حال، باستان شناسان حین حفاری در غاری معروف به Cueva Des-Cubierta، به 35 جمجمه بزرگ حیوان برخورد کردند که همگی آن ها دارای شاخ هستند. این مجموعه شامل جمجمه های 28 حیوان نشخوارگر از قبیل گاومیش کوهان دار و نیاگاو، 5 آهو و 2 کرگدن می گردد.

یافتن مجموعه ای از سر های قدیمی درون یک غار بسیار غیرعادی است چون شکارچی-گردآوردندگان باستانی سر های شکارهایشان را به خاطر سنگینی و نداشتن گوشت، به ندرت به زیستگاه شان بازمی گرداندند؛ بنابراین محققان نتیجه گرفته اند وجود جمجمه و نه بخش های دیگر لاشه که ارزش غذایی بیشتری داشتند، به نظر عمدی بوده و کاربرد آن نه به امرار معاش بلکه به مراسمی نمادین ارتباط داشته است.

در پشتیبانی از این ایده میتوان گفت اندازه بسیار کمی دندان حیوان یا تکه های استخوان در غار پیدا شده است به این معنا که محل سلاخی این موجودات جایی خارج از این غار بوده و تنها سر های جداشده حیوانات به درون غار آورده شده است. با این حال، محققان با در نظر گرفتن اینکه در هیچ یک از غار های دیگر نئاندرتال ها هیچ مجموعه جمجمه ای پیدا نکردند، قادر نیستند شرح خاصی برای این یافته ارائه دهند.

تا جایی که ما می دانیم، نئاندرتال ها هیچ مراسمی را با جمجمه حیوانات اجرا نمی کردند و محققان نیز نمی دانند معنای نمادین این غار پر از جمجمه چیست. آن ها در این باره گفته اند: تنها پس از آمدن انسان های به لحاظ کالبدشناسی مدرن، کاربرد احتمالی جمجمه در مراسم و تشریفات قابل درک تر شد.

محققان با در نظر گرفتن اینکه شاخ جمجمه ها دست نخورده مانده است، حدس می زنند شاید کاربرد جمجمه ها یادبود های شکار بوده باشد: با این حال، نمی توان تفسیر های دیگر را غیرمحتمل شمرد، مثلاً ارتباط آن ها با تشریفات و آتش ... یا ارتباط نمادین نئاندرتال ها با دنیای طبیعی یا نوعی مراسم مقدماتی یا جادوییِ تسکین بخش.

فارغ از هر کاری که نئاندرتال ها با این جمجمه ها می کردند، به نظر می رسد نئاندرتال های ساکن این غار، این سنت را مدتی به قوت خود باقی نگه داشتند، چون در تمام لایه رسوبات درون غار، جمجمه حیوانات یافت شده است و این نشانگر این است که انباشت آن ها سال ها طول کشیده است، پس میتوان نتیجه گرفت این رفتار بین چند نسل تکرار شده است و به همین علت آن را یک پدیده فرهنگی تفسیر نموده اند.

منبع: iflscience

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 50619

به "راز جمجمه های عجیب در غار نئاندرتال ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز جمجمه های عجیب در غار نئاندرتال ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید