عکس ، جهنم زمین؛ منطقه ای که هیچ موجود زنده ای در آن پیدا نمی گردد!

به گزارش مجله سلو بلاگ، دانشمندان کشف نموده اند که در یک منطقه از زمین، شرایط محیطی آنقدر سخت است که نمی تواند هیچ گونه حیاتی را حفظ کند و این مطالعه می تواند برای معین شرایط محدود زندگی حتی در جایی که آب مایع وجود دارد، مرتبط باشد.

عکس ، جهنم زمین؛ منطقه ای که هیچ موجود زنده ای در آن پیدا نمی گردد!

به گزارش خبرنگاران، این مکان یکی از خشن ترین محیط های روی زمین است، منطقه زمین گرمایی دالول، بسیار گرم، شور و اسیدی است.

این حوضچه ها در امتداد یک دهانه آتشفشانی واقع در فرورفتگی داناکیل در اتیوپی، جایی که دمای روز حتی در زمستان از 45 درجه سانتیگراد فراتر می رود، کشیده شده است. بعضی از حوضچه های نمک هایپراسید دارای pH بسیار منفی هستند. پس از یکسری آزمایش، محققان دریافتند که هیچ حیاتی در حوضچه ها وجود ندارد، حتی میکروارگانیسم ها. این یافته ها در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شد.

Purificación López García، زیست شناس در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه، گفت: پس از انجام تجزیه و تحلیل بر روی تعداد بسیار بیشتری از نمونه ها نسبت به تحقیقات قبلی، توانستیم تایید کنیم که هیچ حیات میکروبی در این حوضه های داغ، هایپراسید و شور و بعلاوه در دریاچه های نمک غنی از منیزیم مجاور وجود ندارد.

برعکس، در نواحی بیابانی و دره های نمکی اطراف منطقه زمین گرمایی، حیات به شکل تنوعی از میکروارگانیسم های بدوی (هالوفیل ها از گروه باستانی ها) وجود دارد که محیط شور با آنها ارتباط دارد. باد و بازدیدنمایندگان طیف گسترده ای از میکروب ها را به برکه ها و دریاچه های داناکیل پراکنده کردند. دانشمندان می گویند که پس از چندین نوع آزمایش به توالی انبوه نشانگرهای ژنتیکی رسیدند.

به منظور شناسایی میکروارگانیسم های بالقوه، کشت های میکروبی، سیتومتری برای تشخیص تک تک سلول ها، بررسی شیمیایی آب شور و بعلاوه میکروسکوپ الکترونی در ترکیب با طیف سنجی اشعه ایکس اجرا شده است. این آزمایش ها به آن ها اجازه داد تا بین سلول های میکروبی واقعی و ذرات معدنی غنی از سیلیکون که می توانستند مشابه آنها باشند، تمایز قائل شوند، زیرا می توان آن ها را به عنوان سلول های فسیل شده تعبیر کرد، در حالی که در واقع حتی در غیاب هر شکلی از حیات، به طور خودبه خود در نمک تشکیل می شوند.

محققان معمولا از شواهدی مبنی بر وجود حیات در محیط های شدید روی زمین به عنوان نقطه مرجع برای شناسایی شرایط محیطی مشابهی که می توانند حیات در سیارات داخل یا خارج از منظومه شمسی ما را پشتیبانی نمایند، استفاده نموده اند.

نویسنده این مطالعه گفت: مطالعه ما نشان می دهد که مکان هایی مانند این حوضه های دالول روی زمین وجود دارد که با وجود آب مایع، استریل هستند. که به تجزیه هیدروژن یاری می نماید. ترکیب آنها با محیط شور، اسیدی و گرم زندگی را غیرقابل تحمل می نماید.

لوپز گارسیا نتیجه گرفت: این مکان باورنکردنی به نظر می رسد زیرا ما معتقدیم که سیاره ما نشان دهنده زندگی و تکامل است و بدون حیات، تکامل نمی تواند اتفاق بیفتد.

اگر لوپز گارسیا در تحقیقاتش درست گفته باشد، می توانیم از منظری بسیار متفاوت به سیاره خود بنگریم، دیدگاهی بی رحمانه تر که جنبه نابخشودنی زندگی و انسانیت را نشان می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 50627

به "عکس ، جهنم زمین؛ منطقه ای که هیچ موجود زنده ای در آن پیدا نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، جهنم زمین؛ منطقه ای که هیچ موجود زنده ای در آن پیدا نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید