نویسنده جلینی سه کتاب خود را رایگان به مخاطبان عرضه کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در گلستان، حسین پایین محلی متولد سال 1362 در شهر جلین بخش مرکزی شهرستان گرگان و دانش آموخته کارشناسی ارشد علوم سیاسی، کارمند نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان است. وی از دوران نوجوانی نوشتن را شروع نموده و در ادامه در سال 81 در شهر جلین انجمن شعر و ادب مهر جلین را با همکاری جمعی از دوستانش راه اندازی کرد که ماحصل آن تا به امروز یک مجموعه شعر با عنوان جوانه ها بوده است. وی در دو دهه فعالیت نوشتاری و مطبوعاتی خود قریب به 300 مقاله در نشریات و سایت های استانی و کشوری در حوزه غرب شناسی، علوم انسانی و مسائل فرهنگی آثاری را قلمی و منتشر نموده است. به بهانه انتشار 3 عنوان کتاب حسین پایی محلی که به صورت الکترونیکی و رایگان در فضای مجازی منتشر نموده است، با او درباره هدفش از انتشار مجازی آثارش، شرایط حوزه نشر و کتاب و نیز شرایط کتابخانه های عمومی استان گلستان به گفت وگو نشستیم که در ادامه از نظر مخاطبان می گذرد.

نویسنده جلینی سه کتاب خود را رایگان به مخاطبان عرضه کرد

به تازگی شما 3 عنوان از کتاب های خودتان را به صورت الکترونیکی و رایگان در فضای مجازی منتشر کردید. کمی درباره این کتاب ها بگوئید و اینکه چرا آنها را به صورت الکترونیک و رایگان عرضه نموده اید؟

طبیعتاً کتاب یکی از مهم ترین منابع معرفتی بشر بوده و هست و باید از این طریق تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم که من با عنایت خداوند، سعادت شد 3 اثری را که مجوز گرفتم، به صورت فایل الکترونیک در فضای مجازی با هدف نذر فرهنگی به صورت رایگان قرار بدهم. این سه کتاب در 3 حوزه مختلف است. کتاب آخرین ایستگاه: شطح در حوزه ادبیات است و سه بخش دارد که شامل گزیده شعر و داستان کوتاه و نهایتاً شطحیات است که بخش اصلی کتاب را شامل می گردد و تا جایی که بنده اطلاع دارم، در استان ما کسی در این حوزه (شطحیات) ورود ننموده و این کتاب نوعی خط شکنی است.

دیگر کتابم نقش پذیری سیاسی حیوانات در ادبیات کلاسیک با نگاهی به کلیله و دمنه در حوزه فلسفه سیاسی است که به نقد هستی شناسی، معرفت شناسی و روش شناسی در اندیشه سیاسی غرب می پردازد و استقرا را نقد می نماید و نهایتاً اندیشه سیاسی غرب را که استقرا محور است و حکمت سیاسی شرق که تمثیل محور بوده است، مطرح می نماید که نمونه شرقی آن کتاب کلیله و دمنه است. لازم به شرح است که در این کتاب با نگاهی انتقادی به تاریخ مدرنیته نگریسته شده و به نقد تاریخیّت غرب جدید اختصاص دارد و نوعی نگاه تمدنی از منظر پارادایم شرق وجود دارد که با توجه به پرداختن به فلسفه، ادبیات و اندیشه سیاسی و با توجه به فرهنگ خود این کتاب یک اثر میان رشته ای و بینارشته ای و تولیدی است که درون تمدنی محسوب می گردد.

کتاب سوم جستارهای فرهنگی شهر جلین است که شامل 40 مقاله در حوزه جلین شناسی (شهری که در آن زندگی می کنم) است که می توان آن را نوعی در زیرمجموعه مطالعات فرهنگی و مردم شناسی قلمداد کرد. نگارش این کتاب با مشورت و هدایت بعضی از اصحاب قلم در حوزه بوم شناسی منطقه چون محمد انصار، قربانعلی جعفری، محمدزمان رضایی و تنی چند دیگر شکل گرفت و در ادامه و حین این کار نیز تنها نبودم و دوستانی از سر محبت و بزرگواری چون محمد انصار، حمید فرشید نیا دست به قلم شدند. این کتاب مجموعه مقالاتیاست که در موضوعات مختلف مرتبط با جلین برای اولین بار نگاشته شده است.

اما در باب هدف از چاپ الکترونیک و انتشار رایگان کتاب باید عرض کنم، اولاً پدر و پدربزرگ بنده فوت نموده اند و خواستم با اهدای رایگان کتاب الکترونیک نوعی نذر فرهنگی یا نذر کتاب انجام داده گردد و اجر معنوی این کار به رفتگانم برسد. کتاب ماهیتاً فرهنگی است و نباید حوزه فرهنگ را الزاماً مادی دید. شهید آوینی در کتاب توسعه و مبانی تمدن غرب از اقتصاد صلواتی می گوید. این حرکت فرهنگی را می توان مصداق شاخص اقتصاد صلواتی تلقی کرد. از سویی کرونا، هم به اقتصاد کشور صدمه زده و هم زندگی را به سمت مجازی برده است؛ لذا ما باید برای مردم در فضای مجازی تولیدات داشته باشیم و زمینه استفاده آنها از محصولات فرهنگی را مهیا کنیم؛ چراکه گرانی کاغذ عملاً حوزه نشر را زیرمجموعه سرمایه داری تعریف نموده است؛ قیمت متوسط یک کتاب 50 هزار تومان است که عملاً مطالعه و خرید پیوسته کتاب توسط یکایک خانواده را سخت نموده است، ولی ما می توانیم به انحای مختلف کتاب را در سبد خانواده ایرانی قرار دهیم و انگیزه برای مطالعه را تقویت ببخشیم.

البته لازم می دانم عرض کنم که در کوشش هستیم تا سال آینده 5 عنوان کتاب را مستقل و یا با همکاری دوستانم در حوزه شعر، مقاله و فرهنگ و ... تألیف و روانه بازار نشر کنم و اگر قسمت بگردد آن ها را نیز به صورت رایگان در فضای مجازی منتشر خواهیم کرد.

گفتید که با توجه به فضای کرونایی و اهمیت فضای مجازی و کاهش قدرت خرید مردم دست به این عمل زدید. با این شرایط آینده حوزه نشر و کتاب را چگونه می بینید و برای زنده ماندن و رونق آن، چه اقداماتی را ضروری می دانید؟

طبیعتاً با نحیف شدن سبد اقتصادی و نیز با مجازی شدن زندگی و از سویی افزایش قیمت کاغذ و نهایتاً رسانه های مجازی و شبکه های اجتماعی، حوزه نشر بیشتر به سمت کتب الکترونیک می رود و انتظار است در این حوزه برای سال های آینده توسط ارگان های مربوطه قوانینی وضع گردد و نویسندگان موردحمایت قرار بگیرند که این قوانین از مجلس تا دولت را شامل می گردد. حمایت می تواند اقتصادی، معنوی، رسانه ای، حقوقی و اداری باشد. مثلاً تا جایی که بنده می دانم نیم درصد درآمد ارگان ها یا بودجه به تحقیق اختصاص دارد. خُب می توانند در راستای اهداف مجموعه خود و سیاست های کلان کشور از آثار پژوهشگران حمایت نمایند.

وقتی رهبر انقلاب می گوید هیچ چیز جای کتاب را نمی گیرد و یا فرهنگ حکم هوا برای فرد را دارد و همه هم بر آن صحه می گذارند، چرا در عمل اقدامی نمی گردد؟ عرض کردم که نیم درصد بودجه طبق قانون به پژوهش اختصاص دارد. همین کتاب جلین که ما با 3 سال کوشش تهیه کردیم به شورای جلین عرضه شد و قبول کردند و اعلام حمایت کردند، ولی بعد از سه سال به جایی نرسید و به نتیجه ای نرسیدیم. درحالی که این قدر رهبری بر جوانگرایی تأکید می نماید ولی در عمل از ما که هم جوانیم و هم کتاب مرتبط نوشتیم، حمایتی نشد.

شما خودتان در اداره کل کتابخانه های عمومی استان گلستان مشغول به کار هستید؛ یکی از همین ارگان ها که می توانند خدمت و حمایت کنید. لطفاً کمی هم درباره خدمات نهاد کتابخانه ها در این دوران سخت کرونایی بگویید.

در حال حاضر به دلیل شرایط قرمز، سالن های مطالعه به صورت موقت تعطیل شده است؛ البته در شرایط نارنجی و زرد با حفظ پروتکل ها قابل استفاده هستند، ولی فعالیت کتابخانه ها و کتابداران با موضوع فضای مجازی است و از معرفی کتاب تا نشست کتاب خوان مجازی و فعالیت های مرتبط با کتاب صورت می گیرد که در صفحه اینستاگرامی اداره کل و کانال سروش و بله در شبکه های اجتماعی منعکس می گردد.

همچنین در کنار فعالیت مجازی طرح پیک کتاب نیز به صورتی تعریف شده در استان در حال انجام است. این طرح به این شکل بوده که اعضا تماس می گیرند و کتاب مدنظرشان توسط پیک کتابدار درب منزل تحویل داده می گردد.

چندی پیش با نهادی چون کمیته امداد تفاهم نامه ای در راستای همکاری، مواسات و خدمات فرهنگی مرتبط با وظایف نهاد کتابخانه ها امضا کردید. لطفاً کمی هم درباره این اقدامات بفرمایید.

کتابخانه های عمومی در راستای توسعه کتاب خوانی با ادارات تفاهم نامه همکاری امضا می نماید و فعالیت های مشترک فرهنگی انجام می دهد. فعالیت هایی چون مسابقات کتاب خوانی، عضویت رایگان، راه اندازی کتابخانه مشارکتی و...به همین دلیل با کمیته امداد نیز تفاهم نامه همکاری امضا کردیم و تا جایی که بنده آگاه هستم خانواده های تحت پوشش می توانند به عضویت رایگان دربیایند؛ همچنین همکارانم داوطلبانه در طرح اکرام ایتام حضوری فعال دارند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 31634

به "نویسنده جلینی سه کتاب خود را رایگان به مخاطبان عرضه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نویسنده جلینی سه کتاب خود را رایگان به مخاطبان عرضه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید