هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

به گزارش مجله سلو بلاگ، خبرنگاران: هریت از جمله فیلم های مطرح سال 2019 بود که در اسکار هم در دو رشته بهترین ترانه و بهترین بازیگر زن با بازی سینتیا اریوو کاندیدا شد. هریت در ادامه فیلم هایی ساخته شده است که سینمای آمریکا در سال های اخیر نشان داده علاقه زیادی به پرداختن به آن ها پیدا کرده و به عبارتی انگار مد روز هالیوود هستند: فیلم هایی درباره تبعیض های نژادی و برخورد نفرت انگیز سفیدپوستان در دهه های قبل تر با سیاهپوستان هم نوع خود. هریت به نزاع میان سیاه پوستان و سفیدپوستان می پردازد و خب طبیعتا به روال همه فیلم های دیگر و اصلا به روال تاریخ حق را به سیاه پوستان می دهد.

هریت؛ داغ بر پیشانی انسان

سفیدپوستان آدم های ظالم فیلم هستند و سیاه پوستان در مقابل آنان مظلوم و محتوم به بردگی. نقطه اوج چنین فیلم های ضد نژادپرستانه ای در سال های اخیر، دوازده سال بردگی بود. فیلمی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و هم توسط تماشاگران دیده شد و هم در فصل جوایز توانست بسیار پیروز عمل کند. استیو مک کویین کارگردان فیلم مورد توجه قرار گرفت و خود فیلم که براساس داستانی واقعی ساخته شده بود، جوایز زیادی را از آن خود کرد: این فیلم برندهٔ بهترین فیلم درام از هفتاد و یکمین مراسم گلدن گلوب و همچنین بهترین فیلم سال 2013 توسط آکادامی اسکار شده . جایزهٔ اسکار برای بهترین بازیگر زن در نقش مکمل هم به این فیلم رسید.

قضیه اول

بعد از دوازده سال بردگی تقریبا هرسال یک فیلم ضد نژادپرستانه این چنینی در رقابت های اسکار حضور یافت. از تولد یک ملت بگیرید تا مون لایت و اگر خیابان بیل می توانست حرف بزند. هریت به کارگردانی کیسی لمونز فیلم این چنینی امسال هالیوود بود. این فیلم هم براساس داستانی واقعی ساخته شده است و روایتی است از رهایی هریت تومن از بردگی و تبدیل شدن او به یکی از بزرگ ترین قهرمان های آمریکا است. شجاعت، هوش و سرسختی او، هزاران برده را از بردگی آزاد کرد و راستا تاریخ را تغییر داد.

به شکل کلی در سال های اخیر دو مدل فیلم نژادی باب شده و درباره سیاهپوستان ساخته می شود: یکی جریانی که رویکردی محافظه کارانه نسبت به وقایع ضد نژادپرستی دارد و بیش از آن که بر جنایت سفید پوستان دست بگذارد، روی مظلومیت سیاه پوستان تاکید می نماید و البته تنها به دنبال برانگیختن احساسات و ترحم تماشاگر است، بدون اینکه دغدغه تاریخی یا نمایش مبارزات ارزشمند آنان را داشته باشد هرچند داستان همه این فیلم ها درباره مبارزه سیاه پوستان برای حقوقشان است، اما زیر شدت احساس گرایی بی جا و لحن محافظه کارانه گم می شود.

قضیه دوم

رویکرد دیگر انتقادی و مبارزاتی است. ما، گمشو بیرون یا مالکوم ایکس و یا حتی جنگوی از بند گسسته چنین رویکردی دارند. هم جنبه انتقادی شان قوی است و هم سعی دارند در یک فرم سینمایی نامتعارف یا ژانری غیرقابل پیش بینی و همراه با نمادپردازی روایت گر رنج سیاه پوستان باشند. اما هریت و فیلمی مانند دوازده سال بردگی در دسته اول قرار می گیرند.هریت فیلمی محافظه کارانه است و البته رویکرد مثلا انتقادی اش، کهنه است و تاریخ مصرف گذشته. هرچند دوازد سال بردگی در میان فیلم های این چنینی نسبتا قوی تر بود اما جالب است که اسکار و فستیوال های رسمی اتفاقا به این دسته فیلم های محافظه کارانه بیشتر تمایل و علاقه نشان می دهند تا آن دسته ای که فیلم های بهتری در چنته دارد.

بعد از دیدن چند فیلم محافظه کارانه نژادی در سینمای آمریکا، دیگر تماشای فیلم های بعدی کسل کننده به نظر می رسد. الگو همان الگوی ثابت است و مسئله همان و انگار تنها اسم و چهره کاراکترها عوض شده است. بزنگاه ها و اتفاقات داستانی قابل پیش بینی می شود و داستان تکراری می نماید.

در هریت هم داستان آشنا و کلیشه ایست. شبیه به دیگر فیلم های این چنینی قطب شر که سفیدپوستان هستند، زیادی تیپیکال و نمایشی است و به راستی عمقی در شخصیت پردازی شان وجود ندارد. اتفاقاتی هم که برای قهرمان زن روی می دهد قابل پیش بینی و بارها دیده شده است. همه این ها باعث می شود درنهایت هریت هرچند فاخر اما فیلمی معمولی و کلیشه ای باشد. حتی سیر تغییر و تحول قهرمان هم چیز جدیدی و بدیعی برای تماشاگر تدارک نمی بیند.

در این میان بازی قهرمان بسیار جالب توجه است و ترانه فیلم برخلاف کهنگی کل فیلم، از لحاظ موسیقایی غنی و در کنار این بسیار هم مدرن و امروزی است. اما باتوجه به رنجی که بر سیاه پوستان رفته و ظلمی که آمریکایی ها در طول تاریخ بر آن ها روا داشته اند، سینمای هالیوود هرچندتا فیلم ضدنژادپرستانه هم که بسازد کم است و نه تنها کافی نیست که نمی تواند عذاب وجدان تاریخی دور و درازش را کمی تسکین دهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 19106

به "هریت؛ داغ بر پیشانی انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هریت؛ داغ بر پیشانی انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید