احتمال تخریب گودخانه 300 ساله شیراز قوت گرفت

به گزارش مجله سلو بلاگ، زورخانه پولاد درست در وسط بافت تاریخی قرار گرفته، شاید هم به همین دلیل از فضایی نسبتا کوچک برخوردار است، آن قدر که قدم زنان از شاه چراغ تا گودخانه را فقط با پنج دقیقه پیاده روی می توان سپری کرد، هر چند میراث فرهنگی هنوز همتِ ثبت کردن این بنای تاریخی را که از دوره زندیه به عنوان آب انبار استفاده می شده و بعد از حدود یک قرن به زورخانه تبدیل شده را ندارد.

احتمال تخریب گودخانه 300 ساله شیراز قوت گرفت

روح الله (نیما) فلاحی - راهنمای گردشگری و فعال میراث فرهنگی - در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، نگرانی ها برای تخریب این زورخانه قدیمی را به ورزشکاران سنتی این زورخانه هم تعمیم می دهد.

او می گوید: به نظر می رسد مدتی است فرایند تخریب و تغییر کاربری این بنای تاریخی توسط یکی از مالکان جدید آن در حال جدی تر شدن است، کسانی هم که آن جا ورزش می کنند با شنیدن خبر احتمالِ جدی تخریب این زورخانه طوماری را امضا کرده و درخواست جلوگیری از تخریب آن را دارند.

وی با بیان این که این بنای قدیمی در دوره پهلوی بازسازی شده است، می گوید: آن بنا دو مالک داشته، که یکی از آن ها زمانی که فوت می کند سهم خود را وقف می کند. بخش دوم بنا نیز بعد از درگذشت مالک دوم به ورثه می رسد که آن ها نیز سهم خود را به مالک کنونی می فروشند، او نیز به دنبال ایجاد کاربری جدید و تخریب بناست.

آب انبار هم دوره با بازار وکیل را تخریب می کنند

حسین غرقی - رییس هیات ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان فارس - نیز در گفت وگو با ایسنا، می گوید: زورخانه پولاد در اواخر دوره زندیه به عنوان آب انبار و در کنار مسجد وکیل، بازار وکیل ساخته شد که بعد از حدود 130 سال به زورخانه تبدیل شد و اکنون نیز در حدود 160 سال است که به عنوان زورخانه استفاده می شود.

او با تاکید بر این که این بنا، اکنون به عنوان یکی از پنج زورخانه فعالِ قدیمی ایران شناخته می شود، ادامه می دهد: به دلیل همجواری آن با امامزاده سید عبدالله به زورخانه سید عبدالله نیز شناخته شده است و از سوی دیگر پهلوان های زیادی مانند مرشد محمود خداپرست، حاج محمدکاظم دلاوری، حاج ملاعلی سیف و پهلوان خلیل عقاب از این مکان تاریخی سر بیرون آورده اند.

وی با اشاره به این نکته که در حال حاضر عملکرد مالک بنا، در هاله ای از ابهام است، بیان می کند: هیات ورزش های زورخانه ای شهر شیراز اقدامات خود را برای جلوگیری از تخریب این بنا از طریق میراث و شهرداری آغاز کرده است و ما همه تلاش خود را در این زمینه انجام می دهیم.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 2 مرداد 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 17392

به "احتمال تخریب گودخانه 300 ساله شیراز قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تخریب گودخانه 300 ساله شیراز قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید