اضافه وزن مغز شما را پیر می کند!

به گزارش مجله سلو بلاگ، نتایج یک مطالعه نشان می دهد که داشتن اضافه وزن یا چاقی، روند پیری مغز را به اندازه دست کم ده سال تسریع می کند.

اضافه وزن مغز شما را پیر می کند!

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نتایج مطالعاتی جدید که توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه میامی در آمریکا انجام شد، نشان می دهد که داشتن اضافه وزن و برخورداری از دور کمر بزرگتر، همراه بالارفتن سن افراد به نفع سلامت مغزی آن ها نیست. بر اساس نتایج این مطالعه، افرادی که شاخص جرم بدنی (بی. ام. آی) بیشتر و محیط دور کمر بزرگتری دارند بیشتر احتمال دارد که قشر مغزی نازکتری داشته باشند؛ وضعیتی که پیش از این با کاهش عملکرد مغز ارتباط داده شده است.

اکنون محققان متوجه شدند که این ارتباط در افرادی که کمتر از 65 سال سن دارند، قوی تر است. در کل این مطالعه نشان می دهد که وضعیت های وزنی به ویژه قبل از سالخوردگی با برخورداری از ماده خاکستری کمتر در سال های بعدی زندگی ارتباط دارد. قشر مغز لایه بیرونی مغز است و نقش مهمی در حافظه و زبان ایفا می کند.

محققان در این مطالعه شاخص جرم بدنی و محیط دور کمر حدود هزار و 300 نفر را که متوسط سنی 64 سال داشتند، اندازه دریافتد. شاخص جرم بدن، اندازه چربی بدن بر اساس قند و وزن است.

شش سال بعد، افراد شرکت کننده در این مطالعه برای اندازه گیری ضخامت قشر مغزیشان، حجم کلی مغز و سایر عوامل اسکن مغزی ام. آر. آی انجام دادند.

حدود یک چهارم افراد شرکت کننده در این مطالعه، بی. ام. آی 30 یا بیشتر داشتند که چاق و حدود نیمی از آن ها با بی. ام. آی میان 25 و 30 دارای اضافه وزن در نظر گرفته شدند. یک چهارم باقی مانده بی. ام. ای کمتر از 25 داشتند که دارای وزن عادی در نظر گرفته می شوند.

این مطالعه نشان داد که داشتن شاخص جرم بدنی بالاتر با برخورداری از یک قشر مغزی نازکتر ارتباط دارد و این ارتباط حتی بعد از در نظر دریافت عوامل خطرساز دیگر مانند فشار خون بالا، سیگار کشیدن و ... صادق است.

بر اساس نتایج این مطالعه، قشر مغز افراد دارای اضافه وزن به ازای هر واحد افزایش در شاخص جرم بدنی، 0.1 میلی متر نازکتر بود در حالیکه قشر مغز افراد چاق به ازای هر واحد افزایش در شاخص جرم بدنی 0.2 میلی متر کاهش یافت.

دکتر تاتیانا رواندک محقق ارشد این مطالعه در یک نشریه خبری با اشاره به اینکه میزان نازک شدن قشر مغزی بزرگسالانی که وزن عادی دارند هر 10 سال میان 0.01 و 0.10 میلی متر است، گفت: نتایج مطالعه ما نشان می دهد که داشتن اضافه وزن و یا چاق بودن، روند پیری مغز را دست کم 10 سال تسریع می کند.

منبع:میزان

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 6684

به "اضافه وزن مغز شما را پیر می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه وزن مغز شما را پیر می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید