برای ساخت سوءتفاهم بد و بیراه ها شنیدم

به گزارش مجله سلو بلاگ، احمدرضا معتمدی، کارگردان سینما با بیان اینکه بنده خودم درباره فیلم سو تفاهم بد و بیراه های زیادی شنیدم که بخشی از آن هم به سازمان اوج برای فراوری چنین اثری گفته می شد، اظهار کرد: امیدوارم مدیران سازمان اوج این شهامت را داشته باشند تا این راه را که در سینما در پیش گرفته اند، با فیلمسازهای بهتر از بنده ادامه دهند.

برای ساخت سوءتفاهم بد و بیراه ها شنیدم

به گزارش مجله سلو بلاگ طبق گزارش رسیده، احمدرضا معتمدی، کارگردان سینما در مراسم نکوداشت اش در دانشگاه صداوسیما که پس از اکران، نقد و تحلیل فیلم سینمایی سوءتفاهم، آخرین ساخته سینمایی وی، برگزار گردید با تاکید بر اینکه باید از آخرین مرزهای جغرافیای فکری متفکران دنیا که خطوط پژوهش را به جریان های تحقیقاتی نشان می دهند، آگاه باشیم با اشاره به اندیشه های ژان بودریار، جامعه شناس و فیلسوف فرانسوی و تأثیر آن بر فیلم سوءتفاهم گفت: بودیار معتقد است که در یک مقطع از زمان، تصویر، واقعیت را بازنمایی می نموده و یک نشانه قائم به غیر بوده است؛ ولی از مرحله ای به بعد، تصویر یا نشانه ها به جای بازنمایی واقعیت، آن را پنهان می کردند. همانند فیلم هایی که درباره جنگ ویتنام ساخته شده است.

وی اضافه نمود: در مرحله دیگری، نه تنها تصویر واقعیت را بلکه فقدان واقعیت را پنهان می نماید؛ مانند جنگ ستارگان که اصولاً فقدان واقعیت است. در مرحله آخر، تصویر خودش جانشین واقعیت و قائم به ذات می گردد.

این کارگردان سینما با بیان اینکه روزی که قرار شد چنین فیلمی بسازم بحث بر سر این بود که چطور مجموعه ای چون سازمان اوج که تا کنون فیلم هایش را تقدیم شهدا و سرداران می نموده حالا فیلمی می سازد که ما در سرانجام می خواهیم آن را به ژان بودریار تقدیم کنیم.

معتمدی ادامه داد: این نشانه ای بود مبنی بر اینکه دوستان ما در سازمان اوج اقدام شجاعانهای انجام دادند، بسیار بد و بیراه شنیدند و بعد از فیلم آزار و اذیت دیدند که ضروری است از آنها قدردانی کنم.

وی با بیان اینکه بنده خودم بد و بیراه هایی شنیدم که بخشی هم به این مجموعه داده می شد اظهار کرد: امیدوارم این شهامت را داشته باشند و راه را با فیلمسازهای بهتر از بنده ادامه دهند تا به صورت جدی بتوانیم وارد عرصه فرهنگی شویم؛ چیزی که همه به حالت شعاری می گوئیم اما گمان نمی کنم خیلی به آن باور داشته باشیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیما با تاکید بر اینکه نقد آثار بسیار مهم است گفت: اکنون متأسفانه تعدادی افراد منتقد ما دارند بر عکس فیلمساز ما، سفارشی می نویسند؛ پول می گیرند فحش بدهند و پول می گیرند تعریف نمایند. برای سه گروه مجیزگویان، وطن فروشان و مبتذل سازان همه چیز فراهم است. در این فضا مدیران فرهنگی و سینمایی کشور باید از سینمای مستقل ایران حمایت نمایند.

امروز نقش یک شرکت مواد شوینده در صنعت سینمای کشور، پررنگ تر از نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده است

در ادامه رئیس دانشگاه صداوسیما با بیان اینکه متأسفانه امروز نقش یک شرکت فراوری نماینده مواد شوینده، از نقش وزارت ارشاد در صنعت سینما بیشتر شده است، گفت: شاید اگر گاهی بوی نامطبوعی در سینمای ایران به مشام می رسد، منشأ آن همین است.

وی اضافه نمود: وضع و جریان ناگواری در سینمای ایران در حال رقم خوردن است تا جایی که این جریان بعضی تهیه نمایندگان را که زمانی حکم آبروی سینمای ایران را داشتند در خود فرو برده است.

شهاب اسفندیاری در آئین نکوداشت استاد احمدرضا معتمدی که به همراه اکران، نقد و تحلیل فیلم سینمایی سوءتفاهم در دانشگاه صداوسیما برگزار گردید، با بیان اینکه افتخاری برای این دانشگاه است که به نکوداشت یکی از اعضای هیئت علمی خود بپردازد گفت: آقای معتمدی در مقام تدریس، آموزش و پژوهش از افراد صاحب نام کشور بوده و در عرصه هنر برتر سینما نیز کارنامه پرباری دارد.

وی اضافه نمود: معتمدی به علت وسواس، سختگیری و اهتمامی که به خلق آثار شایسته داشته در 26 سال گذشته تنها هفت فیلم ساخته است و حفظ این پرهیزکاری در سینما برای کسی که بواسطه اعتبارش با برترین بازیگران سینما، فیلم می سازد، کار سختی است که نشان از نفس زکیه و شخصیت فرهیخته ای ایشان دارد که علیرغم تسلط و امکانی که برایش فراهم است تن به هر کاری نمی دهد.

رئیس دانشگاه صداوسیما با اشاره به تحلیل و برداشت هایی که در خارج از کشور از فیلمسازان انقلاب اسلامی در منابع خارج از کشور می گردد اظهار کرد: فیلمسازان انقلاب اسلامی در مجامع علمی، فرهنگی دنیای دچار مظلومیتی هستند و این تصوری که توسط دلالان عرصه هنری و واسطه های معرفی فیلم ها به جشنواره های خارجی به وجود آمده اجازه ظهور و بروز بعضی فیلم ها و جریان های سینمایی کشور را در عرصه دنیای نمی دهند؛ لذا بسیاری از فیلمسازان خوب بعد از انقلاب بویژه آنها که به لحاظ فکری و اندیشه ای نسبتی با انقلاب داشتند، با این نظام ارتباطی، در دنیا، در معرض این قضاوت قرار گرفتند که آثارشان ارزش هنری ندارد.

اسفندیاری ادامه داد: چندسالی است که با برپایی جشنواره فیلم دنیای فجر امکان تعامل و خرید و مذاکره مستقیم فیلمسازان بین المللی با مؤسسات فیلمسازی داخلی فراهم شده است. بر تعداد غرفه داران و شرکت نمایندگان نیز اضافه نموده شده و یاری می نماید تا بخش های دیگر سینمای ایران در دنیا بیشتر دیده گردد.

وی با اشاره به انجام پژوهشی گسترده درباره سینمای بعد از انقلاب که حاوی گفت وگوهای عمیق و مفصل بعضاً تا شش ساعته با گروهی از فراورینمایندگان و پژوهشگران عرصه سینما از جمله احمدرضا معتمدی بوده است، پیرامون ناگفته ها و تجارب زیسته ایشان گفت: در این گفت وگوها برای ما روشن شد چقدر آنها که به غلط از آنها تلقی می گردد که گروهی فیلمساز تبلیغاتی وابسته به رژیم اند، دیدگاه های عمیق، متفاوت و برجسته ای درباره فیلمسازی دارند و این یک مزیت برای سینمای کشور است.

رئیس دانشگاه صداوسیما اضافه نمود: بعضی انتظار دارند در زمینه سینمای دینی به یک فرم واحد برسیم که نه ممکن است و نه مطلوب. در طیف رنگین کمان آثار سینمای دینی از آلزایمر معتمدی خواهد بود تا مریم مقدس شهریار بحرانی.

اسفندیاری با بیان اینکه معتمدی هم صاحب قلم در زمینه فلسفه فیلم بوده و از پیشگامان توسعه نظری است و هم کتابش جایزه کتاب سال سینمای کشور را برده که جای افتخار است اظهار کرد: تأمل فلسفی در باب سینما، امروز گسترش یافته و به رشته ای در بعضی دانشگاه ها تبدیل شده و یک حوزه دانشی است که نسل جدید اندیشمندان در این حوزه در حال ظهورند.

وی با اشاره به اینکه معتمدی کارگردان سختگیری است و ساخت فیلمی چون سوءتفاهم در یک مکان بسته و محدود سخت است گفت: فیلمی که از مضامین فلسفی چون واقعیت، توهم و بازنمایی بهره برده و با توجه به نقش پول در داستان این فیلم، کنایه ای است که چه کسی در سینمای ایران، رئیس است؟ متأسفانه امروز نقش یک شرکت فراورینماینده مواد شوینده، از نقش وزارت ارشاد بیشتر شده است و اگر گاهی بوی نامطبوعی در سینمای ایران به مشام می رسد، منشأ آن همین است.

اسفندیاری ادامه داد: وضع ناگواری در حال رقم خوردن است و بعضی تهیه نمایندگان را که زمانی حکم آبروی سینما را داشتند نیز در حال فرو بردن است. این مناسبات آنها را به جایی رسانده که باعث حیرت می گردد. بعضی از تهیه نمایندگان به قهقرای گونه های سخیف فرو غلطیدند و اگر حواسمان نباشد این جریان همه ما را فرو خواهد برد.

رئیس دانشگاه صداوسیما ضمن انتقاد از طرح شعارهای بی مبنا پیرامون سینمای دولتی و سینمای نفتی اظهار کرد: اتفاقاً دولت های اروپایی، شرایط متنوعی برای حمایت و ارائه بودجه های دولتی به فیلم ها دارند و به عنوان مثال در آلمان بالغ بر 80 درصد فیلم ها از انواع بودجه های دولتی بهره مند می شوند. کشورهای اروپایی در حال حاضر، انواع و اقسام بودجه ها را برای اعتلای فرهنگ و مقابله با سینمای هالیوود صرف می نمایند.

حال در فضای فعلی سینمای کشور اگر نبودند موسساتی چون سازمان اوج، که با دقت در فرم و محتوا، حمایت مؤثری از سینمای کشور دارند، شاید از سینمای کشور چیزی باقی نمی ماند.

بسیاری اوقات حرف های احمدرضا معتمدی در جامعه هنری فهم نشد

بر اساس این گزارش، احسان محمد حسنی، رئیس سازمان هنری رسانه ای اوج نیز با بیان اینکه بسیاری اوقات حرف های احمدرضا معتمدی در جامعه هنری فهم نشد اما صبر، روحیه و همت بالای ایشان بدون اینکه در گذر زمان ناامید گردد، قابل توجه بود گفت: وی توانست با دنیا بینی خود راهش را در سینمای ایران ادامه دهد.

وی ادامه داد: هرچند معتمدی خود بگوید هنوز در زمینه هنر مشق می نماید، اما پیوند زدن هنر و فلسفه، هنری بوده که فقط از نگاه متعهد او برآمده است.

محمدحسنی با بیان اینکه معتمدی در طول سال های گذشته صبر و حوصله کرد و قطعاً آثارش در گذر زمان خود را نشان می دهد، توضیح داد: به نظر من معتمدی در فیلم سوءتفاهم، تئوری توهم توطئه را بخوبی باز کرد.

در ادامه پرفسور احمد ضابطی جهرمی، استاد تمام دانشگاه صدا و سیما نیز با بیان اینکه به عنوان همکار به احمدرضا معتمدی افتخار می کنم گفت: همه ما اخلاق را که فراتر از هنر است از ایشان آموختیم که تحسین برانگیز است. آثار فکری، ذوقی، هنری و قلمی او نیز اغلب ممتاز است.

وی اضافه نمود: من داور انتها نامه دکتری وی که موجی از دانش و فلسفه است بودم. آن لحظه هنوز برایم زنده است و خط به خط تز دکترای ایشان تداعی تاریخ تئوری فیلم بود که به چاپ رسید و برای ما که در سینما هستیم مرحله تکامل تئوری فیلم را بررسی و تبیین نظری فوق العاده انجام داده است که از او خواستم جلد دوم را هم بنویسد زیرا هیچ نمونه خارجی و انگلیسی زبان ندارد.

ضابطی جهرمی با بیان اینکه فیلم سینمایی سوءتفاهم را دوست داشتم چرا که مجموعه ای از فیلم های دوست داشتنی سینما را تداعی می نماید گفت: به نظر بنده سو تفاهم فراتر از مفاهیمی مثل بازنمایی واقعیت است و خاص رسانه های تصویری نیست که به نظر من بحث نمایش است. به نظرم معتمدی یک آوازه خوان است که مجموعه ای از آوازهای زیبا را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12432

به "برای ساخت سوءتفاهم بد و بیراه ها شنیدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ساخت سوءتفاهم بد و بیراه ها شنیدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید