جزئیات راه اندازی تاکسی هوایی بین فرودگاه های کوچک ، تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به روند تکمیل زیرساخت های ایرتاکسی با هماهنگی وزارت راه و سازمان هواپیمایی، گفت: فعلا امکان پرواز ایرتاکسی به فرودگاه های پرتردد وجود ندارد.

جزئیات راه اندازی تاکسی هوایی بین فرودگاه های کوچک ، تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران سیاوش امیرمکری درباره آخرین وضعیت راه اندازی ایرتاکسی در فرودگاه های کوچک و موضوع هوانوردی عمومی، گفت: بخش متقاضی ایرتاکسی بخش خصوصی است؛ اگر بخش خصوصی با محاسبات خود تشخیص دهد که این ظرفیت می تواند برایش درآمدزا و اقتصادی باشد، این کار را شروع می کند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: در این حوزه، قطعاً هر کسی که زودتر وارد شود، بیشترین سود را از این شرایط خواهد داشت.

* تکمیل زیرساخت های ایرتاکسی با هماهنگی وزارت راه و سازمان هواپیمایی

وی با اشاره به روند تکمیلی زیرساخت های ایرتاکسی در کشور، گفت: در مرحله اول با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری و موافقت وزیر راه و شهرسازی و حوزه معاونت حمل و نقل وزارتخانه، در حال فراهم سازی زیرساخت ها و ایجاد مشوق هایی برای این حوزه هستیم، اما بحث اصلی صدور مجوز برای ایجاد شرکت های ایرتاکسی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری است که آن ها این موضوع را پیگیری می کنند.

امیرمکری گفت: البته محدودیت هایی در حوزه امنیتی این پرواز ها وجود دارد که در حال مذاکره و مصاحبه با دستگاه های مربوطه در این حوزه هستیم تا به نتیجه برسد.

* ایرتاکسی برای فرودگاه های کوچک و کم تردد

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره احتمال راه اندازی ایرتاکسی در فرودگاه های پرتردد نظیر مهرآباد و شهید هاشمی نژاد مشهد، اظهار کرد: در فرودگاه های مهرآباد و مشهد ظرفیت تکمیل است و این فرودگاه ها ظرفیت ایرتاکسی ندارد و نیاز هم نیست، ایرتاکسی بیشتر برای جا هایی است که پرواز برنامه ای وجود ندارد، اما فرودگاه ها و شهر هایی که پرواز برنامه ای روتین زیادی دارند، و در هر ساعت که مسافر نیاز داشت، پرواز وجود دارد، نیازی به ایرتاکسی ندارد و اصلا برای مسافر هم ارزش اقتصادی ندارد، چون هر لحظه پرواز وجود دارد.

* امکان پرواز از شهر های کوچک به مراکز استان های بزرگ تر

وی در پاسخ به این سؤال که اگر متقاضی ایرتاکسی قصد پرواز از شهر های کوچک به پایتخت یا مشهد داشت، باید چکار کند؟ گفت: اگر مسافری قصد استفاده از ایرتاکسی از مناطق کم تقاضا یا فرودگاه های کوچک را داشت، به برخی مرکز استان منتقل می شود و از آنجا به تهران سفر می کند.

امیرمکری ادامه داد: فعلاً ایرتاکسی از فرودگاه های کوچک به تهران به دلیل ترافیک بالای فرودگاه تهران و محدویت هایی که داریم، نداریم؛ ترجیح می دهیم فرودگاه هایی که ترافیک کمتری دارند، در گام اول وارد بحث ایرتاکسی شوند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اضافه کرد: همچنین ما در این صورت دستمان بازتر است تا سایر خدمات هوانوردی عمومی را در فرودگاه های کوچک ارائه دهیم و این خدمات در این فرودگاه ها مناسب تر خواهد بود.

* تخفیف 30 درصدی به تعرفه فرودگاهی ایرتاکسی و هواپیما های زیر 2000 کیلوگرم

وی درباره اعمال تخفیف 30 درصدی بابت خدمات تعرفه فرودگاهی و ایرتاکسی و تناقض آن با قانون ماده 161، توضیح داد: در قانون ماده 63 اختیاری به وزیر راه و شهرسازی داده است که به تشخیص خود برای افزایش تعداد پرواز ها تا 30 درصد تخفیف در تعرفه های فرودگاهی قائل شود.

امیرمکری ادامه داد: البته این تخفیف 30 درصدی عمدتا به پرواز های زیر 2000 کیلوگرم (هواپیما های که وزن تیک آف آن ها زیر 2000 کیلوگرم است) اختصاص می یابد که اغلب هواپیما های 2 الی 3 نفره هستند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اضافه کرد: همچنین باید به این موضوع هم توجه داشت این تخفیف در تناقض با قانون ذکر شده نیست چون ما برای افزایش پرواز ها بازار یابی می کنیم.

گفتنی است هفتم خردادماه امسال بود که شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی، در مراسم امضای تفاهم نامه هوانوردی عمومی با حضور رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته از راه اندازی تاکسی هوایی در دو جهت تا خاتمه سال خبر داد.

روز 10 مهرماه امسال، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، گفت: شرکت هواپیمایی ایران ایر برای ایام اربعین امسال تعداد 2 پرواز در قالب ایرتاکسی از کرمانشاه و ایلام راه اندازی کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9092

به "جزئیات راه اندازی تاکسی هوایی بین فرودگاه های کوچک ، تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات راه اندازی تاکسی هوایی بین فرودگاه های کوچک ، تخفیف 30 درصدی در تعرفه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید