آذری جهرمی: 5 هزار هسته استارتاپی در کشور باهم رقابت میکنند

به گزارش مجله سلو بلاگ، تهران (پانا) - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه شرکت های استارتاپی لکوموتیوهای اقتصاد دیجیتال هستند، گفت: پنج هزار هسته استارتاپی در کشور باهم رقابت می نمایند اما هسته های سنتی قوی در کشور این استارتاپ ها را حمایت نمی نمایند.

آذری جهرمی: 5 هزار هسته استارتاپی در کشور باهم رقابت میکنند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در شصتمین نشست کانون لگاره جهرم تاکید نمود: زمانی که قاره آمریکا کشف شد اسپانیایی ها دنبال طلا بودند و با وحشیگری تمام مناطق آنجا را اشغال کردند. آنها با اسیر کردن روسای قبایل و مردم بومی از آن ها تقاضای مقادیر زیادی طلا می کردند به طوری که یک حکومت مبتنی بر دیکتاتوری در آنجا شکل گرفت که به بومی ها ظلم می کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داد: بعد از گذشت سال ها کسانی که مدیریت را در دست گرفتند متوجه شدند برای رشد باید مدل مالی خود را به مدل مشارکتی تبدیل نمایند و در این زمینه حضور فعالانه داشته باشند بنابراین چارچوبی از رقابت برای رشد شکل گرفت و قوانینی وضع شد که موجبات ترقی آمریکا را فراهم کرد درحالی که در مکزیک و آرژانتین همچنان منابع طلا برای اسپانیایی ها وجود داشت.

وی توضیح داد: امروزه مدل حکمرانی در کشورهای آمریکای میانه توجهی به نقش دادن به فعالان مالی و مردم ندارد اما مدلی که در ایالات متحده وجود دارد آن ها را به سمت پیشرفت سوق داده است.

آذری جهرمی ادامه داد: عمده مسئولان کشورهایی مانند ایران که منابع طبیعی دارند، چارچوب های نظری خود را به ساختار تحمیل می نمایند که همین موضوع سبب می گردد خلاقیت و رشدی در کشور فوق بروز نکند زیرا باید متناسب نظر آن ها رفتار گردد در حالی که اقتصاد امروز در جهان مبتنی بر خلاقیت است.

اقتصاد بدون نفت شعار است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه سوق دادن اقتصاد به سمت خلاقیت کاری اسان است، اعلام کرد: اقتصاد بدون نفت برای مسئولان ما در حد شعار است نه در حد پیگیری؛ زیرا با توجه به هزینه هایی که هر روز از سوی مجلس و فشارهای عمومی به دولت تحمیل می گردد چنین امکانی وجود ندارد.

آذری جهرمی توضیح داد: اگر اقتصاد پیشرو داشته باشیم در جهان حرفی برای گفتن داریم بنابراین باید توجه خودمان را از منابع زیرزمینی به روی زمین و خلاقیت بیاوریم تا خلاقیت را به محصول تبدیل کنیم که این موضوع در فرآیند استارتاپ ها دیده می گردد. باید توجه داشت که استارتاپ ها هم برای رشد نیازمند زیست بوم هستند.

سهم یک و نیم درصدی اقتصاد دیجیتال در فراوری ناخالص داخلی

آذری جهرمی اظهار داشت: کشورها و اقوام مختلف در داشتن خلاقیت تفاوت ندارند زیرا در ذهن همه خلاقیت وجود دارد. چیزی که آن ها را متمایز می نماید، اکوسیستم است. استارتاپ، حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است که بخش عمده اقتصاد جهانست. در سال 96 اقتصاد دیجیتال ما صفر بود اما سال 98 مرکز آمار سهم آن را یک و نیم درصد فراوری ناخالص داخلی عنوان نموده است.

وی اعلام کرد: در کشور شرکتی وجود دارد که توانسته به یک میلیارد دلار ارزش برسد و بیش از 10 شرکت داریم که ارزش آن بیش از 5 هزار میلیارد تومان است. این ها لکوموتیوهای اقتصاد دیجیتال هستند. در کشور 5 هزار هسته استارتاپی وجود دارد که رشد می نمایند و باهم رقابت دارند و محصول ارائه می دهند؛ اما هسته های سنتی قوی در کشور این استارتاپ ها را حمایت نمی نمایند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: باوجود مسائل زیاد استارتاپ ها رشد زیادی داشتند و از سوی دولت تسهیلاتی به آن ها داده شده است و بعضی حمایت ها هم از سوی مجلس انجام می گردد.

رشد 1200 درصدی خدمات آنلاین

آذری جهرمی اضافه نمود: استارتاپ ها در زمان بروز کرونا به یاری ما آمدند. آموزش کشور با یاری آن ها انجام می گردد به طوری که استارتاپ های خدمات آنلاین 1200 درصد رشد داشته اند. اگرچه بعضی بخش ها مانند حوزه های گردشگری و حمل ونقل دچار مشکل شدند و ریزش نیرو داشتند اما در آموزش و سلامت شاهد رشد بودیم.

اتصال به اقتصاد بین المللی نیازمند استانداردهاست

وی درباره اتصال ایران به اقتصاد بین المللی شرح داد: برای اتصال به اقتصاد بین المللی باید شرایط را مورد سنجش قرار دهیم. کار کردن در این حوزه نیازمند استانداردهایی است که باید در آموزش کسانی که می خواهند در این زمینه کار نمایند وجود داشته باشد. ما استانداردهای بین المللی کارآموزی را ترویج نمی دهیم. موج مقاومت در برابر هر استاندارد بین المللی درست است اما بعضی صحیح نیست. بعضی ها اعتقاد دارند باید خلاف جهت آب حرکت نمایند که این امر تبعاتی را در پی دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به همکاری با یونیدو اظهار کرد: دو پلتفرم برای اتصال کسب وکارهای ایران به سایر کشورها طراحی شده است و ما در قالب اتصال به کشورهای ترکیه، آذربایجان و روسیه پیش رفته ایم و نیم نگاهی به افغانستان و عراق هم داشتیم در افغانستان پیروز بود و عراق هم پیشرفت های خوبی داشتیم. دیپلماسی دیجیتال برای رایزنی مالی در وزارت خارجه خیلی جا نیفتاده است.

استارتاپ ها شکست نمی خورند

وی درباره استارتاپ ها نیز گفت: استارتاپ ها شکست نمی خورند بلکه پیروز نمی شوند در هر صورت استارپ ها یک خلاقیت است که باید بتوان آن را درست پیاده سازی کرد. باید ممارست داشته باشیم که این فرهنگ ضعیف است و باید تقویت گردد. استارتاپ مانند سوپرمارکت نیست.

آذری جهرمی در پاسخ به نکته ای مبنی بر اینکه بعضی پلتفرم ها در حوزه های مختلف توسعه داده می شوند، گفت: این به دلیل محدودیت در بازار تبلیغاتی ماست. صداوسیما که فضای خوبی برای تبلیغ است تا مدتی در انحصار بود این انحصار الان شکسته شده و دست کسانی افتاده که چارچوب تبلیغات آن ها روشن است.

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

picosho.ir: پیکوشو: مجله عکس و گرافیک

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 26309

به "آذری جهرمی: 5 هزار هسته استارتاپی در کشور باهم رقابت میکنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: 5 هزار هسته استارتاپی در کشور باهم رقابت میکنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید