خبرنگاران مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است

به گزارش مجله سلو بلاگ، کرج - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت آبفای استان البرز با بیان اینکه متوسط خدمات فاضلاب کشور 50 درصد است ، گفت : این استان با 33 درصدد پوشش خدمات دهی در این بخش، 17 درصد از متوسط کشوری عقب است.

خبرنگاران مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است

ذوالفقار مهدی زاده روز شنبه در آیین افتتاح دومین تصفیه خانه پساب شهر کرج که توسط شهرداری این کلانشهر اجرا شده، بیان داشت: طی سال های اخیر اقدامات خوبی در بخش فاضلاب استان اجرا شده و بیشتر انرژی را به سمت سرمایه گذاری بخش خصوصی برای اجرای طرح های فاضلاب می بریم چون محدودیت سرمایه های ملی داریم .

وی بیان داشت : برای مشارکت بخش خصوصی در بخش فاضلاب در شهرستان های ساوجبلاغ و نظرآباد استان البرز هدفگذاری نموده ایم.

مدیرعامل شرکت آبفای البرز ، طول شبکه فاضلاب احداث شده استان را یک هزارو 100 کیلومتر عنوان نمود و گفت: حدود 75 هزار متر مکعب ظرفیت تصفیه پساب در استان داریم که پیش بینی می گردد برای سال آینده با وارد مدار شدن مدول دوم تصفیه خانه کرج حدود 60 هزار متر مکعب به این طرفیت اضافه گردد.

وی به مزیت های تصفیه خانه فاضلاب شهرداری کرج که امروز در مهرویلای این کلانشهر افتتاح شده ، اشاره نمود و بیان داشت : این طرح به ظرفیت یک هزار متر مکعب دارای 6 کیلومتر طول شبکه و یک هزار انشعاب است که با هدف برطرف معضل زیست محیطی شهری و تامین آب فضای سبز با اعتبار هشت میلیارد تومان توسط سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری کرج اجرا شده است.

وی اضافه کرد: این طرح با کیفیت خاصی اجرا شده که جای قدردانی دارد و اولین الگو و نمونه ای است که در کشور اجرا شده است.

2 میلیارد متر مکعب ظرفیت آبی البرز

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان البرز ظرفیت منابع آبی استان را 2 میلیارد متر مکعب عنوان نمود و گفت: از این میزا حدود یک میلیارد و 250 میلیون متر مکعب آن آب سطحی و 750 میلیون متر مکعب آب زیر زمینی است.

مهدی زاده اضافه کرد: به عبارتی 62.5 درصد از پتانسیل آب استان آب سطحی و 37.5 درصد آب زیر زمینی است اما میزان مصرفی آب البرز 22 درصد از منابع سطحی و حدود 78 درصد آب زیر زمینی است که باید میزان استفاده از منابع سطحی افزایش یابد.

وی گفت : افت شدید منابع آب زیر زمینی استان سالانه حدود یک متر است که طی 10 سال گذشته عمق بیشتر چاه ها از 170 متر به بیش از 270 متر رسیده و آبدهی آنها به طور میانگین از 25 تا 30 لیتر در ثانیه به کمتر از 17 لیتر در ثانیه کاهش یافته، از طرفی افت کیفی چاه ها داشته ایم و در بعضی از مناطق فردیس عمق چاه ها به 300 متر رسیده که تداوم این فرایند نگران نماینده است .

مهدی زاده بیان داشت : رشد زیاد جمعیت استان ناشی از مهاجرت و سرریز جمعیت استان تهران بر مسائل اضافه کرده که بخشی از راه حل مدیریت عرضه است ، در کشور می گوییم سطح مدیریت عرضه حرکت نکنیم و به سمت مدیریت تقاضا برویم اما در استان البرز به دلیل افت منابع و سرریز جمعیت و مدیریت عرضه و فراوری بایستی داشته باشیم و مسوولان یاری نمایند که سهم استان از منابع سطحی اخذ گردد .

وی تاکید نمود که در کوتاه مدت یعنی یک تا 2 سال آینده معادل 35 میلیون متر مکعب یعنی 1000 لیتر بر ثانیه باید آب به استان وارد کنیم تا بتوانیم به نحوی البرز را اداره نماییم ،بخشی از فعالیت در حوزه مدیریت تقاضا بوده که باید موضوع صرفه جویی ، تغییر الگوهای مصرف و بازچرخانی منابع آب مورد توجه قرار گیرد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: ایرنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20516

به "خبرنگاران مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مدیرعامل آبفای البرز: پوشش فاضلاب استان 33 درصد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید