راه بعضی رشته ها برای کسب سهمیه المپیک طولانی است

به گزارش مجله سلو بلاگ، سید نصرالله سجادی سرپرست کاروان ایران در بازیهای المپیک 2020 توکیو در حاشیه بازدید از اردوی تیم ملی قایقرانی کشورمان، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها در مورد آخرین وضعیت کسب سهمیه در رشته های انفرادی و تیمی، طولانی بودن جهت توزیع سهمیه المپیک در بعضی رشته ها همچون وزنه برداری، آخرین زمان برای کسب سهمیه المپیک توکیو، برابری توزیع سهمیه ها در 2020، معین تکلیف لباس و شعار کاروان، حقوق ورزشکاران المپیکی شده و چگونگی پرداخت پول به ورزشکاران بورس شده توسط IOC شرح داد.

راه بعضی رشته ها برای کسب سهمیه المپیک طولانی است

راه بعضی رشته ها برای رسیدن به المپیک طولانی است

سجادی در خصوص آخرین وضعیت رشته های المپیکی و تعداد آنها این طور پاسخ داد: این بار سیستم کسب سهمیه ها متفاوت تر از دوره های قبل است. در بیشتر رشته ها باید در چند دوره از مسابقات شرکت نمایند و در خاتمه براساس رنکینگی که به دست می آورند فرد یا رشته در یک ماده یا وزن سهمیه را می گیرد. بیشتر رشته های ورزشی تا خاتمه سال 98 باید در این رشته ها شرکت نمایند. هفت تا ده دوره مسابقه باید شرکت نمایند. الان نمی توانیم در خصوص اینکه چه می گردد نظر نهایی را بدهیم خود فدراسیون ها هم این نظر را نمی دهند. ولی در مجموع حضورشان نسبتا خوب بوده است ولی بعضی راهشان در کسب سهمیه المپیک کمی طولانی است.

رشته های تیمی چه جهتی برای کسب سهمیه المپیک دارند؟

وی پیرامون جهت کسب سهمیه المپیک توسط رشته های تیمی هم گفت: رشته های تیمی هم مثلا والیبال در مردادماه در روسیه مسابقه دارد و باید با روسیه و کوبا و مکزیک مسابقه بدهد. اگر انتخاب نشوند با بهترین تیم آسیا در آذرماه مسابقه دارند که احتمال 90 درصد انتخاب می شوند. بسکتبال در چین و در مسابقات قهرمانی دنیا شرکت خواهد نمود که تیم هایی که در دسته خودشان اول شوند شانس زیادی برای کسب سهمیه دارند که احتمالا در این دسته اسپانیا است و شانسی برای خود قائل نیستند اما باید کوشش نمایند که تیم دوم باشند که شانس دیگری و موقعیت دیگری داشته باشند. هندبال مهرماه به قطر می رود تا در مسابقات انتخابی شرکت کند. در قطر هشت تیم هستند به نظر می رسد شانس ندارند اما اگر دوم و سوم بشوند دو فرصت دیگر دارند که می توانند در زیر گروه ها که مسابقه اش در آمریکا و اروپاست انتخاب شوند.

جهت سخت وزنه برداری برای کسب تنها دو سهمیه

سرپرست کاروان اعزامی ایران به بازیهای المپیک 2020 توکیو پیرامون وضعیت رشته های انفرادی چون رزمی ، وزنه برداری و کشتی نیز این طور شرح داد.

وی بیان داشت: رشته های انفرادی هم دارند در مسابقات مختلف شرکت می نمایند. مانند رشته های رزمی، تکواندو، جودو و کاراته . کشتی در سه مسابقه باید شرکت کند. وزنه برداری راه طولانی پیش رو دارد. باید در شش مسابقه شرکت نمایند که از این بین حتما باید در چهار تا شرکت نمایند. دو تای دیگر هم باید حضور داشته باشد و ثبت نام کند اما شرکت نکند مسئله ای پیش نمی آید. این مسابقات دسته بندی هم شده اند. براساس این دسته بندی امتیاز داده می گردد. در نهایت فدراسیون دنیای وزنه برداری به نفراتی که امتیاز می آورند در خاتمه خود فدراسیون دنیای وزنه برداری به تعداد نفراتی اجازه حضور می دهند. محدودیت دیگری که فدراسیون دنیای وزنه برداری داده است درخصوص رنکینگ های 2008 تا 2016 تعینی نموده است که ما کلا شانس دو سهمیه داریم که قطعا انتخاب می شوند اما امیدواریم نفراتی انتخاب شوند که در المپیک نتایج خوبی بدست آورند.

تا خردادماه سهمیه بگیرید

وی ادامه داد: برنامه ای که IOC به ما اعلام نموده است این است که بعضی رشته ها برای کسب سهمیه المپیک تا خاتمه خردادماه سال 99 نیز فرصت دارند. بازیهای المپیک مردادماه است و عملا تا یک ماه مانده تا این بازیها فرصت کسب سهمیه داریم.

شرایط بهتر کسب سهمیه در المپیک 2020

سجادی با مثبت ارزیابی کردن شرایط کسب سهمیه برای بعضی رشته ها و اجرای عدالت در نحوه توزیع این سهمیه ها نسبت به دوره های قبل نیز گفت: این دوره نسبت به دوره های قبل تفاوت هایی دارد و شاید بهتر هم باشد. به غیر از بحث برابری زن و مرد در این دوره بازیها ورزشکاران در فرصت های بیشتری حاضر می شود و کسی نمی تواند بگوید براساس شانس سهمیه گرفته است بلکه سهمیه ها براساس قابلیت هاست.

فعلا واریزی نداریم

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت کادر سرپرستی کاروان اعزامی نیز گفت: برای معین شدن کادر سرپرستی باید اول تعداد ورزشکار معین گردد و قطعی گردد بعد نفرات کادر فنی براساس تعداد آنها معین گردد. البته از ما یک تعداد تقریبی خواسته اند که براساس رشته هایی که می خواهیم شرکت کنیم یک آماری داده ایم اما الان دقیق نمی توان گفت. البته اگر در یک رشته هم نگفته باشیم و کسب سهمیه کنیم حضور خواهیم داشت مسئله ای نخواهیم داشت.

آیا برای حضور در المپیک واریزی هم به IOC داشته ایم ؟، وی در این مورد گفت: واریزی هم نخواستند و به موقع انجام می دهیم و برای پرداخت مشکی نداریم.

آخرین وضعیت معین تکلیف لباس و شعار کاروان

سرپرست کاروان اعزامی ورزش ایران به المپیک توکیو، در پاسخ به سوال مجله سلو بلاگ پیرامون آخرین وضعیت لباس و شعار کاروان هم این طور گفت: لباس نمونه های درست شده باشد که آخر شهریور ماه قطعی است و قرار است هم لباس ورزشی و هم فرم برای کاروان معین گردد. در خصوص شعار هم شعارهایی پیش بینی شده و هم برای نام کاروان پیشنهاداتی داده شده است. کارهای خیلی خوبی از سوی کمیته فرهنگی صورت گرفته که در جلسات بعدی تصویب می گردد.

آیا پاداش ها معین است؟

ورزشکاران مدال آور همواره پای سکو پاداش می گیرند آیا میزان دریافت این پاداش معین شده است؟. سجادی گفت: پاداش پای سکو معین نیست.

نجمه و احسان اولین حقوق بگیران المپیک توکیو هستند

وی پیرامون وضعیت پرداخت حقوق به دارندگان سهمیه المپیک و اینکه آیا تاکنون به نجمه خدمتی و احسان حدادی که سهمیه المپیکی شان قطعی شده حقوقی پرداخت شده است یا خیر نیز؟ ، گفت: ورزشکارانی که حقوق خواهند گرفت طبق بخشنامه از تیرماه سال جاری به مدت یکسال این حقوق را دریافت خواهند کرد و طبق مصوبه تا المپیک حساب می گردد حتی اگر این سهمیه اردیبهشت ماه سال آینده بدست بیاید از تیرماه سال جاری حقوق خواهند گرفت. نجمه خدمتی و احسان حدادی هنوز دریافتی نداشته اند چرا که این قانون تازه تصویب شده است.

ورزشکاران بورسیه چطور حقوق می گیرند؟

کمیته بین المللی المپیک (IOC) از کمیته ملی المپیک کشورها از جمله ایران در خواست نموده تعدادی از ورزشکاران خود را معرفی کند تا این ورزشکاران را بورسیه کند. IOC حدود 10 ورزشکار را انتخاب می نماید و ماهیانه مبلغ 500 دلار به آنها تا اردیبهشت سال 99 یاری خواهد نمود. در حال حاضر نفراتی چون نوشادعالمیان، علی پاکدامن، حسن یزدانی، کیانوش رستمی و محمدعلی گرایی از سوی کمیته بین المللی المپیک انتخاب شده اند.

نحوه پرداخت این مبلغ به این نفرات چگونه خواهد بود؟

سرپرست کاروان اعزامی ورزش ایران به المپیک توکیو، در پاسخ به این سوال گفت: یک بورسیه ای است که کمیته بین المللی المپیک به ورزشکاران اختصاص می دهند. تقریبا پنج، شش ماه پیش بخشنامه آن را به فدراسیون هایی که رشته های المپیکی داشتند داده ایم و آنها همنفراتی را معرفی نموده اند. ما بیشتر از 9 نفر را معرفی نموده ایم اما IOC این نفرات را خودش انتخاب نموده است. ما براساس نمونه قراردادی که آنها برای ما فرستاده اند قراردادی با با این ورزشکاران بستهایم. قرار است مبلغ 500 دلار ماهیانه تا بازیهای المپیک توکیو که شامل مسائلی همچون برگزاری اردوها، پول توجیبی، مراقبتهای پزشکی و ... می گردد را به این نفرات پرداخت کنیم. این نفرات معین شده اند و قرار است هر چهار ماه هزینه نمودهای خود را به ما ارائه دهند تا مبلغ به آنها پرداخت گردد. انتخاب این نفرات نیز برای بار اول رخ نداده و از آنجایی که به خاطر دارم حداقل 5 دوره است که کمیته بین المللی المپیک چنین کاری را به عنوان بورسیه ورزشکاران انجام می دهد.

و نماینده ورزشکاران در المپیک چه کسی است ؟

سجادی در خاتمه پیرامون انتخاب و معرفی نماینده ورزشکاران در المپیک گفت: نماینده ورزشکاران را کمیسیون ورزشکاران انتخاب می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 6700

به "راه بعضی رشته ها برای کسب سهمیه المپیک طولانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه بعضی رشته ها برای کسب سهمیه المپیک طولانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید