صالحی اعلام نمود: چرخش سانتریفیوژ ها در فُردو از فردا

به گزارش مجله سلو بلاگ، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت غنی سازی اورانیوم تا 5 درصد و غنی سازی ایزوتوپ های پایدار از فردا در تاسیسات فُردو آغاز می شود.

صالحی اعلام نمود: چرخش سانتریفیوژ ها در فُردو از فردا

به گزارش گروه بین الملل مجله سلو بلاگ، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه گفت غنی سازی اورانیوم تا سطح 5 درسد و غنی سازی ایزوتوپ های پایدار از روز چهارشنبه در تأسیسات فردو آغاز خواهد شد.

صالحی در مراسم تجلیل از برگزیدگان المپیاد های علمی و رتبه های برتر آزمون سراسری 98 در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به دستور آقای روحانی رئیس جمهور درباره گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، اظهار داشت: ما با هزار و 44 سانتریفیوژ که در تاسیسات فُردو داریم که تحت خلاء هستند و دو آبشار سانتریفیوژ ها در حال چرخش است، به تشخیص سازمان انرژی اتمی دستور داده شد، تعدادی از این سانتریفیوژ ها که پیش از این غنی سازی اورانیوم را 20 درصد و تا 5 درصد انجام می دادند، فعال می کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: البته تصمیم گرفته شد فعلا در فُردو غنی سازی اورانیوم انجام نگردد بلکه در این تاسیسات غنی سازی ایزوتوپ های پایدار انجام گردد.

آقای صالحی با اشاره به توقف ذخیره سازی اورانیوم در تاسیسات فُردو بعد از برجام، گفت: ما به اندازه کافی ذخیره اورانیوم 20 درصد داریم، اما چنانچه در ذخیره اورانیوم رآکتور تهران تمام گردد، طبق برجام می توانیم ذخیره 20 درصد را برای راکتور تهران تولید کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: امروز آقای روحانی رئیس جمهور در خصوص غنی سازی اورانیوم در فُردو دستور داد و این کار از فردا در این تاسیسات آغاز خواهد شد.

صالحی شرح داد: امروز نامه این اقدام برای آژانس بین المللی انرژی اتمی آماده شد و فردا با حضور بازرس آژانس غنی سازی اورانیوم تا 5 درصد و همچنین غنی سازی ایزوتوپ های پایدار در تاسیسات هسته ای شهید علی محمدی (فُردو) آغاز می گردد.

وی همچنین در خصوص حمایت از نخبگان علمی و دانشگاهی گفت: در سازمان انرژی اتمی با ساختار این مدارس که الان در مشهد، قزوین، بوشهر، تهران (پسرانه) داریم، تمام تلاشمان این است که استاندارد آموزشی را در جامعه رواج دهیم.

صالحی گفت: هر چیزی باید الگویی داشته باشد، استاندارد لازم برای مدارس، رنگ هایش، شیوه های تدریس همه به استاندارد های آموزشی بر می گردد و سازمان انرژی اتمی تمام هدفش از ایجاد این دبیرستان این است که بدون رقابت با آموزش و پرورش، استانداردسازی آموزش و آموزش استاندارد را رعایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه آقای ستاری همیشه همیار ما بودند، گفت: به کمک ایشان در جمع دبیرستان های سازمان انرژی اتمی، یک پژوهش سرا داریم که در راستا همین استاندارد سازی است یعنی آموزش از حالت تئوری صرف جدا شده و پژوهش هم در آن جای گرفته است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: دانش آموزان از ابتدای تحصیل با فرآیند پژوهشی که علم روز است مثل سلول های بنیادی آشنا می شوند و امیدواریم این پژوهش سرا ظرف یک سال راه بیفتد و زمین هم برای ساختمان آن اختصاص داده شده است.

در مراسمی با حضور آقایان صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور از تعدادی از برگزیدگان المپیاد های علمی و رتبه های برتر آزمون سراسری 98 تجلیل شد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 10379

به "صالحی اعلام نمود: چرخش سانتریفیوژ ها در فُردو از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی اعلام نمود: چرخش سانتریفیوژ ها در فُردو از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید