علی نژاد: یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق مان بگذریم و از آن نگذشتیم، برای اولین بار دبیرکل AFC از موضع کمیته اجرایی عدول کرد

به گزارش مجله سلو بلاگ، مهدی علی نژاد، سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان هفته رو به اتمام را یک هفته طوفانی و کم نظیر برای ورزش ایران دانست.

علی نژاد: یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق مان بگذریم و از آن نگذشتیم، برای اولین بار دبیرکل AFC از موضع کمیته اجرایی عدول کرد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، مهدی علی نژاد، سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در برنامه ورزش و مردم گفت: این هفته یک هفته طوفانی و کم نظیر برای ورزش ایران بود. از آدینه که آغاز شد تا اینکه به دیشب گذشت. روز آدینه از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نامه ای برای ما ارسال شد مبنی بر اینکه کمیته مسابقات مصوب نموده برای مسابقات پلی آف و گروهی حق میزبانی ندارید. از جمله بهانه ها لغو پرواز ایرلاین ها، تظاهرات در ایران و... عنوان شده بود. با این حال مسئولان ورزش، فدراسیون فوتبال و دستگاه ها ورود کردند و تأکید کردیم که خارج از ایران بازی نمی کنیم. با اتخاذ این موضع ما لابی ها را هم آغاز کردیم.

وی اضافه نمود: آنها اعلام نموده بودند که باید تمام مسابقات میزبانی ما، خارج از ایران برگزار گردد. روز دوشنبه نامه دیگری دریافت کردیم که اعلام شد کمیته مسابقات آن تصمیم را گرفته بود و کمیته اجرایی نیز این تصمیم را تأیید نموده است. دو پروپوزال دادند که پروپوزال آن حرکت خطرناکی بود که می توانست ما را دچار گمراهی کند. بیان کردند روی این پیشنهادهای ما نظر بدهید تا در هیئت اجرایی مطرح کنیم. به این شکل که ملاقاتهای پلی آف ما خارج از ایران برگزار شوند و بازی های مرحله گروهی میزبانی ما به هفته های چهارم، پنجم و ششم موکول شوند که در ماه مارس (فروردین 99) دوباره شرایط ما را آنالیز نمایند. دقیقاً همان کاری که پنج سال پیش در موضوع عربستان برای ما رقم زدند و گفته بودند پس از آنالیز شرایط امنیتی در خصوص میزبانی شما تصمیم می گیریم. قصد داشتند این بار هم همان کار را انجام دهند و طبیعی بود که این مسئله را نپذیریم.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: پس از این تصمیمات بعضی شیطنت ها در داخل راه افتاد و برای طرفداران ما تردید ایجاد کردند. مثلاً به طرفداران پرسپولیس و سپاهان گفتند شما نباید پاسوز استقلال و شهر خودرو شوید یا اینکه به طرفداران استقلال و شهر خودرو گفتند اگر شما کناره گیری کنید آنها برای پرسپولیس و سپاهان به توافق می رسند و بازی خواهند کرد. AFC خیلی هوشمندانه روی طرفداران ما کار کرد، اما ما بازهم بیان کردیم هر تصمیمی گرفته گردد، هر چهار باشگاه با هم می گیرند.

علی نژاد گفت: پس از نامه روز دوشنبه بازهم روی موضع خودمان ایستادیم که ما فقط در داخل بازی می کنیم. باید از مجلس و وزارت امور خارجه نیز تشکر کنم که در این گفت وگوها به ما یاری کردند. در نهایت و به دنبال این گفت وگوها جمع بندی به اینجا رسید که گفت وگوی حضوری داشته باشیم و راهی AFC شویم. ما درخواست گفت وگو کردیم که چهارشنبه شب راهی مالزی شدیم و روز پنجشنبه در جلسه شرکت کردیم که دو ساعت زمان برد.

وی ادامه داد: ما در جلسه بیان کردیم ایران امن است و شواهدی که شما می گویید، درست نیست. ما با پرواز آمده ایم و با کشتی نیامده ایم و این نشان می دهد که پرواز به ایران انجام می گردد. ایران هم کاملاً امنیت دارد و خواستار این شدیم که شرایط با ایران به قبل بازگردد و قبل از این هم ما همکاری خوبی با AFC داشتیم. طرف مذاکره ما آقای ویندسور جان، دبیرکل AFC بود که به ما بیان کرد ما هم روابط خوبی با ایران داشتیم و اگر این طور نبود شما پیش از این عدم حضورتان در مسابقات را به ما بیان کردید. اگر روابط مان خوب نبود همان عدم حضور شما را می پذیرفتیم، اما اکنون در حال مذاکره هستیم. از طرفی جرایم متعددی شامل حال ما می شد.

وی در ادامه اضافه نمود: مدیران AFC گفتند دو بازی پلی آف را بیرون از خانه بازی کنید و پس از آن میزبانی شما را ارزیابی می کنیم که ما نپذیرفتیم، چون یک بار این کار را برای عربستان انجام داده بودند. گفتیم اگر تیم های ایرانی در دور گروهی در خانه خود میزبان باشند، به برگزاری پلی آف در زمین بی طرف فکر می کنیم. ویندزور جان گفت نمی توانم به تنهایی تصمیم بگیرم و با افراد کلیدی AFC صحبت کرد.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از کسانی که گفته بودند ویندزور جان در AFC سمت مهمی ندارد، گفت: او دبیرکل AFC است و مسئولیت های اجرایی را بر عهده دارد. جان پس از تماس های متعدد گفت بدون پیش شرط می پذیریم بازی های تیم های ایرانی در خانه خودشان برگزار گردد. این توافق خیلی مهم بود. ما یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق مان بگذریم و از آن نگذشتیم. این مهمترین دستاورد ماست. حرف ما تغییری ننموده است و گفتیم برای کسب میزبانی تضمین می خواهیم که آن را گرفتیم.

ما میزبانی دو بازی پلی آف را دادیم و میزبانی 10 تا 12 ملاقات را گرفتیم.، علی نژاد ضمن بیان این جمله اظهار داشت: ما با این توافق، میزبانی تیم ملی را هم تضمین کردیم، چون سلب میزبانی تیم ملی، قدم بعدی بود که در مذاکرات گفته شد و تحلیل ما درست بود. جرایم و محرومیت ها برای دو سال قطعی است که با سال جاری می شد سه سال. ما آماده بودیم که اگر حق میزبانی ما را بگیرند، پای جرایم و محرومیت ها بایستیم. اساس کار، میزبانی بود که آن را برگرداندند. مذاکره کردن با بیانیه دادن متفاوت است و دو طرف باید کمی کوتاه بیایند.

وی با بیان اینکه در نامه رئیس دپارتمان مسابقات آمده است بازی های خانگی تیم های ایرانی به سه هفته آخر و در خانه منتقل می گردد، گفت: لفظ در خانه در این نامه صراحتاً آمده است. زمانی که در فرودگاه بودیم، بیانیه AFC صادر شد که ما باید در سه ملاقات اول در خارج از خانه به میدان برویم و برای میزبانی از سه بازی دوم، شرایط امنیتی باید آنالیز می شد. گفته شد که این افراد به مالزی رفته اند که چه نمایند.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با اشاره به تماس هیئت اعزامی به مالزی با مدیران AFC و ذکر مردود بودن هرگونه پیش شرط توضیح داد: یک ساعت هجمه زیادی روی ما ایجاد شد و بیانیه صادره، مخالف توافق ما بود. یک ساعت بعد بیانیه AFC تغییر کرد و گفتند که بازی های خانگی ما به سه ملاقات آخر منتقل می گردد. در نامه ای که به ما دادند، اعلام شده که این سه بازی در خانه تیم های ما خواهد بود.

علی نژاد، تفاوت بیانیه دوم و اول را همان کار اجرا شده توسط مدیران باشگاه ها دانست و گفت: آنالیز امنیتی یک بهانه بود. امروز ما میزبانی در خانه خود را گرفتیم. بعضی دوستان می گویند ما در AFC هستیم، اما نمی دانم کجای آن هستند. یادم نمی آید به حکمی که AFC به ما دیکته نموده باشد، عمل ننموده باشیم، اما اکنون این اتفاق نیفتاد و حکمی را که کنفدراسیون فوتبال آسیا به ما دیکته کرد، تغییر دادیم.

وی با بیان اینکه گروهی که در مالزی مذاکره کردند، مسئولیتی در AFC نداشتند و در کمیته های مسابقات و هیئت رئیسه عضو نبودند، اظهار داشت: هیئت اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا با حضور تاج، برنامه کمیته مسابقات را تصویب کرد. تاج در این کمیته رایزنی کرد و چند نفر با او همراه شدند، اما هیئت اجرایی نظر تاج را نپذیرفت و از کرسی استفاده نشد. گروه بزرگی در دیپلماسی ایران کار کرد و اتفاقی که افتاد، به تنهایی کار وزارت ورزش و جوانان نبود. اتحاد رسانه ها در این نتیجه مؤثر بود. آنها لحظه به لحظه رسانه های ما را پوشش دادند.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: برای اولین بار، دبیرکل AFC با هماهنگی بزرگان این کنفدراسیون از موضع کمیته اجرایی عدول کرد. کنفدراسیون فوتبال آسیا سازمانی طویل و منظم است و حتی جای ما در سالن مذاکره معین بود. ما از رایزن فرهنگی ایران خواستیم که به ما یاری کند، اما چون جایگاه او رزرو نشده بود، نتوانست وارد سالن گردد. نتیجه مورد نظر حاصل مقاومت و رایزنی حساس است. این ها نهایتاً منافع ایران را حفظ کرد تا بگوییم ایران امن است و از موضع خود عدول نکردیم.

وی ادامه داد: اینکه پذیرفتند ایران بتواند میزبان بازی های مرحله گروهی باشد، نشأت گرفته از همدلی بین مسئولان بود. با این شرایط، پرسپولیس و سپاهان با توجه به حضور مستقیم شان در مرحله گروهی، دیگر مسئله ای نداشتند، اما شاید طرفداران استقلال و شهر خودرو اعتراض می کردند که چرا ما باید محروم شویم. آیا اگر توافق نمی کردیم، باز هم متهم نمی شدیم که وزارت ورزشی ها پرسپولیسی هستند؟ ما باید ملاحظات را در نظر می گرفتیم. دوستانی که بعداً اظهارنظر کردند این مسائل را در نظر بگیرند. من لفظ پیروزی بزرگ را به کار نمی برم و می توانم بگویم توافق خوبی کردیم و عزت مان حفظ شد. انشقاقی هم بین طرفداران ایجاد نکردیم تا متهم به رنگی بودن نشویم.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مسائل بین فوتبال ایران و عربستان توضیح داد: اگر ما این بار اقدامی نمی کردیم، ماجرای پنج سال پیش با عربستان تکرار می شد. پنج سال پیش نیز اقدامی نکردیم. با این حال، قرار است در سطوح عالی، مسائل بین ایران و عربستان حل گردد و بالطبع موضوع فوتبالی نیز حل خواهد شد. فضای مثبتی بین ایران و عربستان در حال شکل گیری است و می توانیم به آینده فوتبالی بین دو کشور نیز امیدوار باشیم.

علی نژاد در خصوص اینکه بعضی ها عدم داشتن کرسی در کنفدراسیون فوتبال آسیا را دلیل این مسائل می دانند، گفت: اگر ما کرسی مهدی تاج را نداشتیم، شاید این اتفاقات نمی افتاد. دیپلماسی یک هفته ای ابعاد خوبی را نشان داد و اینکه تمام رشته ها می توانند کرسی داشته باشند. بعضی ها مدعی شدند که اصلاً نباید به مالزی می رفتیم، در صورتی که ما رفتیم و دیدید که در بیانیه اول چه بحثی مطرح شد. از طرفی، چطور پاسخ طرفداران استقلال و شهر خودرو را می دادیم؟ اگر توافق نمی کردیم، آن وقت طرفداران پرسپولیس و سپاهان نمی گفتند که چرا ما باید به خاطر استقلال و شهر خودرو بازی نکنیم؟

وی ادامه داد: بعضی ها گفتند چرا رفتید و باید نامه می نوشتید، در صورتی که ما رفتیم تا توافق کنیم. بیاینه دوم AFC نیز همین موضوع را نشان می دهد. اینجا باید از کوشش وزیر ورزش و جوانان تشکر کنم که کوشش زیادی کرد. تا روز گذشته معین نبود که استقلال به امارات می رود یا خیر. قطعاً اگر کوشش های آقای سلطانی فر نبود، برای دریافت ویزای استقلالی ها به مشکل می خوردیم.

سرپرست معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان درباره اظهاراتی که در مجمع فدراسیون دوچرخه سواری انجام داده بود، گفت: منابع دولتی محدود است و کسانی که مسئولیت می گیرند، باید این موضوع را بدانند. در بحث افزایش قیمت دلار، هزینه های بعضی فدراسیون ها از جمله دوچرخه سواری بیشتر به چشم آمد. رشته ای که مدال آور است، باید بیشتر به آن توجه گردد. رشته ای که ناکام است، باید کامروا گردد!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12340

به "علی نژاد: یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق مان بگذریم و از آن نگذشتیم، برای اولین بار دبیرکل AFC از موضع کمیته اجرایی عدول کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: یک هفته گفتیم حاضر نیستیم از حق مان بگذریم و از آن نگذشتیم، برای اولین بار دبیرکل AFC از موضع کمیته اجرایی عدول کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید