فرانسوی ها هم به خیابان ها آمدند

به گزارش مجله سلو بلاگ، ایسنا نوشت: با وجود آنکه پلیس فرانسه برگزاری هر نوع تجمع برای روز سه شنبه در پایتخت این کشور را ممنوع اعلام کرده بود، هزاران تظاهرکننده در حمایت از خانواده آدام ترائوره به خیابان های پاریس آمدند و در اعتراض به خشونت پلیس شعار دادند.

فرانسوی ها هم به خیابان ها آمدند

یورونیوز، مشابه این تظاهرات در شهرهای لیون، لیل و مارسی هم برگزار شد.

آدام ترائوره، جوان سیاهپوست 24 ساله در 19 ژوئیه سال 2016 میلادی هنگامیکه در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می برد، جان باخت. مرگ او حدود دو ساعت پس از دستگیری در شهر بومون سوراواز فرانسه و پس از تعقیب و گریزی میان او و نیروهای ژاندارمری روی داد. دادگاه رسیدگی به این حادثه سرانجام هفته گذشته، ژاندارم ها را در قبال حادثه مرگ او تبرئه کرد. این حکم اعتراض بسیاری بویژه فعالان حقوق رنگین پوستان فرانسه را در پی داشت.

بر این اساس با فراخوان کمیته حمایت از خانواده آدام ترائوره موسوم به کمیتۀ حقیقت برای آدام و با حمایت گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی، تجمعی برای عصر سه شنبه 2 ژوئن مقابل کاخ دادگستری پاریس برنامه ریزی شد. اگرچه فرماندار پاریس دربارۀ ممنوعیت برگزاری هر نوع تجمعی با این موضوع در روز سه شنبه هشدار داده و حتی بر حاکم بودن شرایط اضطراری در فرانسه در پی شیوع کرونا تاکید کرده بود اما هزاران معترض طبق برنامه مقابل ساختمان دادگاه شهر تجمع کردند و از حادثه مرگ آدام ترائوره به عنوان نماد خشونت پلیس فرانسه یاد کردند. این راهپیمایی همزمان با اعتراضات گسترده ای برگزار شد که از هفته گذشته در بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا در پی مرگ جورج فلوید شروع شده است.

در جریان تجمع و راهپیمایی پاریس، آسا ترائوره، خواهر فرد قربانی و سخنگوی خانواده او حکم دادگاه را محکوم کرده و انکار عدالت خواند.

او همچنین با اشاره به وقایع اعتراضی اخیر ایالات متحده گفت: آنچه در آمریکا روی می دهد، تکرار حوادثی است که در فرانسه شاهد آن هستیم.

راهپیمایی در لیل؛ گرامیداشت یاد همۀ قربانیان خشونت های پلیس

علاوه بر پاریس، عصر سه شنبه در شهر لیل واقع در شمال فرانسه نیز راهپیمایی بزرگی با شعار زندگی سیاهپوستان مهم است برگزار شد. این تجمع در واقع فراخوانی برای حضور در میدان اصلی شهر، با هدف گرامیداشت یاد جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی بود که هفته گذشته زیر پای یک افسر پلیس در مینیاپولیس جان باخت اما تجمع کنندگان به این موضوع و توقف در میدان شهر بسنده نکرده و راهپیمایی در خیابان های شهر را شروع کردند. بیش از 1500 نفر پیر و جوان که در این تجمع حضور داشتند، علاوه بر سر دادن شعارهایی در یابود جورج فلوید، به حمایت از آدام ترائوره نیز پرداختند. به این ترتیب به تدریج راهپیمایی شهر لیل به تجمعی در گرامیداشت یاد همه قربانیان خشونت های پلیس تبدیل شد.

حضور جلیقه زردها در تجمع لیل و پاریس

در جریان راهپیمایی های بزرگ شامگاه سه شنبه، گروه های معترض مشهور به جلیقه زرد نیز حضور داشتند که در حمایت از آدام ترائوره به خیابان آمده بودند.جنبش جلیقه زردهای فرانسه که نوامبر سال 2018 میلادی در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و اقتصادیات ها شروع شد، به سرعت به سراسر این کشور گسترش یافت و به اعتراضی فراگیر به مسائل اقتصادی و معیشتی طبقات پایین جامعه تبدیل شد. اعتراضات جلیقه زردها که برای مدتی بیش از یک سال هر شنبه برگزار می شد، در نهایت با شیوع کرونا متوقف شد.

312 310

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 17998

به "فرانسوی ها هم به خیابان ها آمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسوی ها هم به خیابان ها آمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید