مراتع 8 شهرستان اصفهان در معرض خطر حریق

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان تاکید نمود: کشور مجهز به بالگرد حمل آب نیست و با مطالعات صورت گرفته روی پوشش گیاهی اصفهان، مراتع 8 شهرستان این استان مناطق پرخطر از نظر حریق هستند.

مراتع 8 شهرستان اصفهان در معرض خطر حریق

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، عبدالرضا مهاجری اضافه کرد: در استان 60 هزار هکتار جنگل های زاگرسی، 308 هزار هکتار جنگل های بیابانی و 6 میلیون و 300 هزار هکتار مراتع وجود دارد که با مطالعه کامل پوشش گیاهی استان، در حال حاضر 8 شهرستان مناطق پرخطر از لحاظ حریق هستند.

وی گفت: احتمال آتش سوزی در مراتع شهرستان های فریدون شهر، فریدن، بویین میاندشت، خوانسار، گلپایگان، تیران و کرون، سمیرم و چادگان در اصفهان بیشتر است، یک و نیم میلیون هکتار از مراتع این شهرستان ها مستعد آتش سوزی هستند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: امکاناتی همچون دستگاه های اطفای حریق، دمنده، بیل و آتش کوب در این شهرستان ها فراهم شده و دامداران مراتع ملزم به معرفی قرق بان برای حفاظت از مراتع شده اند، همچنین به دامداران اخطار داده شده در صورت ایجاد حریق در مراتع با آنها برخورد می گردد و کلاس های آموزشی و جلسات توجیهی در این باره برگزار شده است.

مهاجری یادآور شد: سال گذشته با توجه به هماهنگی های صورت گرفته در سطح شهرستان حدود 250 هکتار از مراتع استان درگیر حریق شد.

وی گفت: 90 درصد حریق های مراتع استان انسانی، عمدی و سهل انگاری است، 60 درصد آتش سوزی مراتع استان عمدی است و 30 درصد دیگر به دلیل بی احتیاطی گردشگران در مراتع و جنگل ها، انداختن ته سیگار بر پوشش گیاهی کنار جاده ها و ایجاد آتش از سوی دامداران ایجاد می گردد. همچنین بعضی به صورت عمدی و به دلیل رفتارهای مخرب و تلافی جویانه اقدام به آتش سوزی مراتع ملی می نمایند.

مهاجری اضافه کرد: در تامین بالگردهای مجهز به مخزن آب دچار مشکل هستیم، طی هماهنگی سازمان جنگل ها در کشور باید در زمان اعلام احتیاج استان اصفهان و دیگر استان ها، بالگرد اعزام گردد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با تاکید بر اینکه کشور مجهز به بالگرد حمل آب نیست و در این زمینه با مشکل مواجهیم، توضیح داد: بالگردهای موجود تنها قادر به جابجایی افراد هستند.

به گفته مهاجری، طبق قانون اگر در مراتعی آتش سوزی رخ داد تمام دستگاه ها، ارتش، سپاه، شهرداری ها و ستاد بحران مکلف به اطفا حریق هستند، اما متاسفانه بسیاری از جنگل ها و مراتع استان در مناطق صعب العبور قرار دارند و حمل ادوات سنگین و افراد بسیار مشکل است، بنابراین پیش بینی شده در این مراتع از ظرفیت بالگرد استفاده نمایند.

وی در خاتمه تاکید نمود: افراد در صورت مشاهده هر گونه آتش سوزی در مراتع استان، موارد را به شماره تلفن رایگان 1504 اطلاع دهند، همچنین گردشگران و رانندگان از انداختن ته سیگار در عرصه های طبیعی خودداری نمایند و در صورت روشن کردن آتش، از خاموش کردن آن اطمینان حاصل نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18236

به "مراتع 8 شهرستان اصفهان در معرض خطر حریق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراتع 8 شهرستان اصفهان در معرض خطر حریق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید