مستندسازی آسباد تاریخی در شهرستان زاوه

به گزارش مجله سلو بلاگ، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان های تربت حیدریه و زاوه از مستندسازی تنها آسباد تاریخی شهرستان زاوه با مشارکت پایگاه پژوهشی آسبادهای ایران اطلاع داد.

مستندسازی آسباد تاریخی در شهرستان زاوه

به گزارش مجله سلو بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، علی محمدی روز یکشنبه 28 مهرماه ضمن بیان مطلب فوق اعلام نمود: با پیشنهاد پایگاه آسبادهای ایران و در راستای مستندسازی آسباد، طرح مطالعاتی و مستند نگاری تنها آسباد باقی مانده در روستای پطرو در شهرستان زاوه انجام شد.

او اضافه کرد: روستای پطرو به دلیل موقعیت استراتژیکی و جغرافیایی هم زمان با فصل برداشت غلات در معرض بادهای شدید است که مهم ترین دلیل ساخت آسباد در این منطقه همین وزش بادهای شدید بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان های تربت حیدریه و زاوه توضیح داد: نکته جالب توجه در این منطقه وجود آسباد و آسیاب در نزدیکی یکدیگر است که نشان دهنده اوج خلاقیت، هنر و دانش مردمان گذشته این منطقه برای مهار کردن و به خدمت دریافت انرژی باد و آب برای رفاه و آسایش بوده است.

روستای پرو در 15 کیلومتری شهر دولت آباد، مرکز زاوه است که علاوه بر آثار تاریخی آسباد و آسیاب داری، محوطه تاریخی تپه عمارت، مربوط به دوران قبل از اسلام و دارای جاذبه های طبیعی گردشگری است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9794

به "مستندسازی آسباد تاریخی در شهرستان زاوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندسازی آسباد تاریخی در شهرستان زاوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید