موزه های تهران کجا هستند؟!

به گزارش مجله سلو بلاگ، با خواندن این مطلب ادامه دار، شاید باورتان نشود که در همین تهران پر از دود و ترافیک و شلوغی، این همه موزه شگفت انگیز برای برنامه ریزی یک گردش روزانه متفاوت وجود دارد.

موزه های تهران کجا هستند؟!

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام فلایتیو، همین امروز برای رزرو هتل های تهران به وسیله فلایتیو اقدام کنید.

موزه کاخ گلستان کجاست؟

میدان امام خمینی

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران است. سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام در شرق خیابان ناصرخسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه بازمی گردد.

کهن ترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند است. بخشه ای مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارت است از: ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوض خانه آن، تالار آینه، تالار عاج یا سفره خانه تالار برلیان یا سفره خانه، تالار برلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوض خانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض، چادر خانه.

موزه دنیا نما کجاست؟

میدان شهید باهنر

آثار موجود در این موزه در دو بخش هنر پیش از تاریخ و آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و دنیا به نمایش درآمده اند. از جمله می توان به آثار به جامانده از تمدن های باستانی پیش کلمبیایی، مفرغ های لرستان، سفالینه های املش، هنرهای سرخپوستان آمریکای شمالی مربوط به هزاره های اول و دوم پیش از میلاد و آثاری از هنرمندان معاصر ایرانی همچون سهراب سپهری، ناصر اویسی، فرامرز پیلارام، جعفر روح بخش، پرویز کلانتری، بهمن محصص، سیراک ملکونیان، ژازه طباطبایی، مش اسماعیل، پرویز تناولی و هنرمندان غیرایرانی چون ژرژ براک، پل گوگن، پل کله، پابلو پیکاسو، کامیل پیسارو، پیر آگوست رنوار، دیگو جاکومتی، فرنان لژه و مارک شاگال اشاره نمود. (ما در فلایتیو بهترین قیمت بلیط هواپیما را به شما ارایه می کنیم.)

موزه نیاوارن کجاست؟

در شمال شرقی باغ نیاوران

طرح چهارضلعی کاخ و فضاسازی معماری داخلی آن الهام گرفته از معماری ایرانی با بهره گیری از فناوری مدرن است. تزئینات آن نیز تلفیقی از هنر پیش از اسلام و پس از اسلام است که گچ بری توسط استاد عبداللهی، آینه کاری توسط استاد علی اصغر و کاشی کاری نمای خارجی توسط استاد ابراهیم کاظم پور و ایلیا اجرا شده است. کف بنا از جنس سنگ سیاه و سقف آن از جنس آلومینیوم است که از وسط باز می گردد. دکوراسیون و مبلمان داخلی کاخ توسط یک گروه فرانسوی طراحی و اجرا شده است.

کاخ صاحبقرانیه کجاست؟

میدان شهید باهنر

از جمله اتاق های این کاخ می توان به کرسی خانه، چایخانه، ظرفخانه، اتاق های بازی، بار و پذیرایی در طبقه اول و اتاق های مذاکرات انتظار سفرا، منشی، هدایا، دندانپزشکی نام برد. همه درها و پنجره های چوبی این بنا به شکل اُرُسی بوده و با شیشه های رنگی تزئین شده است. این کاخ در سال 1374 مرمت شد و در اردیبهشت سال 1377 به عنوان موزه بازگشایی شد.

موزه سعدآباد کجاست؟

میدان تجریش خیابان سعدآباد

در کوهپایه های توچال و دره سرسبز دربند مجموعه سعدآباد با یک میلیون و صد هزار مترمربع وسعت واقع شده است.

از باغ هایی که اراضی آن ها داخل اراضی سعدآباد شد، باغ آقا محمدجواد گنجه ای است که جزو جعفرآباد بود، از باغ امام آدینه هم مقدار زیادی داخل باغ سعدآباد شد و خانه های جنوبی سعدآباد که مربوط به دوره قاجار بود از نصیر الدوله خریداری شد و در زمان پهلوی اول به عنوان سربازخانه سعدآباد مورد استفاده قرار می گرفت. سپس باغ های دیگری در اطراف سعدآباد از جمله باغ های سالار جنگ، سپهبد امان الله میرزا، مستوفی الممالک، شکرالله قوام الدوله، همدم السلطنه خواهر مستوفی و محمود بدر خریداری و جزو سعدآباد شد.

موزه طبیعت و حیات وحش ایران کجاست؟

خیابان نیاوران دارآباد

ساختمان موزه با مساحتی حدود 12،000 مترمربع در دوطبقه، بخش های متعددی دارد که عبارت اند از: بخش پرندگان و پستانداران با شش سالن که به این توضیح است : سالن مارها، گوزن ها، خرس قهوه ای آمریکای شمالی و پرندگان ، سالن آهو، قوچ ، قرقاول ، خرس ، پلنگ ، شغال ، روباه ، گرگ و سالن پستانداران قاره آفریقا و سالن آبزیان و خزندگان . بخش زمین شناسی با دو سالن که در آن ویژگی های دوره های مختلف زمین شناسی ازنظر محیط زیست جانوری و گیاهی به تصویر کشیده شده است . سالن هشت که شامل بخش پروانه ها، عنکبوت ها، رتیل ها و عقرب ها است . موزه دارای کارگاه تاکسیدرمی است که در آن چگونگی فن حفظ و نگه داری موجودات به صورت غیرزنده به نمایش گذاشته شده است .

موزه هنرهای ملی ایران کجاست؟

خیابان بهارستان

این مجموعه دربرگیرنده بهترین هنرهای ملی ایران در همه سال های اخیر مانند مینیاتور، تذهیب ، خاتم ، کاشی کاری، قالی بافی، پارچه بافی، زری دوزی مخمل بافی، میناکاری، قلم زنی و معرق است . این ساختمان در 1309 ش به موزه تبدیل شده است . ساختمان موزه از همان دوران باقی مانده و فقط حوض وسط تالار برداشته شد.

موزه ایران یا رضا عباسی کجاست؟

خیابان دکتر شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان

این موزه در بزرگداشت یکی از نگارگران عصر صفویه نام گذاری شده است. هدف از تشکیل آن گردآوردن، پاس داشتن، مطالعه کردن و شناساندن دست مایه های به یادگار مانده از هنرمندان چیره دست این مرزوبوم می باشد که به روی عموم شیفتگان هنر و فرهنگ والای ایران گگردده است. آثار این موزه از دوره ماقبل تاریخ تا قرن 13 هجری را در برمی گیرد. مراکز و تالارهای تشکیل دهنده این موزه هنری عبارت است از: تالار پیش از اسلام، تالار هنرهای اسلامی شامل: آثار هنر و صنعتی، نگارگری، خوشنویسی و کتابخانه.

انتهای رپرتاژ آگهی

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 7625

به "موزه های تهران کجا هستند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های تهران کجا هستند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید