موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است که به برجام پایبند بماند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که کشورهای این اتحادیه تأکید کرده اند برای پایبندی به برجام مصمم هستند.

موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است که به برجام پایبند بماند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه پس از انتها نشستی که با حضور وزرای خارجه تروئیکای اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و وزیر امور خارجه آمریکا برگزار گشت، به خبرنگاران گفت اتحادیه اروپا مصمم است که به توافق هسته ای با ایران پایبند بماند.

موگرینی که پس از انتها مذاکراتش با وزرای خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت می کرد، خاطرنشان ساخت: ما همچنان از ایران می خواهیم که به همه تعهدات هسته ای خود عمل کند، ما هم به نوبه خودمان تلاش می کنیم که به تعهداتمان در برجام عمل کنیم. ما امروز در مورد این تعهدات گفتگو کردیم و به عنوان مثال امیدواریم کانال مالی موسوم به اینستکس ظرف چند هفته آینده عملیاتی شود. اتحادیه اروپا یعنی نمایندگان کشورهای حاضر در نشست امروز و نیز سایر کشورهای عضو اتحادیه تأکید کرده اند که به اجرای کامل توافق هسته ای با ایران مصمم هستند.

موگرینی که امروز قبل از نشست با وزرای خارجه آلمان، انگلیس، فرانسه و آمریکا، در نشست هفتگی با وزرای خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا نیز شرکت کرده بود، در ادامه اضافه کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود را تأیید کرده است و من در اینجا می خواهم بر اهمیت این مسئله تأکید کنم. ما امروز در نشست وزرای خارجه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا تأکید کردیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها مرجعی است که می تواند در مورد پایبندی ایران به تعهدات هسته ای خود اظهار نظر کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه شرح داد: همان طور که می دانید اتحادیه اروپا همیشه دیگران را به مذاکره و تعامل دیپلماتیک تشویق می کند. این تعهد همیشگی ماست که ما در مورد همه کشورها از جمله ایران به این تعهد پایبند هستیم. گفتگو کردن همیشه بهتر از گفتگو نکردن است. امروز من و سایر وزرای خارجه حاضر در نشست صراحتاً به مایک پامپئو [وزیر امور خارجه آمریکا] گفتیم که ما در شرایطی حساس و حیاتی به سر می بریم و در این شرایط باید مناسب ترین رویکرد را اتخاذ کنیم یعنی باید خویشتندار باشیم و از دامن زدن به تنش های نظامی بپرهیزیم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 28 دی 1398 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 4830

به "موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است که به برجام پایبند بماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: اتحادیه اروپا مصمم است که به برجام پایبند بماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید