نواختن پیانوی ایرانی شیوه استاد جواد معروفی و هنر ساختن و نواختن رباب ثبت ملی شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، در جلسه کمیته میراث فرهنگی ناملموس که دیروز دوشنبه 28 آبان در محل سالن فجر سازمان میراث فرهنگى، صنایع و دستی و گردشگری برگزار گردید، 55 پرونده مطرح شد که در نهایت 48پرونده در حوزه میراث فرهنگی ناملموس از استان های مختلف ثبت شد.

نواختن پیانوی ایرانی شیوه استاد جواد معروفی و هنر ساختن و نواختن رباب ثبت ملی شد

محمد صادق اسحاقی دبیر این کمیته و کارشناس میراث فرهنگی ناملموس دفتر ثبت آثار در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: در این کمیته که به ریاست فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت، حفظ و احیای آثار تاریخی، طبیعی و معنوی، برگزار گردید، نواختن پیانوى ایرانى، شیوه استاد جواد معروفى در فهرست میراث ناملموس کشور به ثبت رسید.

او اضافه نمود: پرونده مذکور که توسط تعدادى از شاگردان استاد معروفى و هنرجویان آنها تهیه و تدوین شده بود با حضور مدیران، داوران و کارشناسان در جلسه کمیته ثبت میراث فرهنگى ناملموس مطرح و پس از تایید با راى مثبت همه اعضا ثبت شد.

اسحاقی ادامه داد: مدیریت و ارائه پرونده بر عهده سیروس مهاجرى از شاگردان محمد جواد عبداللهى (شاگرد استاد جواد معروفى) بود. در این جلسه فریبا جواهرى به عنوان یکى دیگر از شاگردان استاد معروفى به اجراى قطعه اى در مایه بیات اصفهان پرداخت که بسیار مورد استقبال واقع شد.

او اضافه نمود: جواهرى ضمن گرامیداشت یاد استاد معروفى، ثبت شیوه پیانو نوازى استاد معروفى توسط دفتر ثبت، حفظ و احیای آثار تاریخی، طبیعی و معنوی سازمان میراث فرهنگى را اقدامى مهم و بسیار قابل تحسین دانست. در خاتمه این بخش ضمن تقدیر از فریبا جواهرى توسط مدیرکل دفتر ثبت آثار، در راستاى توسعه و ترویج میراث فرهنگى ناملموس از بهار برخوردار به خاطر انتشار کتاب ردیف پیانوى استاد محجوبى و نگارش آن به خط نت بین المللى و نت نویسى، قدردانی به عمل آمد.

اسحاقی گفت: همچنین در این جلسه در بخش موسیقی علاوه بر پرونده های مهارت ساختن و نواختن ل له وا (نوعی نی چوبی در مازندران)، پرونده مهارت ساختن و نواختن ساز سنتی قر نی از استان مازندران، پرونده هنر ساختن و نواختن ساز رباب که توسط علی توکلی و مهدی فلاح صفا تهیه و تدوین شده است، مطرح و به اتفاق آرای هیئت داوران در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.

او اضافه نمود: در ادامه این جلسه در بخش موسیقی، نام استاد لطف الله سیفی بشلی به عنوان نوازنده و احیا گر ساز قر نی از مازندران و استاد اسلام پناه در رشته صحافی سنتی از استان کرمان در فهرست حاملان میراث فرهنگی ناملموس به عنوان گنیجنه زنده بشری، به ثبت رسید.

اسحاقی ادامه داد: در بخش دوم این جلسه، پرونده های فن و تهیه و نگهداری گوشت قورمه، مراسم علم بندان در روستای پیل آباد شهرستان زرند، شابارون (آیین تمنای باران) در روستای جمیل آباد بافت، مراسم آجیل برون روستای مهر صالح شهرستان بافت، فن تهیه کماچ شهرستان زرند، قنبرخوانی در داوران رفسنجان و شعب جره زرند، مهارت سنتی پخت آبگوشت امام حسینی و آیین مربوط به آن، آیین سنتی پخت آش حسین در روستای ده علی کوهبنان، فن تهیه مشک (دباغی پوست)، فن و تهیه سرمه سنگ در کوهبان و زرند و بازی آیینی رحمانی همراه با قیچک و سرنا نوازی در منو جان از استان کرمان ثبت ملی شد.

این کارشناس حوزه ثبت یادآور شد: از استان یزد نیز در این کمیته پرونده های شیوه تهیه نقل بیدمشک عقدا ومراسم آیینی پخت آش جو (اول اسفند ماه در ندوشن) ثبت شد.

او اضافه نمود: مراسم شال زنی در روز عاشورا در شهر بافران نایین، مهارت پخت شیره انگور، آیین باران خواهی روستای آذران شهرستان کاشان، عصاری (مهارت استحصال دانه های روغنی)، آداب و رسوم سمنوی نذری مشکات، (مشکان)، چووشی خوانی به شیوه استاد واصف بیدگلی، آیین چاق چاقه زنی اصفهان از استان اصفهان و پرونده های فرت بافی (نساجی سنتی در روستای روئیین اسفراین)، پلاس بافی در شمال خراسان، فن و مهارت بند بافی در شیروان (به عنوان میراث فرهنگی ناملموس در خطر و نیازمند پاسداری فوری)، فنون ومهارت جاروبافی روستای ملا حسن، آیین حلیم پزان، فنون و مهارت مسگری (سفید گری)، فنون و مهارت ساخت تنور محلی پخت نان، چمچمه گلین؛ آیین باران خواهی در روستای سنجد شیروان و آیین علو سرسره در روستای اندوقان از استان خراسان شمالی به ثبت رسیدند.

اسحاقی توضیح داد: از استان مازندران نیز در این جلسه جشن فردینه ماشو در مازندارن، فنون و برداشت کولک یا کوله پر، کایری (تعاونی و همکاری در کار)، جاجیم بافی، آیین مجمع گذاری د اطعام دهی سنتی شهرستان بهشهر، مقام هرایی در شرق مازندارن و چارویداری؛ گونه ای موسیقی کار در مازندان ثبت شدند.

او اعلام نمود: از استان قم نیز پرونده های نحوه سنتی پخت غذای سنگک، نحوه سنتی پخت آبگوشت قنویت، مهارت هنر تذهیب استان قم و آیین لاله گردانی در حرم مطهر پس از مطرح شدن با نظر موافق داوران و کارشناسان و متخصصان به ثبت رسیدند.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 7593

به "نواختن پیانوی ایرانی شیوه استاد جواد معروفی و هنر ساختن و نواختن رباب ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نواختن پیانوی ایرانی شیوه استاد جواد معروفی و هنر ساختن و نواختن رباب ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید