نکات کلیدی برای خاموش کردن آتش حسادت به خواهر یا برادر در فرزند اول

به گزارش مجله سلو بلاگ، یک روانشناس گفت: به جهان آمدن یک نوزاد جدید همان قدر که اتفاق شیرین و هیجان انگیزی برای والدین محسوب می گردد، می تواند برای همشیره های بزرگتر مشکل زا باشد.

نکات کلیدی برای خاموش کردن آتش حسادت به خواهر یا برادر در فرزند اول

کمال پرهون روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره چگونگی رفتار با فرزند اول بعد از تولد فرزند دوم اظهار کرد: به جهان آمدن یک نوزاد جدید همان قدر که اتفاق شیرین و هیجان انگیزی برای والدین محسوب می گردد، به همان اندازه نیز می تواند برای همشیره های بزرگتر ایجاد بحران و مشکل زا باشد.

این روانشناس بیان نمود: والدین انرژی زیادی را صرف آماده سازی برای عضو جدید خانواده می نمایند و پس از آن توجه خانواده به مراقبت از نوزاد نو رسیده معطوف می گردد، این تغییرات و عدم توجه والدین به بچه ها بزرگتر برای آن ها سخت است و می تواند به حس حسادت و گاهی برگشت پذیری به رفتار های بچه هاه در آن ها منجر گردد.

این روانشناس گفت: والدین می توانند با بحث راجع به بارداری با توجه به اصطلاحاتی که برای بچه قابل فهم است، آن ها را از اتفاق در راه با خبر نمایند.

وی اضافه نمود: به طور کلی هرچه فاصله سنی بین خواهران و برادر ان کم تر باشد، این دوره انتقالی مشکل تر خواهد بود،اما سن کودک هرچه قدر هم باشد، با آمدن کودک جدید جهانیش زیر و رو خواهد شد، لذا می توان با رعایت بعضی از راه حل ها انتقال ملایم و کم خطری را برای همشیره ها ایجاد کرد.

پرهون ادامه داد: امروزه بعضی از والدین مایل هستند که تجربه تولد را با همه خانواده شریک شوند، حال اگر تصمیم به چنین کاری گرفته اید، باید به دقت به کودک بزرگترتان آموزش دهید که چه اتفاقی قرار است بیفتد تا وحشت زده نگردد، بعد از زایمان اجازه دهید که بچه ها به بیمارستان بیایند و خواهر یا برادر جدیدشان را ببینند و اگر در بیمارستان اجازه دادند بگذارید تا کودک را بغل نمایند.

این روانشناس با اشاره به اینکه بگذارید بچه ها در انجام کار های نوزاد یاری نمایند، اضافه نمود: حداقل در هفته های اولیه همشیره ها مشتاق خواهند بود که در کار های نوزاد یاری نمایند، اجازه دهید که تحت نظارت خود شما کار هایی که از دستشان برمیاید را انجام دهند. این کار باعث خواهد شد که بین آن ها پیوندی عاطفی و گرم ایجاد گردد و کودک بزرگتر را تبدیل به خدمتکار نکنید، چون وظیفه نگهداری از نوزاد تازه زایش یافته وظیفه همشیره ها نیست.

وی با بیان اینکه والدین باید به اندازه کافی برای کودک یا بچه ها بزرگتر زمان اختصاص دهند، گفت: بچه ها می اندیشند که شما همه وقت خود را به نوزاد جدید اختصاص داده اید و این مساله باعث خواهد شد که آن ها حسود شوند، یا اینکه نسبت به شما یا نوزاد احساس پرخاشگری و عصبانیت نمایند.

پرهون اضافه نمود: هر روز به ویژه در زمان هایی که نوزاد در خواب است، زمان ویژه ای را به دیگر بچه ها نیز اختصاص دهید تا احساس طرد و نادیده گرفته شدن ننمایند، این مساله باعث کاهش حسادت، پرخاشگری و عصابنیت در آن ها خواهد شد.

این روانشناس توضیح داد: به خویشاوندان و دوستان خود یادآوری کنید که فرزند بزرگتر شما ممکن است بخواهد درباره چیزی غیر از نوزاد جدید صحبت کند، اگر بستگان یا دوستان می پرسند که چگونه می تواند یاری کند، یک فعالیت سرگرم نماینده و شاد یا چیز خاصی را برای کودک بزرگتر پیشنهاد کنید.

وی اعلام نمود: سعی نکنید احساسات منفی فرزندتان را برطرف کنید، فقط بهترین کوشش خود را برای درک و پذیرش آن ها انجام دهید و نسبت به موقعیت و وضع موجود زیاد حساسیت به خرج ندهید.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 10427

به "نکات کلیدی برای خاموش کردن آتش حسادت به خواهر یا برادر در فرزند اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کلیدی برای خاموش کردن آتش حسادت به خواهر یا برادر در فرزند اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید