هواوی چگونه می تواند گوشی P40 پرو را در بازارهای جهانی عرضه کند؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، طبق گزارشی که به تازگی منتشر شده، ظاهرا هواوی قصد ندارد عرضه بین المللی گوشی هواوی P40 پرو را لغو کند. با توجه به اینکه میت 30 پرو با وجود گذشت چند ماه از معرفی هنوز در بازارهای جهانی عرضه نشده، چنین تصمیمی قابل توجه محسوب می گردد.

هواوی چگونه می تواند گوشی P40 پرو را در بازارهای جهانی عرضه کند؟

میت 30 پرو و برادر ارزان ترش یعنی میت 30 از جمله بهترین گوشی های 2019 محسوب می شوند. با این حال به دلیل وجود تحریم های آمریکا، این گوشی ها نمی توانند از سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل بهره ببرند و به همین خاطر فعلا فقط کاربران چینی می توانند این گوشی ها را خریداری نمایند. حتی اگر این گوشی ها از کشور چین خریداری شوند و در کشور دیگری مورد استفاده قرار بگیرند، هنوز راه چاره مطمئن و بادوامی برای نصب اپلیکیشن های گوگل ارائه نشده است. روی هم رفته، میت 30 پرو می تواند به عنوان یکی از گزینه های مربوط به بهترین گوشی اندرویدی 2019 مطرح گردد ولی به دلیل اینکه حتی نمی تواند یک اپلیکیشن ساده مانند گوگل مپ را اجرا کند، از رقابت کنار رفته است.

با توجه به اینکه هواوی هنوز نتوانسته میت 30 پرو را در بازارهای جهانی عرضه کند، چگونه می خواهد برای هواوی P40 پرو چنین کاری را انجام دهد؟ در این زمینه به تئوری هایی می پردازیم ولی در ابتدا بهتر است تا حدی پس زمینه این ماجراها را مطرح کنیم.

هواوی در سال 2019؛ دقیقا چه اتفاقاتی رخ داد؟

شرکت هواوی هر سال از دو پرچم دار اصلی رونمایی می نماید؛ در اوایل سال شاهد معرفی سری P هستیم و در نیمه دوم سال هم از سری میت رونمایی می گردد. سال جاری گوشی هواوی P30 پرو توانست نظر کاربران زیادی را جلب کند و به خصوص کیفیت دوربین چندگانه آن مورد ستایش زیادی نهاده شد.

کمی بعد از معرفی گوشی های سری P30، تحریم های آمریکا علیه هواوی شروع شد. این تحریم بسیار گسترده و پیچیده است ولی اساسا به این شرکت اجازه نمی دهد با کمپانی های آمریکایی مانند گوگل همکاری داشته باشد. به همین خاطر گوشی های هواوی دیگر نمی توانند از سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل بهره ببرند. این یعنی گوشی های جدید این شرکت بدون داشتن اپلیکیشن هایی مانند جیمیل، گوگل مپ، یوتیوب روانه بازار می شوند. بدون سرویس های موبایل گوگل (GMS)، یک گوشی اندرویدی بسیاری از امکانات خود را از دست می دهد.

خوشبختانه، تا حالا دولت آمریکا چند بار معافیت های موقتی 90 روزه برای هواوی صادر نموده که جدیدترین آن مربوط به چند روز قبل است. این معافیت ها تا حدی محدودیت های مربوط به تحریم را کاهش می دهد و مثلا این شرکت می تواند برای گوشی های فعلی خود به روزرسانی اندروید ارائه دهد.

به همین خاطر گوشی هایی مانند هواوی P30 و P30 پرو بدون هیچ مسئله ای می توانند فروخته شوند و حداقل تا مارس 2020 هم می توانند از آپدیت های اندروید بهره ببرند. با این حال، هواوی میت 30 و میت 30 پرو که بعد از شروع تحریم ها معرفی شده اند، از چنین مزیتی بهره نمی برند. با توجه به این موضوع، دیگر گوشی های جدید هواوی-شامل هواوی P40 پرو-هم نمی توانند از سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل بهره ببرند مگر اینکه دولت آمریکا مجوز جداگانه ای برای گوگل صادر کند. در همین رابطه، در ادامه به اولین تئوری مربوط به چگونگی عرضه هواوی P40 پرو در اوایل سال آینده می پردازیم.

تئوری 1: هواوی می داند تحریم های آمریکا در ادامه ضعیف تر می گردد یا حتی انتها می یابد

این بدیهی ترین تئوری مربوط به عرضه جهانی هواوی P40 پرو است. مقامات دولت آمریکا بارها اعلام نموده اند که مشغول آنالیز مجوزهایی هستند تا به بعضی از شرکت های آمریکایی اجازه همکاری با هواوی داده گردد. از آنجایی که چند روز قبل هواوی بار دیگر مجوز بهره گیری از نرم افزارهای مایکروسافت را به دست آورد، ارائه مجوز برای بهره گیری گوشی های هواوی از سرویس های گوگل موضوع بسیار محتملی محسوب می گردد.

هواوی پیش از این گفته که در صورت دریافت مجوز، در عرض 24 ساعت می توانند سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل را برای میت 30 پرو عرضه نمایند. آیا ما می دانیم که چنین چیزی قطعا اتفاق می افتد؟ نه، به هیچ عنوان. اما شاید هواوی از مسائل پشت پرده امیدوارنماینده خبر دارد یا شاید هم امیدوار است تا زمان عرضه هواوی P40 پرو چنین مجوزهایی برای این شرکت صادر می گردد.

شاید هم تا زمان عرضه این گوشی، تحریم های آمریکا علیه هواوی به طور کامل لغو گردد که البته چنین چیزی بعید به نظر می رسد. با توجه به اینکه دولت آمریکا چند روز قبل بار دیگر معافیت 90 روزه را تمدید نموده، کنار گذاشتن کامل این تحریم تا مارس سال آینده بعید ولی البته احتمال دارد. ضمناً بدون شک مدیران هواوی هم صرفا با اتکا بر خوش بینی برنامه ریزی نمی نمایند و این ما را به تئوری بعدی می رساند.

تئوری 2: هواوی P40 پرو اصلا P40 نخواهد بود

مدتی قبل، آنر 9X در بازارهای جهانی عرضه شد که در هر صورت یک گوشی هواوی محسوب می گردد. این گوشی مدت ها بعد از شروع تحریم آمریکا عرضه شده و به همین خاطر انتظار داشتیم که بدون داشتن سرویس ها و اپلیکیشن های گوگل به دست مشتریان برسد. اما در کمال تعجب، این گوشی از سرویس های مذکور بهره می برد.

اما چطور چنین چیزی امکان پذیر است؟ برای آگاهی از جزییات این رویکرد، می توانید این مقاله را مطالعه کنید. اساسا، آنر 9X اصلا یک گوشی جدید نیست. از لحاظ ظاهری یک گوشی تازه نفس به نظر می رسد و به عنوان یک گوشی جدید هم مطرح شده اما از لحاظ ویژگی های سخت افزاری شباهت بسیار زیادی به آنر P Smart Z دارد که کمی قبل از شروع تحریم های آمریکا عرضه شده است.

زمانی که گوگل مجوز مربوط به ارائه سرویس های خود برای گوشی خاصی را صادر می نماید، این مجوز را برای شماره مدل به خصوصی صادر می نماید. بنابراین، هواوی از مجوز دریافتی مربوط به آنر P Smart Z برای آنر 9X استفاده نموده است. برای این مجوز، ظاهر گوشی یا حتی بخش هایی از سخت افزار اهمیتی ندارد و فقط بخش های مربوط به مجوز سرویس های گوگل حائز اهمیت است.

شاید هواوی میخواهد این رویکرد را برای P40 پرو تکرار کند. با این کار، این شرکت می تواند از مجوز مربوط به P30 پرو-یا هر گوشی هواوی دیگری-استفاده کند و با اعمال بعضی تغییرات، آن را به عنوان P40 پرو معرفی کند. چنین کاری (حداقل تا الان) نقض تحریم هواوی محسوب نمی گردد.

با این حال، چنین رویکردی برای بلندمدت نمی تواند پاسخگو باشد. حتی اگر هواوی با این ترفند P40 پرو را روانه بازار کند، کاربران اساسا با پرداخت مبلغی هنگفت یک پرچم دار 2019 یا در سال 2020 خریداری خواهند کرد. به همین خاطر شاید این رویکرد در اوایل 2020 پاسخگو باشد، ولی در ادامه این سال نمی تواند آن را ادامه دهد. البته این روش می تواند برای هواوی زمان مورداحتیاج را به ارمغان بیاورد که در نهایت ما را به تئوری آخر می رساند.

تئوری 3: ارائه جایگزین اپلیکیشن ها و سرویس های گوگل

هواوی همین حالا هم برای جبران فقدان سرویس های گوگل، سرویس های موبایل هواوی (HMS) را ارائه نموده است. روی هم رفته این سرویس ها همان کار سرویس های موبایل گوگل (GMS) را انجام می دهند با این تفاوت که نمی توانند به اپلیکیشن های گوگل دسترسی داشته باشند.

با این حال، HMS به وسیله بهره گیری از دیگر اپلیکیشن ها می تواند امکانات مشابه اپلیکیشن های گوگل را برای کاربران ارائه کند. در جدیدترین کنفرانس توسعه دهندگان هواوی این شرکت از برنامه های خود برای ترغیب توسعه دهندگان به سمت بهره گیری از امکانات HMS و سیستم عامل اختصاصی هواوی موسوم به هارمونی اطلاع داد. از لحاظ تئوری، هواوی می تواند بسیاری از قابلیت های مشابه سرویس ها و اپلیکیشن های مرسوم در گوشی های اندرویدی را بدون همکاری گوگل برای کاربران ارائه دهد.

البته عملی کردن چنین هدفی چندان ساده نیست و برای این کار، هواوی باید هزاران توسعه دهنده را راضی کند که اپلیکیشن های خود را برای سازگاری با HMS تا حدی تغییر دهند. حتی اگر بتواند چنین کاری را انجام دهد-که البته اگر بزرگی است-این شرکت سپس باید کاربران را به تجربه زندگی دیجیتال بدون گوگل ترغیب کند. با وجود اینکه گوگل به دلیل نقض حریم خصوصی کاربران مورد انتقاد زیادی قرار می گیرد، ولی فقط تعداد اندکی از کاربران حاضر هستند اکوسیستم جذاب این شرکت را برای استفاده از گوشی هواوی ترک نمایند.

در نهایت، اگر هواوی می خواهد سرویس های خود را برای P40 پرو آماده کند، به زمان زیادی احتیاج دارد؛ این در حالی است که مطابق انتظارات، چند ماه دیگر گوشی هواوی P40 پرو معرفی می گردد و چنین زمانی برای آماده سازی یک اکوسیستم کامل اصلا کافی به حساب نمی آید.

در نهایت باید بگوییم که به احتمال زیاد، هواوی برای عرضه جهانی P40 پرو از مجوز گوگل مربوط به P30 پرو یا یک گوشی دیگر استفاده خواهد نمود. این موضوع به این شرکت اجازه می دهد گوشی مذکور را در بازارهای جهانی عرضه کند تا کاربران کشورهای مختلف بتوانند بار دیگر پرچم دار جدید هواوی را خریداری نمایند.

در حال حاضر، این شرکت مطمئنا سخت مشغول کار بر سرویس های موبایل خود و اکوسیستم مربوط به سیستم عامل هارمونی است. در همین حین، مدیران این شرکت امیدوارند که تحریم های آمریکا هرچه زودتر به انتها برسند تا آن ها بتوانند فرایند معمول خود را ادامه بدهند. اما در آخر یک موضوع حتمی است؛ 2020 سال بسیار قابل توجهی برای هواوی خواهد بود.

6 ماه از شروع تحریم هواوی گذشت؛ آیا این کمپانی شکست ناپذیر است؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 10767

به "هواوی چگونه می تواند گوشی P40 پرو را در بازارهای جهانی عرضه کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواوی چگونه می تواند گوشی P40 پرو را در بازارهای جهانی عرضه کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید