واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو به آموزش و پرورش

به گزارش مجله سلو بلاگ، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو به آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش ایران از ظرفیت بالایی برای مشارکت در طرح های ملی و بین المللی برخوردار است.

واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو به آموزش و پرورش

به گزارش مجله سلو بلاگ، فخر الدین احمدی دانش آشتیانی، صبح امروز در در مراسم رونمایی از سند ملی آموزش 2030، ضمن تقدیر از برگزار نمایندگان این اجلاس، به خصوص سازمان یونسکو ، دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و کمیسیون ملی یونسکو اظهارکرد: واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو بر اساس مصوبه هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران به وزارت آموزش و پرورش ، از امکانات و ظرفیتهای این وزارت خانه برای مشارکت در طرح های ملی و بین المللی حکایت دارد و ازاین رو اینجانب نیز در برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی ، یکی از بندهای برنامه خویش را اهتمام بر این مهم قلمداد کردم.

وزیر آموزش و پرورش از دستگاه های اجرایی همکار با وزارت آموزش و پرورش برای ارائه راهکارهای تحقق اهداف و تعهدات برنامه 2030 تشکر کرد.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم، تلفیق مطالعات صورت گرفته با حضور صاحب نظران حوزه تعلیم و تربیت ، خود دستاوردی ارزشمند است که می توانیم با سایرین به اشتراک بگذاریم .

وزیرآموزش و پرورش گفت: این حرکت سترگ برای تهیه و تدوین سند ملی آموزش 2030 جمهوری اسلامی ایران و درچارچوب عمل جهانی آموزش 2030 تحت عنوان به سوی آموزش و یادگیری مادام العمر با کیفیت ، برابر و فراگیر برای همه اقدامی شایسته است که ابعاد ناشناخته تعلیم و تربیت را از زوایای مختلف ودر قالب خرده نظامهای مرتبط ، آنالیز کرده و با نگاه آینده نگری معطوف به تحولات علمی، اجتماعی، فرهنگی و فناورانه مسائل مرتبط با آموزش را مورد بحث قرار داده است.

دانش آشتیانی اضافه نمود: از همین رو ضروری است برای تحقق اهداف 2030 ، روش ها و ابزارهای متقنی را برای تعامل با سازمان یونسکو و جامعه جهانی مبتنی بر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه تعلیم و تربیت وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران حسب مصوبات جامپتین تایلند در سال 1990 و داکار در سال 2000 ، تمامی مساعی خود را برای تحقق شاخص های 18 گانه مورد عمل یونسکو به کار گرفته است، به نحوی که در حال حاضر ، نرخ پوشش واقعی جمعیت لازم التعلیم (11-6 ساله) دوره ابتدایی به 98.9درصد رسیده و همزمان با توجه به توسعه آموزش بزرگسالان و فعالیتهای نهضت سواد آموزی در ایران، میزان افراد بازمانده از تحصیل از سال 2000 به شدت کاهش یافته است.

وی اعلام کرد: درحال حاضر نرخ پوشش ظاهری در سن 11-6 سال به 103 درصد رسیده که این امر نشانه ای از کاهش بی سوادی درجمهوری اسلامی ایران است و عملا بحث آموزش برای همه در نظام محقق شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با همین رویکرد است که تحقق عدالت آموزشی موضوع دارد و زمینه دسترسی آحاد افراد واجب التعلیم به آموزش برخوردار از کیفیت به صورت رایگان فراهم شده است به گونه ای که نرخ پوشش تحصیلی برای دختران و پسران یکسان (gender equity) و همچنین امکان تحصیل برای جامعه روستایی و عشایری به صورت فراگیر و همانند جامعه شهری فراهم شده است. هم اکنون نرخ پوشش واقعی در دوره متوسطه دوم بیش از 82% است و این نرخ برای دوره اول متوسطه به 93.4% می رسد.

دانش آشتیانی اضافه نمود: همچنین ، تامین زیرساخت های کالبدی و انسانی در وزارت آموزش و پرورش مورد توجه خاص دولت جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته و این وزارت مبتنی بر طرح آمایش (school mapping) در حال توسعه فضاهای آموزشی و تامین منابع انسانی برای بخش های مختلف جامعه ایرانی هستیم ، به نحوی که نسبت دانش آموزان به کلاس دایر (تراکم) به 8/22 رسیده که جا دارد به نقش ارزشمند خیرین مدرسه ساز درجامعه ایرانی اشاره کنیم .

وی گفت: همچنین بخش مدارس ایمن (safe school) و مقاوم سازی مدارس ، طی چند سال گذشته مورد توجه وزارت آموزش و پرورش بوده است که تجربیات حاصله می تواند به عنوان تجربیات برتر (best practice) مورد عنایت سازمان یونسکو قرار گیرد. برخورداری مدارس از امکانات فناوری اطلاعات و بهره گیری از فضای مجازی در امر یادگیری (مدارس هوشمند) به سرعت در حال توسعه است.

دانش آشتیانی اعلام کرد: برای تامین زیرساختهای انسانی نیز ، توجه ما به دانشگاه های خاص تربیت معلم در وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه های فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر فنی شهید رجایی معطوف شده است. تجربیات حاصله از کارکردهای این دو دانشگاه ، به خصوص در حوزه تربیت حرفه ای معلمان (professional) و تاکید بر اجرای دقیق کارآموزی و کارورزی در این دو دانشگاه می تواند در اختیار سایر کشورهای عضو یونسکو قرار گیرد. هدف اصلی ما کفایت در عرصه معلم با کیفیت (Adequate supply of qualified teacher) است که در هدف چهار سند آموزش 2030 به آن اشاره شده و دقیقا مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: نسبت تعداد دانش آموز به معلم درحال حاضر 14 نفر است که ما کوشش داریم این نسبت را به استانداردهای بین المللی برسانیم.

وی اظهارکرد: رشد بودجه آموزش و پرورش، شاخصی از توجه و اهتمام دولت به ارتقای سطح معیشتی فرهنگیان است، گرچه با وضع مطلوب همچنان فاصله دارد.

دانش آشتیانی اضافه نمود: از دیگر دستاوردهای مجموعه تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران ، تاسیس کرسی یونسکو با عنوان معلمان به مثابه یادگیرندگان مادام العمر در دانشگاه فرهنگیان است تا بتواند بستر ساز و زمینه گستر یادگیری و یاددهی بی وقفه معلمان عزیز باشد. جا دارد از خانم دکتر بوکوا ، رییس محترم یونسکو ، قدردانی کنم که ایشان و همکارانشان حامی و پشتیبان این کرسی بوده اند .

وی اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران در اقدامی بزرگ نسبت به تدوین سند تحول راهبردی مبتنی بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی همت گماشته که امروزه بنا داریم کلیه فرایندهای نظام تعلیم و تربیت را مبتنی بر این سند، عملیاتی کنیم. این سند با بهره گیری از آموزه های اسلامی، تجربیات صاحب نظران حوزه تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران و پایش یافته های بین المللی در حوزه تعلیم و تربیت تنظیم شده است. دانش بومی فراوری شده که در این زمینه می تواند در تدوین سیاستهای توسعه آموزش سایر کشورها مورد استفاده قرارگیرد و همکارانم نسخه ترجمه شده این اسناد را امروز در اختیار مسئولین یونسکو و سایر میهمانان گرانقدر قرار خواهند داد.

دانش آشتیانی توضیح داد: از دیگر سو ما در حال تهیه منشور حقوق و وظایف دانش آموزان وهمچنین معلمان، مبتنی برآموزه های اسلامی هستیم . همچنین سازماندهی مطالعات آسیب شناسی اجتماعی در سنین دانش آموزی و مراقبت از سلامت روانی دانش آموزان به عنوان آینده سازان جامعه از اولویت های ماست .

وزیرآموزش و پرورش اضافه نمود: برای کیفیت بخشی به امر آموزش نیز سند برنامه درسی ملی تهیه شده که دراین برنامه با الهام از سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت، به ساحت های تعلیم و تربیت توجه متوازن شده که رویکردی کاملا علمی و جدید است و درحال استقرار آن هستیم. تجربیات حاصله در این زمینه می تواند به غنای آموزش با کیفیت در راستای پیاده سازی چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 یاری کند.

وی گفت: به منظور پاسخگویی به نیازهای ملی و هماهنگی با استانداردهای بین المللی، دروس جدیدی مبتنی بر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی پیش بینی شده است. دروس هنر، انسان و محیط زیست ، مدیریت خانواده و سبک زندگی ، تفکر و سواد رسانه ، سلامت و بهداشت ، تفکرو پژوهش و کارگاه های کار آفرینی پیش بینی شده است تا اهداف مهم آموزش برای زیستن ، بادیگران زیستن و زیستنی مسالمت آمیز تحقق یابد .

دانش آشتیانی ادامه داد: اولویت دیگر ما فراگیر ساختن آموزش های مهارتی متناسب با شرایط رشد و نیازهای دانش آموزان است و بنا داریم همه دانش آموزان ما حداقل یک مهارت فنی و یا حرفه ای را در طول دوره تحصیل کسب نمایند و از همین رو ما درس کار و فناوری را برای دوره ابتدایی پیش بینی کرده ایم . در این رویکرد ، دانش آموزان سالم و معلول با هم تفاوتی ندارند و آموزش های فراگیر ، شامل دانش آموزان معلول نیز می گردد؛ تا با آموزش مهارت و حرفه های لازم ، زمینه آموزش آنها را در مدارس عادی فراهم کنیم.

وی گفت: برای استقرارEFA، SDG و MDG ، بنا داریم ضمن تسهیل دسترسی همگان به آموزش برخوردار از کیفیت ، تمرکز برکیفیت و یادگیری و آموزش مادام العمر و دسترسی به اهداف توسعه پایدار از تمامی اسناد بین المللی از قبیل کنوانسیون ها ، توافق نامه ها ، پروتکل ها ، توصیه نامه ها و بیانیه ها درچارچوب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نظام معیار اسلامی و متناسب با زیست بوم جمهوری اسلامی ایران استفاده کنیم . به منظور تحقق هدف 4-3 سند 2030 مبنی بر دسترسی برابر مردان و زنان به آموزش های فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران به وسیله توسعه دوره های مهارتی فنی و حرفه ای اقدام کرده است به طوری که بالغ بر 38% دانش آموزان دوره متوسطه، تحت پوشش آموزش مهارتی می باشند .

وزیرآموزش و پرورش اعلام کرد: ما آموزش برای توسعه پایدار را در دستور کار خود داریم و به موضوعاتی از قبیل تفکر و سبک زندگی، انسان و محیط زیست ، مدیریت خانواده و غیره می پردازیم. با همین رویکرد است که مواردی از قبیل سبک زندگی پایدار، حقوق شهروندی، ترویج فرهنگ صلح و دوستی و عدم خشونت و شهروند جهانی را ، در چار چوب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ، متناسب با مقتضیات جمهوری اسلامی ایران دنبال می کنیم. اولویت های متناسب با گفتمان دهه چهارم انقلاب ، گفتمان عدالت و پیشرفت اسلامی را در دستور کار خود داریم که زمینه ساز توسعه پایدار مبتنی بر ارزش های اسلامی - ایرانی است که ابعاد توسعه پایدار در کشور ما از چنین گفتاری الهام می گیرد.

وی ادامه داد: درجمهوری اسلامی ایران، آموزش پناهندگان مورد توجه است و در این راستا تعداد بیش از 400 هزار نفر از دانش آموزان کشورهای افغانستان ، عراق و سایر کشورها، در ایران مشغول تحصیل اند و حسب توصیه های رهبر معظم جمهوری اسلامی ، دانش آموزان افغانستانی حتی اگر مجوز اقامت هم نداشته باشند، باید مشغول تحصیل شوند. در ایران حدود 13 میلیون و 700 هزار دانش آموز با احتساب دوره پیش دبستان مشغول تحصیل هستند که یک میلیون و 350 هزار نفر از آنها در مدارس غیردولتی درس می خوانند، لذا سهم دانش آموزان مشغول تحصیل در مدارس غیردولتی حدود7/10% است که بیشترین سهم مربوط به دوره دوم متوسطه است .

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، دانش آشتیانی خطاب به مدعوین گفت: مواردی که به استحضار رسید و مواردی که امکان بیان آن میسرنشد. بهانه هایی برای همکاری های مشترک دغدغه مندان تعلیم و تربیت است.

وی ابراز کرد: به ادامه این نشست ها، تعاملات و دستاوردهای آن خوشبین و نیازمندیم. انتظار داریم که یونسکو، تفاهم نامه های مرجع (terms of reference) را تهیه و نحوه بهره مندی دستگا ه های مجری ، از حمایتها و پشتیبانی های فنی (technical support) را تبیین کند و با ذینفعان به اشتراک بگذارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 8353

به "واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو به آموزش و پرورش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری مسئولیت تدوین سند ملی 2030 یونسکو به آموزش و پرورش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید