چگونه مجذوب کننده باشیم؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، مجذوب کننده بودن و مجذوب کننده شدن در نظر دیگران حسی است که به جرأت می توان گفت در نهاد همه آدمیان وجود دارد. همه ما از نوجوانی گرفته تا دوران سالمندی دوست داریم تا در نظر دیگران مجذوب کننده جلوه کنیم. احتمالاً ما در طول زندگی خود بار ها با چنین افراد مجذوب کنندهی روبرو شده ایم و همیشه آرزو کرده ایم که مثل این افراد باشیم؛ اما واقعاً چرا برخی از افراد مجذوب کننده هستند و این مجذوب کنندهیت را چگونه به دست آورده اند؟ آیا ما هم می توانیم مثل این افراد در نظر دیگران مجذوب کننده جلوه کنیم؟

چگونه مجذوب کننده باشیم؟

به گزارش خبرنگاران، اگر پاسخ مثبت است، چگونه می توانیم خود را مجذوب کننده کنیم؟ این ها قطعاً سوالات بسکمک از شماست که دوست دارید مجذوب کننده باشید. آیا آماده هستید که به یک شخصیت پر جنب و جوش، به یاد ماندنی و مجذوب کننده تبدیل شوید؟ وبسایت wikihow توصیه هایی برای شما دارد که می تواند در این رابطه به شما کمک کند. پس با ما همراه باشید تا در این مطلب راه کار های مجذوب کننده شدن را با شما به اشتراک بگذاریم.

مجذوب کنندهیت چیست؟

معنای مجذوب کنندهیت در علم روان شناسی با آن چه مردم تصور می کنند، معمولا فرق دارد. حتما برای شما هم پیش آمده است که زمان هایی احساس کرده اید به میزان کافی دارای مجذوب کنندهیت نیستید. گاه تلاش کرده اید طبق مد روز و استاندارد هایی که جامعه از یک تصویر زیبا و دارای مجذوب کنندهیت به شما ارائه داده است، لباس بپوشید، آرایش کنید و یا حتی عمل جراحی انجام بدهید؛ اما خیلی زود متوجه می شوید که این تلاش شما بی فایده بود. این مسئله ممکن است باعث ناامیدی شما شده باشد. برای خیلی ها پیش آمده است که معیارشان فقط مد روز باشد و بعد متوجه شوند مدل موهای شان اصلا به صورتشان نمی آید یا میزان زیادی وزن کم کرده اند؛ اما هیچ کمکی به زیبایی آن ها نکرده است.

امروز علم روان شناسی مشخص کرده است که آن چه شما را در نظر دیگران مجذوب کننده می سازد، تنها چهره بیرونی شما نیست. از نظر علمی ثابت شده است که آن چه به زبان می آورید و حسی که به طرف مقابلتان منتقل می کنید، باعث ایجاد جاذبه یا دافعه در شما می شود. ما در پی ایجاد رابطه یا دوستی با افراد هستیم نه فقط به دلیل ظاهر آنها، به خاطر این که ما را بفهمند و بتوانیم نظرات و دیدگا های خودمان را با آن ها مطرح کنیم تا ما را درک کنند. پس مجذوب کنندهیت تنها به معنای داشتن ظاهری زیبا و آراسته نیست؛ بلکه باید بسکمک از خلقیات و رفتار های ما نیز برای دیگران مجذوب کننده باشد.

بنابراین مجذوب کننده بودن و مجذوب کننده شدن نیاز به رعایت اصولی دارد که ما در اینجا آن را به سه بخش مجزا تقسیم کرده ایم. در ادامه با این بخش موثر در شکل دهی مجذوب کنندهیت آشنا خواهید شد.

بخش اول: از بدن خود مراقبت کنید

1. یک سبک زندگی سالم را آغاز کنید

بدن سالم در بیش تر مواقع یک ویژگی مجذوب کننده محسوب می شود. این بدان معنی نیست که شما باید بدن ساز یا دونده ماراتن شوید. با تغییراتی کوچک در زندگی روزمره خود آغاز کنید و سبک زندگی سالم را از آنجا آغاز کنید. حفظ یک سبک زندگی سالم می تواند بلوغ و مسئولیت را نشان بدهد که از خصوصیات مجذوب کننده یک فرد به شمار می رود.

مطالعات نشان می دهد که کاهش 12 ٪ چربی بدن در مردان و 20 ٪ چربی بدن در خانم ها می تواند تأثیر بسیار بالایی در مجذوب کنندهیت افراد داشته باشد. در مردان کاهش 12 ٪ چربی بدن باعث افزایش سطح تستوسترون و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

زنان نسبت به آقایان چربی بدن بیش تری دارند، به همین دلیل کاهش حدود 20 ٪ چربی بدن در این افراد بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

خوردن میوه و سبزیجات بیش تر راهی عالی برای پرتحرک تر شدن هنگام رژیم گرفتن است. میوه ها و سبزیجات مملو از آنتی اکسیدان ها و رنگ دانه های گیاهی هستند که به زیبایی و درخشش پوست صورت و بدن کمک می کنند.

2. خواب کافی داشته باشید

این که شما چه میزان مرتب و آراسته باشید و یا چه میزان آرایش کرده باشید، چندان اهمیتی ندارد؛ چراکه مطالعات نشان می دهند خواب ناکافی در هر صورت چهره شما را خسته و نامتعادل نشان می دهد و این خود به معنای مجذوب کنندهیت کم تر است.

8 ساعت خواب را در برنامه خود قرار بدهید تا از علائم مختل کننده مجذوب کنندهیت همچون چشمان قرمز و چهره ای خسته خلاص شوید.

3. خود را آراسته نگه دارید

رعایت بهداشت شخصی می تواند با مجذوب کنندهیت رابطه مستقیمی داشته باشد. داشتن عادتی همچون دوش گرفتن های روزانه نه تنها ما را سرحال نگه می دارد، ظاهری همیشه تمیز و مرتب به ما می بخشد. این کار حتی از لحاظ روانی هم بر ما تأثیر می گذارد و اعتماد به نفس ما را بالا می برد. از جمله کار های کوچک اما مهم دیگری که باید بسیار جدی گرفت، عبارت اند از:

دنادن های خود را مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

مو های خود را همیشه مرتب نگه دارید و به آن ها حالت های زیبا بدهید.

ناخن های خود را همیشه مرتب و تمیز نگه دارید.

از عطر های خوشبو و ملایم استفاده کنید؛ زیرا عطر های خوب باعث می شود حضور شما در کنار دیگران دلنشین شود.

4. تمرکز خود را تقویت کنید

سلامت سهم به سزایی در مجذوب کنندهیت کلی دارد. اگر به لحاظ احساسی و جسمی سالم به نظر برسید، به طور اتوماتیک مجذوب کننده تر به نظر خواهید رسید. مدیتیشین نیز علاوه بر رژیم و ورزش ابزاری قدرتمند برای آرامش فکر، کاهش هورمون های استرس، بهبود خلق و خوی و پاک سازی پوست است.

به کار گرفتن این شیوه ها چه مراقبه باشد (تمرکز روی نفس)، چه فکر آگاهی (تمرکز روی حال حاضر) و چه صرفاً توجه به آن چه در لحظه حاضر اتفاق می افتد، شما را به سمت تجسم احساس آرامش و آسایش سوق می دهد.

این اقدام یک تغییر جزئی با تأثیر بسیار زیاد است. مطالعات نشان می دهند افرادی که از طریق مدیتیشن تمرکز خود را بالا برده اند، مقبولیت بیش تری در جمع دارند.

بخش دوم: افزایش مجذوب کنندهیت با زبان بدن

1. در هنگام ایستادن پا ها و دستان خود را نچسبانید

بخش مهمی از مجذوب کنندهیت مربوط به زبان بدن است. مطالعات نشان می دهند که زبان بدن حتی بیش تر از پوشش می تواند در مجذوب کنندهیت نقش داشته باشد. شما می توانید حتی بدون رد و بدل کردن هیچ کلمه ای و فقط با زبان بدن خود مجذوب کنندهیتتان را به نمایش بگذارید. برای این کار هنگام ایستادن پا های خود را به هم نچسبانید و دست های خود را نیز به بدنتان نچسبانید. این کار ممکن است شما را فردی گوشه گیر و خجالتی نشان بدهد.

پا های خود را به میزان عرض شانه باز نگه دارید و دست های خود را در جیب نگذارید. کیفتان را در آغوش نگیرید و کم تر از از تلفن همراه خود استفاده کنید. حالت هایی غیر از این می تواند شما را فردی بسته و گوشه گیر جلوه بدهد.

2. دستان خود را معرض دید قرار بدهید

مطالعات نشان می دهند که به طور کلی وقتی نمی توانیم دست کسی را ببینیم، در اعتماد به آن ها مشکل پیدا می کنیم. همچنین تحقیقات دیگری نشان می دهند یکی از مجذوب کننده ترین ویژگی اشخاص در دسترس بودن آن هاست. هنگامی که در حال معاشرت هستید، با استفاده از حرکات دست خود و لمس کردن افراد به مردم نشان بدهید که در دسترس آن ها هستید.

هنگام معاشرت با دیگران دستان خود را در جیب، زیر میز و یا پالتوی خود پنهان نکنید. این کار باعث می شود حس اعتماد به اطرافیان شما منتقل نشود و ممکن است دوست نداشته باشند که با شما راحت و صمیمی باشند.

3. لبخند بزنید

این یکی از باور نکردنی ترین تکنیک های ساده در مجذوب کنندهیت است. وقتی لبخند می زنیم، به طور اتوماتیک دست یافتنی تر، صمیمی تر، جالب تر و دوست داشتنی تر می شویم. لبخند زدن ابزاری بسیار تأثیرگذار و کارآمد در مجذوب کنندهیت است.

وقتی می خواهید به جمعی ملحق شوید، زمانی که از کنار فردی آشنا عبور می کنید و یا حتی وقتی با افراد غریبه روبرو می شوید، لبخند بزنید. شک نکنید که احتمالا در تمام این موارد آن افراد با لبخند پاسخ شما را خواهند داد؛ چراکه حسی مثبت و مجذوب کننده را به آن ها منتقل کرده اید.

4. حفظ تماس چشمی

یک تماس چشمی خوب و مناسب می تواند بیش از گفتن صد ها کلمه تأثیرگذار باشد. از طریق همین تماس چشمی می توانید به اطرافیان خود القا کنید که در حال گوش دادن به حرف های آن ها یا لذت بردن از کار هایی هستید که انجام می دهند. با چشمان خود حتی می توانید نشان بدهید که به فردی که روبروی شماست، اهمیت می دهید.

به یاد داشته باشید که در معاشرت با دیگران، از نگاه کردن به پایین یا تغییر مکرر نگاه خود به اطراف خودداری کنید؛ زیرا این کار نشان می دهد که شما برای طرف مقابل خود و یا حرف های او اهمیتی قائل نیستید.

به یاد داشته باشید که گاه تماس چشمی بیش از حد می تواند زننده یا عجیب به نظر برسد؛ بنابراین سعی کنید این تماس چشمی خود را با دیگر اعمال مربوط به زبان بدن ترکیب کنید. پلک زدن های تأییدی و تکان دادن های گاه به گاه سر و البته لبخند می تواند به شما کمک کند.

اگر در حال صحبت در جمعی هستید، به تمام افرادی که به شما گوش می دهند، نگاه کنید. در این شرایط به آن ها نشان می دهید که برای شما اهمیت دارند و درنتیجه بیش تر به شما توجه خواهند کرد.

5. به پوشش خود اهمیت بدهید

لباس و پوشش بدون تردید در نشان دادن شخصیتی مجذوب کننده یک فرد تأثیر بالایی دارند. پوشیدن لباس های متناسب با اندام و فیزیک بدن می تواند چهره ای مجذوب کننده از ما به نمایش بگذارد.

برای مثال تحقیقات نشان می دهند لباس هایی با رنگ قرمز به ویژه برای خانم ها ایجاد مجذوب کنندهیت بیش تری می کند. این تحقیقات نشان داد خانم هایی که از لباس قرمز یا رژلب قرمز استفاده می کردند، مجذوب کنندهیت بیش تری برای اطرافیان خود داشته اند.

6. بدن خود را راست و کشیده نگه دارید

سر و چشمان خود را به جلو و بدن خود را کشیده و راست نگه دارید. قدم زدن با یک حس اعتماد به نفس احساس راحتی بیش تری در درون شما ایجاد خواهد کرد. این یکی از ساده ترین و ارزان ترین راه ها برای مجذوب کنندهیت بیش تر است. به سادگی می توانید کمی خود را بلندتر و کشیده تر نشان بدهید.

بخش سوم: اجتماعی بودن

1. اول خوب گوش بدهید

مخاطب خوب بودن یک هنر است. دیگران را ترغیب کنید که درباره خودشان صحبت کنند. نگاه، گوش و تمام حواس خود را به آن ها بسپارید و با تمرکز روی حرف های آن ها نشان بدهید که طرف مقابل و حرف هایش برای شما ارزش بالایی دارد. هنگامی که ما به مردم اجازه می دهیم درباره خودشان صحبت کنند، این امر سبب می شود واکنش های لذت در مغز آن ها ایجاد شود.

وقتی کسی با شما درباره خودش حرف می زند، وسایل خود و تلفن همراه تان را کنار بگذارید. حتی برای یک لحظه نیز توجه خود را به سمت دیگری منحرف نکنید.

اگر در حال گوش دادن به حرف های فردی بوده اید که ناگهان صحبت هایش قطع شده است، در ادامه از او بخواهید که به حرف هایش ادامه بدهد. با این رفتار به او نشان می دهید که خود و صحبت هایش برای شما ارزشمند است.

2. با سوال پاسخ بدهید

از طرف مقابل خود درباره نکات مثبت در زندگی اش سؤال کنید. هنگامی که پاسخ داد، از او بپرسید که به طور کلی نسبت به زندگی چه احساسی دارد. از آنجا که قبلاً در مورد سؤال اول پاسخ مثبت گرفته اید، به احتمال زیاد در مورد سوال دوم نیز پاسخ مثبت را دریافت خواهید کرد که این به یک تجربه کلی مثبت منجر می شود.

وقتی به دیگران اجازه می دهید تا خود را برای شما توصیف کنند و شما نیز با سوالات درست علاقه خود را به این موضوع نشان می دهید، به فردی فراموش نشدنی و مجذوب کننده در فکر فرد مقابل تبدیل خواهید شد.

3. کلمات خود را با دقت انتخاب کنید

کلماتی که شما در سخنان خود استفاده می کنید، می تواند تأثیر به سزایی در نحوه برخورد با دیگران داشته باشد. تا حد ممکن از به کار بردن کلمات منفی در مصاحبه های خود خودداری کنید. در هر شرایطی تلاش کنید کلمات مثبت را بر کلمات منفی اولویت بدهید. همه ما افراد شاد، مثبت اندیش و پر امید را با مجذوب کنندهیت مرتبط می کنیم. می توانید از جملات و عبارت هایی زیر در مصاحبه های خود با دیگران استفاده کنید.

من به تو باور دارم. این چند کلمه کوتاه می تواند تأثیر به سزایی در نحوه احساس افراد در مورد خود و شما داشته باشد.

چطور می تونم کمک کنم؟ کمک کردن به دیگران به این معنا نیست که شما باید برای کمک به برخی افراد از کار خود بزنید؛ چراکه گاه امکان کمک کردن برای ما فراهم نیست. اما تلاش برای کمک کردن به دیگران یا حداقل نشان دادن این که نگران مسائل دیگران هستید، می تواند حس پیوند و همدلی را به دیگران منقل کند.

خواهش می کنم این عبارت کاربرد های زیادی دارد. شما می توانید کار های خوبی را برای دیگران انجام بدهید و در پاسخ تشکر آن ها از این عبارت استفاده کنید. این عبارت کوتاه حس خوبی را منتقل می کند.

4. بازی گوش و شوخ طبع باشید

به راحتی بخندید. بازی گوش بودن یک ویژگی شخصیتی است که می تواند یک نقطه مثبت در زندگی شما و زندگی دیگران باشد. بازی گوشی و شوخ بودن نه تنها می تواند به کاهش سطح استرس کمک کند، به شما کمک می کند تا با اعتماد به نفس و راحتی بیش تری ظاهر شوید.

توجه داشته باشید که بازی گوشی و شوخ بودن نباید از حد خود خارج شود و این کار ها را با ملایمت و ظرافت انجام بدهید. در این کار باید اطرافیان خود را در نظر داشته باشد. اگر این کار های شما باعث ناراحتی و رنجش دیگران شود، مجذوب کنندهیت شما را به خطر خواهد انداخت.

بازی گوشی و شوخ طبعی زمان و مکان خود را دارد. اگر در یک محیط حرفه ای هستید که در آن شوخ طبعی به طور کلی نکوهیده است، از انجام آن خودداری کنید.

5. با آرامش و شمرده صحبت کنید

آرام و شمرده صحبت کردن می تواند شما را برای دیگران مجذوب کننده تر جلوه بدهد. این گونه صحبت کردن به مخاطبین حرف های شما فرصتی می دهد تا آن چه را می گویید، درک کنند. آرام صحبت کردن باعث ایجاد اعتماد به نفس و آرامش می شود، درحالی که صحبت کردن سریع ممکن است باعث شود شما بیش از حد هیجان زده، حساس و یا عصبی به نظر برسید.

اگر احساس می کنید که فردی عصبی هستید، تمرین صحبت کردن آرام و شمرده می تواند برای شما بسیار سودمند باشد. این کار به شما کمک می کند تا آرام شوید و کنترل خود را حفظ کنید.

آرام صحبت کردن این مزیت را دارد که شما دچار اشتباه کم تری در گفتار خود می شوید. این امر شما را فرد مسلطی در گفتار نشان می دهد که یکی از فاکتور های مجذوب کنندهیت است.

6. دیگران را با نام کوچک صدا بزنید

آیا زمانی که دیگران شما را به نام می خوانند، احساس خوبی به شما دست نمی دهد؟ روان شناسان می گویند: هنگام صحبت با دیگران نام آن ها را مدام به زبان آورید.

زمانی که می خواهید مکالمه خود را برای دیگران تعریف کنید، شخص سوم را به نام بخوانید.

به زبان آوردن نام دیگران چه در محیط خانه و چه در محیط کار یا حتی در رابطه عاطفی تان پیوند مستحکم تری را میان شما به وجود می آورد. همچنین نشانه ای از احترام و هوش شماست که حس اطمینان را به طرف مقابل نیز انتقال می دهد.

7. از مکالمه های کوتاه مدت خودداری کنید

شاید برای شما پیش آمده باشد گاه با فردی روبرو شده اید که دوست دارید با او مصاحبهیی را داشته باشید تا بیش تر با او آشنا شوید. در چنین مواقعی بیش تر افراد برای مصاحبه موضوعات گذرایی همچون احوال پرسی یا سوالات با پاسخ کوتاه را مطرح می کنند که عمر یک مکالمه را بسیار کوتاه می کند. چنین موضوعات کوتاه مدتی احتمالاً هیچ تأثیر قابل توجهی بر فرد مقابل نخواهد گذاشت؛ اما مطرح کردن موضوعاتی خاص و طولانی ممکن است شما را برای فرد مقابل مجذوب کننده جلوه بدهد.

اگر می خواهید سر صحبت را با فردی باز کنید، موضوعی را انتخاب کنید که هر دوی شما به آن علاقمند هستید. در این صورت مکالمه شما دلنشین تر خواهد بود و تاثیر بیش تری بر هر دوی شما خواهد گذاشت.

8. دیگران را تحسین کنید

احتمالاً شما در گروه های اجتماعی زیادی حضور دارید که افراد مختلفی با قابلیت های مختلف در آن وجود دارند. یک فرد مجذوب کننده به خوبی نقاط قوت و خوبی های دیگران را می بیند و بدون تملق و چاپلوسی آن ها را تحسین می کند. این کاری است که یک فرد حسود هیچ وقت آن را انجام نمی دهد. همه انسان ها دوست دارند مورد تحسین قرار بگیرند و این امر به آن ها حس اعتماد به نفس و ارزشمند بودن را می دهد. وقتی چنین حسی را به دیگران بدهیم، آن ها نیز ما را در فکر خود نگه می دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 43011

به "چگونه مجذوب کننده باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مجذوب کننده باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید