تکنیک های تقویت تفکر خلاق؛ 15 تکنیک کارآمد

به گزارش مجله سلو بلاگ، دوران کودکی خود را به یاد می آورید؟ در آن زمان تفکر خلاق چیز پیچیده ای نبود و به راحتی می توانستید خلاقانه ترین تفکرات را در ذهن داشته باشید. همان زمانی که با خواهر و برادر خود در حیاط خانه به جست و خیز مشغول بوده و با جعبه های مقوایی کشتی و موشک درست می کردید! اما با عبور از جهانی کودک و ورود به جهان بزرگسالی، به تقویت تفکر خلاق نیاز داریم و توانایی کودکی هایمان رنگ باخته است. در دوران بزرگسالی کمتر بازیگوشی می کنیم و به همان اندازه نیز کمتر خلاق هستیم. به واقع ما آزادی ذهن خود در طرح خلاقیت را از دست داده ایم و باید برای تقویت و بازیابی دوباره آن، دست به اقداماتی بزنیم.

تکنیک های تقویت تفکر خلاق؛ 15 تکنیک کارآمد

خوشبختانه تفکر خلاق نیز مانند هر مهارت دیگری، قابل پرورش است و می توانیم آن را تحت آموزش و مهارت یابی قرار دهیم. اگر شما نیز قصد دارید تفکر خلاق در ذهن خود را پرورش دهید، با ما همراه باشید.

15 تمرین برای تقویت تفکر خلاق

1. تست های اشکال ناقص را دنبال و تکمیل کنید

آزمون Torrance Test of Creative Thinking یا همان آزمون کلاسیک تفکر خلاق که توسط روانشناس الیس پاول ترنس طراحی شده است، یکی از ابزارهای تست ضریب هوشی خلاقانه و بهبود و تقویت آن است. در این تست به شما تصاویری ناقص داده می شود که باید با استفاده از خلاقیت خود، به تکمیل آن ها بپردازید. در این راستا ذهن شما به چالش کشیده شده و باید با استفاده از خلاقیت تصاویر را کامل کند.

2. از آن چه می آفرینید، فراتر روید

در این تمرین باید مداد را در دست خود گرفته و بی آن که به صفحۀ کاغذی زیر دست خود نگاه کنید، 5 دقیقه به کشیدن طرحی بپردازید. شما باید فقط دست خود را نگاه کنید و نه کاغذی که روی آن در حال نقاشی یا طراحی هستید. به این شکل به جای دنبال کردن دستور از پیش مشخص شده ذهنی خود برای نقاشی کشیدن، ذهن را رها و آزاد می گذارید تا خلاقیت خود را در نقاشی پیاده سازی کند. هیچ فرمانی از پیش صادر نشده و ذهن برای بروز خلاقیت، آمادگی پیدا می کند.

اگر چه ساده به نظر می رسد، اما باور داشته باشید که این یک تمرین عالی برای تقویت تفکر خلاق خواهد بود.

3. جهان را وارونه ببینید

لری مکنی، ایده جالبی دارد. او می گوید جهان را وارونه دیده و به این شکل خلاقیت ذهن خود را پرورش دهید. برای این منظور باید تصاویر را وارونه ساخته و سپس آن ها را ترسیم کنید. حتما به چیزهایی جالب و تازه ای برخورد خواهید کرد. در یک چهره وارونه شده، چه چیزهایی می یابید که پیش تر توجه شما را جلب نکرده باشند؟ اشکال، خطوط، زاویه ها، پرتوهای نور و تاریکی و … را خوب دنبال کنید. این موارد رفته رفته قوای ذهنی شما را ترمیم ساخته و امکان تخیل را در آن زنده می کنند.

4. تمرکز بر کمیت داشته باشید

این تمرین جالبی است که شاید در ابتدا فایده آن را تشخیص ندهید. این برنامه توسط باب مک کیم طراحی شده و جالب است که کارایی آن را در مورد ذهن خود بسنجید. برای انجام این تمرین، یک قطعه کاغذ با 30 دایره روی آن مقابل خود گذاشته و به کمک یک مداد و 3 دقیقه زمان اندازه گیری شده، سعی به پر کردن دایره ها با هر شکل و طرحی نمایید. هیچ دستور العملی برای پر کردن دایره ها وجود ندارد و مهم نیست که آن ها را با چه طرحی پر می کنید.

ممکن است شما برخی دایره ها را با اشکال ایموجی پر کرده و برخی دیگر را هاشور بزنید. به هر حال به دلیل کمبود زمان، این ذهن شما است که پیوسته و با برون ریزی خلاقیت خود، تصمیم گیری می کند. در نهایت پس از گذشت 3 دقیقه ، که نهایت تلاش خود را بر پر کردن 30 دایره کرده اید، به نتیجه نگاه کنید. دایره ها با چه اشکالی پر شده اند و چه میزان شباهت میان آن ها وجود دارد؟ این نتیجه تلاش ذهن شما برای خلاق بودن و تفکر خلاقانه است.

5. از زباله ها و ضایعات، ابزاری کارآمد خلق کنید

این کار چیز غریبی نیست، پیش تر نیز در اخبار و شبکه های اجتماعی افراد خلاقی را دیده ایم که از زباله ها و دورریختی ها، ابزار و وسایل کاربردی یا حتی تزئینی خلق کرده اند. این یکی از روش های تقویت خلاقیت است و می تواند با تکرار به یک ورزش ذهنی تبدیل شود. به سراغ دورریختی های خود رفته و از آن ها وسایلی دیگر بسازید. مهم نیست که چقدر این ساختن شما، ناشیانه باشد؛ چیزی که در این میان اهمیت دارد، خلق چیزی نو از کهنه ها و دورریختنی ها است.

حتما بخوانید: ایده های جذاب و خلاقانه برای ساخت وسایل تزئینی با مواد دور ریختنی

6. برای تقویت تفکر خلاق به سراغ استفاده های جایگزین بروید

این تست و تمرین برای نخستین بار در سال 1967 میلادی توسط جی پی. گلیفورد انجام پذیرفت. گلیفورد این تست را تهیه کرد و در آن به شرکت کنندگان دو دقیقه فرصت داد تا در مورد استفاده های ممکن از یک شیء مشترک، فکر کرده و نتایج را بازگو کنند. به این صورت شرکت کنندگان فرصت دارند که ذهن خود را به بازی گرفته و از زوایای پیدا و پنهان آن، کاربردهای متفاوت یک شیء را به دست بیاورند.

7. یک کتاب جدید بخوانید

آیا همیشه یک سبک کتاب را دنبال می کنید؟ وقت آن رسیده که به سراغ یک سبک جدید رفته و در ژانری متفاوت به مطالعه بپردازید. به طور مثال یک رمان علمی تخیلی بخوانید و ذهن خود را برای ورود به زمینه فکری متفاوتی آماده کنید. این به گسترش دایره واژگان شما نیز کمک کرده و پرده های ذهنی را کنار می زند.

8. به خیالپردازی ادامه دهید

بیشتر ما فکر می کنیم که با ورود به جهانی بزرگسالی، باید جهانی خیالی را کنار بگذاریم؛ اما برای جوان و خلاق نگاه داشتن ذهن خود، باید به رویاپردازی ادامه دهید. حتی این رویاپردازی را در طول روز ادامه دهید و آن را تنها به شب ها مختص نکنید. مطالعات تائید می کنند که رویاپردازی در طول روز، به فرایند تفکر خلاق کمک کرده و آن را بهبود می بخشد.

9. عادات تغذیه خود را تغییر دهید

باور کنید یا نه، اما آن چه که می خورید، می تواند بر خلاقیت شما تاثیر بگذارد. تحقیقات زیادی بر این ادعا اجرا شده و ثابت شده است که شکل تغذیه بر توانایی های شناختی فرد تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین برای تمرین دادن ذهن خود و باز کردن دریچه خلاقیت، باید الگوی تغذیه را تغییر دهید.

10. ورزش کنید

تمرینات ورزشی جسمی، در رابطه مستقیم با تمرینات روحی هستند. با ورزش کردن، ذهن خود را سلامت و بیدار ساخته و خلاقیت را در آن به جریان می اندازید. کریستوفر برگلند روانشناس توضیح می دهد: ورزش به ذهن آگاه شما اجازه می دهد تا به ایده های تازه ای که در ناخودآگاه دفن شده اند، دسترسی پیدا کنید. بنابراین اگر ذهنتان خسته و خاموش است، روی تردمیل رفته و کمی پیاده روی نمایید.

بیشتر بخوانید: 29 روش موثر در ایجاد انگیزه برای ورزش کردن

11. در زمان خستگی، به کار کردن مشغول شوید!

یک مطالعه اجرا شده در دانشگاه ایالتی میشیگان نشان می دهد که احتمالا بهترین زمان برای تفکر خلاقانه، زمانی است که خسته و بی حوصله به نظر می رسید. زمان بهینه برای انجام کارهای خلاقانه، برخلاف عقیده عموم؛ درست همان زمانی است که احساس می کنید باید استراحت کرده و از کار خسته هستید. در این زمان ذهن چاره ای جز بروز خلاقیت خود نخواهد داشت.

همچنین بخوانید: 7 راه حل مفید و آسان برای افزایش قدرت ذهن

12. نقاط را به هم وصل کنید

استیو جابز یک بار گفت؛ خلاقیت تنها چیزها را به هم وصل می کند! به واقع نیز همین طور است، شما باید نقاط دانش و آگاهی و شهود خود را به هم وصل کنید. در این صورت به نظر می رسد که کار خاصی انجام نداده اید؛ اما در واقع ایحاد ارتباط و وصل نقاط دانش و آگاهی، همان کلیدی بوده که برای روشن کردن چراغ خلاقیت زده اید. به این شکل می توانید از داده های مجزا، به کلیت متفاوت و کارآمدتری دست یابید.

13. برای تقویت تفکر خلاق باید بیشتر سفر کنید

سفر می تواند یکی از الهام بخش ترین تجربه های زندگی باشد. در واقع کشف فرهنگ های جدید و سبک زندگی مردم در سایر شهرها و سرزمین ها، می تواند ایده های جدیدی را در ذهن برانگیزاند و به نوبه خود خلاقیت شما را حتی بدون آن که بدانید، افزایش دهد. بنابراین شک نکرده و برای پرورش خلاقیت ذهن خود، بیشتر سفر کنید.

14. میز خود را نامرتب نگه دارید

عجیب است که چنین چیزی را توصیه می کنیم، اما یک مطالعه منتشر شده در علوم روانشناسی نشان می دهد که یک میز کار نامرتب و نامنظم، می تواند تفکر خلاق را بهبود بخشیده و به خلق ایده های جدید منجر شود. با این حساب از این پس بهانه ای جدی برای نامنظم نگاه داشتن میز کار خود خواهید داشت!

15. با سایرین طوفان فکر راه بیندازید

حتی مخترعان بزرگ نیز همیشه به افرادی در اطراف خود نیاز دارند که با آن ها به همفکری بپردازند. مثلا به مارک زاکربرگ یا ریچارد برانسون نگاه کنید. آن ها فقط بهترین ها را استخدام کرده و از این افراد برای رشد خلاقیت خود، کمک می گیرند. در حقیقت تجمیع ذهن های این افراد، بهترین راه برای داشتن بالاترین بهره وری از خلاقیت است.

برای افزایش خلاقیت ذهن خود، ساعاتی را با همکاران در محلی جمع شده و یک جلسه طوفان مغزی داشته باشید.

تقویت تفکر خلاق با همفکری

خط پایان

شما از چه روش هایی برای تقویت تفکر خلاق ذهن خود بهره مند می شوید؟ چگونه به قوای ذهنی خود کمک می کنید تا ایده های نوآورانه تری بروز داده و خلق کند؟ از تجربیات قبلی و راه حلهای جدید خود در این زمینه در بخش نظریات انگیزه، به اشتراک بگذارید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 22219

به "تکنیک های تقویت تفکر خلاق؛ 15 تکنیک کارآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنیک های تقویت تفکر خلاق؛ 15 تکنیک کارآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید