کرونا روایتی متفاوت از زندگی

به گزارش مجله سلو بلاگ، کرونا با وجود پیامد های شومی که بر ارکان مختلف جامعه به همراه داشته، اما شاید بتوان آن را بزرگترین تلنگری دانست که نعمت نفس کشیدن و قدر عافیت را بار دیگر به آدمیان گوشزد کرد.

کرونا روایتی متفاوت از زندگی

به گزارش خبرنگار از ، اگرچه ویروس کرونا همانند بختک بر زندگی مردم چنبره زده است، اما برای افرادی که هنوز گرفتار این ویروس نشده اند تلنگری است تا ارزش سلامتی و نفسی که به راحتی می کشند را بیش از گذشته قدر بدانند.

یکی از مهمترین رخداد های پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، توجه بیشتر به بهداشت فردی و اجتماعی است به گونه ای که این روز ها بیشتر مردم با ماسک روی صورت و دستکش های پلاستیکی به دست در فضای جامعه ظاهر شوند.

مردم برای جلوگیری از شیوع کرونا، روزانه چندین مرتبه و با حساسیت زیاد دستان خود را شست و شو می دهند و هر بار که سطوح و وسایل اطراف خود را دست می زنند با الکل و محلول ضدعفونی نمایند.

فرحناز فردوسیان جامعه شناس می گوید: وقتی زندگی از روال عادی خود خارج شده است و جامعه با بحران روبرو می گردد آن موقع مردم متوجه نعمت هایی که نسبت به آن غافل بوده اند، می شوند.

او می افزاید: کرونا اگر چه در جهت خود قربانی می گیرد و با کسی شوخی ندارد و باید آن را جدی گرفت، اما بد نیست از زاویه دیگر هم به آن نگاه کرد و آن را دستمایه ای برای مرور نعمت ها و زیبایی هایی زندگی قرار داد تا بتوان روحیه امید را در جامعه زنده نگاه داشت.

این استاد دانشگاه می گوید: کرونا قدر دورهمی ها، با هم بودن ها، مصاحبت های از نزدیک، جشن ها و برنامه های خانوادگی، قدم زدن در خیابان، خرید کردن، سفر کردن و خیلی از لذت های این دنیا را بار دیگر به ما انسان ها گوشزد کرد.

شیوع ویروس کرونا از کشور چین شروع و به سرعت به یک بحران دنیای تبدیل شد و بسیاری از کشور های دنیا را درگیر خود کرد در ایران نیز 30 بهمن با انتشار خبر ابتلای دو شهفرایند قمی به ویروس کرونا، فضای کشور به شدت متاثر از این ویروس شد و بسیاری از مردم کوشش می نمایند با رعایت توصیه های بهداشتی خود را از ابتلا به این ویروس در امان نگاه دارند.

این روز ها مدارس تعطیل شده و کلاس های درس به صورت مجازی دایر می گردد و بعضی از مراجعات اداری به صورت غیرحضوری انجام می گردد و نقش فضای مجازی و دولت الکترونیک در زندگی مردم پررنگ تر شده است.

در این میان اگر چه زحمت مادران در تمیز و ضدعفونی کردن خانه ها دو چندان شده، اما نقش پدر نیز در خارج از خانه برای تامین مایحتاج موردنیاز اعضای خانواده بیشتر شده است.

بازار در بیشتر شهر ها در آستانه عید نوروز از رونق افتاده و بسیاری از مردم خانه نشین شدند و مانند سال های گذشته اسفندماه دیگر خبری از شلوغی بازار نیست.

کرونا یک ویروس نوظهور است، هر کس در خانه نماند، یا ناقل آن خواهد بود یا بدون اینکه بخواهد در دام این ویروس گرفتار می آید.

ویروس پا به پای مردم هر کجا که بفرایند می آید، از شمال سبز تا جنوب گرم، قدم به قدم در کنار مردم است، کافی است دست های شُسته نشده را کسی به صورت خود بزند، بعد باید روز به روز به امید پیروزی بر این ویروس جدید باشد.

پس با این شرایط دیگر جای هیچ بحث و شبهه برای دوری از اجتماعات باقی نمی ماند و برای در امان ماندن از این زنجیره پر استرس کووید 19 تنها راه باقی مانده، ماندن در منزل و کاهش هزینه های درمان است.

در چهارمحال و بختیاری نیز نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا 12 اسفند به ثبت رسید و اکنون مردم بیش از گذشته نگران شیوع این بیماری هستند و شیوه زندگی آن ها به شدت متاثر از آن شده است.

با شیوع و گسترش ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری بعضی مردم مراسم مربوط به درگذشتگان خود را به صورت محدودتر برگزار کردند و بعضی مراسمی برگزار نمی نمایند و هزینه های آن را برای امور خیریه اختصاص دادند.

فرهاد رییسی رییس شورای اسلامی چهارمحال و بختیاری از مردم می خواهد: برای پیشگیری از برگزاری مراسم ترحیم خودجوش عمل نمایند و داوطلبانه وارد این میدان فرهنگی شوند و به صورت خودجوش در فضای مجازی و یا با صدور اعلامیه هایی به وسیله معتمدان محلی اعلام نمایند.

او می افزاید: هم اینک به طور میانگین برای برگزاری هر مجلس ختم در مسجد، تهیه اعلامیه و گل، اطعام میهمانان و هزینه های سفر میهمانانی از سایر شهر ها 500 میلیون ریال هزینه می گردد وامید است بتوان در برهه حساس کنونی این اقدام را به یک فرهنگ عمومی در آینده تبدیل و بتوان با مشارکت خانواده های متوفیان شاهد رشد و شکوفایی مالی و یاری به افراد نیازمند و محروم در چهارمحال و بختیاری باشیم.

براساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین بنا بر ادعای مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اوج شیوع و گسترش ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری در دهه پایانی اسفندماه 98 و ابتدای فروردین 99 است.

یک بانوی شهرکردی می گوید: هر چند این روز ها درگیر خانه تکانی شب عید هستیم، اما ضدعفونی کردن خانه بخصوص دستگیره های درب و راهرو های ورودی خانه، شست وشوی مداوم لباس ها و تذکر نکات بهداشتی به فرزندان، زحمت مادران را دو چندان نموده است.

او می افزاید: از سوی دیگر نگرانی برای محافظت از اعضای خانواده به ویژه در مواقعی که فرزندان بیرون از خانه هستند به دغدغه فکری مادران تبدیل شده و با وجود توصیه های بسیاری که به نوجوانان می گردد، اما جا انداختن حساسیت موضوع برای آن ها سخت است و کمتر به توصیه های بهداشتی توجه می نمایند.

این بانوی شهرکردی می گوید: بچه ها هم برای بیرون رفتن از خانه خیلی بهانه گیری می نمایند و اصرار به خرید لباس و وسایل عید دارند، اما نمی توان برای آن ها شرح داد که بیرون از خانه خطر ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

یک شهفرایند دیگر نیز در همین رابطه می گوید: محدودیت امکانات بهداشتی نظیر ماسک و محلول های ضدعفونی نماینده و نگرانی از شیوع بالای بیماری در استان، مردم را به شدت نگران نموده است.

او با بیان اینکه رعایت توصیه های بهداشتی به یک وسواس فکری برای مردم تبدیل شده است، توضیح داد: اگر چه نظافت و پاکیزگی جزیی از سبک زندگی ما ایرانیان است، اما این موضوع با ظهور ویروس کرونا حالت افراط به خود گرفته و هر چقدر هم دستان خود را بشوییم و ماسک بزنیم آرامش خاطر نداریم و همچنان با وسواس کار های روزمره خود را انجام می دهیم.

حمید فدایی جامعه شناس، رشد عقلانیت جمعی به وسیله افرایش آگاهی های عمومی را از مهمترین راه حل های کاهش استرس و نگرانی در جامعه می داند و می گوید: تقویت همبستگی اجتماعی و ارتقای امید و نشاط اجتماعی، فرهنگ یاری رسانی و آموزش به شهفرایندان از دیگر راه حل های موثری است که می توان ضمن کاهش استرس، سطح امید به زندگی را در جامعه ارتقاء داد.

این مدرس دانشگاه پیغام نور شهرکرد می افزاید: با بهره گیری از ظرفیت دانشگاهیان، نخبگان و کنشگران اجتماعی می توان بر روی فرهنگ غلبه بر ویروس کرونا اقدام کرد.

فدایی می افزاید: توجه به اخبار غیرعلمی و شایعات موجود در بحرانی شدن فضای جامعه اثرگذار است از همین رو باید تا می توان با انعکاس اخبار صحیح اضطراب و نگرانی را از جامعه دور کرد.

اگرچه شیوع کرونا در جامعه تاثیرات منفی بر زندگی مردم گذاشته، اما نمی توان از فرصت هایی که در حاشیه این بحران شکل گرفته غافل شد.

نسرین صادقی روان شناس می گوید: کرونا باعث شد تا پدر ها و مادر ها فرصتی بیشتری را در خانه کنار فرزندان خود سپری نمایند، با یکدیگر حرف بزنند، از مسائل یکدیگر با خبر شوند و بتوانند تا حدی خلا هایی که در ورای زندگی روزمره عواطف و ارتباطات انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده، پر نمایند.

او با بیان اینکه التزام افراد به رعایت بهداشت از دیگر تاثیرات مثبت شیوع کرونا در جامعه است می افزاید: هرچند استرس و هراس ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، آرامش روان افراد را تحت تاثیر قرار داده است، اما اینکه خود را ملزم به رعایت بهداشت می نمایند و نسبت به سلامت جامعه هم حساس هستند یکی از اثرات شکل گرفته در سایه منحوس این ویروس به شمار می رود.

او می گوید: تقویت روحیه همدلی و یاری به همنوع، فراهم شدن فرصت مناسب برای مطالعه، تفکر و اندیشیدناز دیگر صحنه هایی است که این روز ها بسیار به چشم می آید و اقدامات خیرخواهانه بیشتر از گذشته فرصت ظهور و بروز پیدا نموده است.

عضو هیات علمی دانشگاه پیغام نور چهارمحال و بختیاری می گوید: یکی از کارکرد های اجتماعی مثبت ویروس کرونا ایجاد یک فرهنگ سازی عمومی و همدلی ملی است پس مردم توقعی برای دید و بازدید از هم ندارند، آن ها می دانند که بهترین عیدی حفظ سلامتی همدیگر است.

آیت بختیاری فرد با اشاره شیوع ویروس کرونا در کشورمی گوید: بهترین راه حل برای سلامتی آحاد مردم در خانه ماندن است، در این صورت است که اقدامات اجتماعی انجام شده مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و پرهیز از مسافرت های درون شهری و برون شهری می تواند در پیشگیری از شیوع بیماری نتیجه بخش باشد.

این جامعه شناس، نقش متولیان امر نظیر صدا و سیما، رسانه ها و پویش های مردم نهاد را بسیار موثر می داند و می گوید: مردم خوشبختانه قبول نموده اند که می توانند عید سال جاری را متفاوت با سال های قبل سپری نمایند و توقعی برای دید و بازدید از هم ندارند، آن ها می دانند که بهترین عیدی حفظ سلامتی همدیگر است، اما نحوه گذراندن آن به والدین و اعضای عظیم تر هر خانواده بستگی دارد.

او با اشاره به اینکه مردم مسئله در خانه ماندن را پذیرفته اند، گفت: استفاده از برنامه های رسانه ملی مانند سریال ها، آموزش های بهداشتی شبکه های مختلف، آموزش های الکترونیکی، استفاده مناسب از فضای مجازی، مطالعه کتاب، انجام کار های عقب افتاده، دورهمی اعضای خانواده، تماس تلفنی و تصویری با اقوام و دوستان در دستور کار خانواده ها قرا گیرد.

بختیاری فرد با اشاره به اقدام مثبت پویش ملیدر خانه بمانیم، گفت: مهمترین برنامه هر فرد سلامت خود و خانواده است، پس باید با ارج نهادن به این امر کوشش همه دستگاه های اجرایی و گروه های خودجوش مردمی، سهم خود را در این پویش به نحو احسن اجرا کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری می گوید:: پس از گذشت 20 روز از شیوع ویروس کرونا در کشور، تا به امروز 37 بیمار آلوده به این ویروس در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده و چهار نفر هم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

مجید شیرانی می افزاید: فرایند شناسایی بیماران مشکوک به ویروس کرونا، نسبت به هفته ابتدایی شدت بیشتری یافته و با فعال شدن آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در استان، نتیجه نمونه گیری ظرف 24 ساعت اعلام می گردد.

او، با اشاره به تمهیدات ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، می گوید: کوشش شده با اجرای تمهیدات لازم چرخه انتشار ویروس کرونا در استان محدود گردد، اما همچنان از مردم تقاضا می گردد در مواقع غیرضروری از خانه های خود خارج نشوند.

چهارمحال و بختیاری دارای 10 شهرستان با جمعیتی افزون بر 947 هزار نفر دارد و با استان های اصفهان، خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

خ

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 13940

به "کرونا روایتی متفاوت از زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا روایتی متفاوت از زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید