آخرین گام ادغام مؤسسات ارشاد، چه کسانی از چابک سازی مؤسسات فرهنگی ناخشنودند؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، فارس نوشت: پس از ورود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به جراحی بزرگ موسسات و ادغام آن ها برای چابک سازی و کاهش هزینه ها، معاونت فرهنگی این وزارتخانه نیز این تغییر راستا را آغاز کرد و اکنون نیز آن را به مرحله اجرای نهایی رسانده است. هرچند گویا کسانی از این ادغام ناخشنودند و این نارضایتی را در جریان تودیع نیکنام حسینی پور، مدیرعامل خانه کتاب ابراز داشتند.

آخرین گام ادغام مؤسسات ارشاد، چه کسانی از چابک سازی مؤسسات فرهنگی ناخشنودند؟

* گام اول؛ محکم، با برنامه و قانونی

بر اساس این گزارش، همین چند روز پیش بود که در جهت ادغام سه موسسه خانه کتاب، بنیاد شعر و ادبیات داستانی و موسسه نمایشگاه های فرهنگی هر سه مدیر تودیع شده و سرپرست برای موسسه فراگیر معرفی گشت. اما در جهت تغییر مدیران، حرف و حدیث هایی مطرح شد که طی یک هفته ای که از آن می گذرد وزارت ارشاد و به طور خاص معاونت فرهنگی واکنشی به آنها نشان نداده است.

موضوع مهم اینجاست که بحث ادغام موسسات وزارت ارشاد از زمان وزارت علی جنتی بر این وزاتخانه مطرح شد. در آن زمان، کارگروهی شکل گرفت که از تمام معاونت ها افرادی در آن حضور داشتند، اما تنها چند جلسه تشکیل شد و به مقام اجرا نرسید . بنابراین، ادغام موسسات وزارت ارشاد، مربوط به امروز نیست.

در این راستا محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در مراسم تودیع مهدی قزلی، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان به چرایی این کار اشاره کرد و اینطور گفت که: چاره ای جز ادغام موسسات نداشتیم. ضرورت های مالی و بازتعریف کارهای پیشین این موسسات بر اساس مقتضیات زمان ما را بر آن داشت تا به جهت ادغام وارد شویم تا موسسات را در کنار هم جمع کنیم و موسسه فراگیر و مادر را سامان دهیم. اما اقتضائات اداری مالی، مالی و تغییر نقش ها و وظایف ساماندهی جدیدی را رقم زد. هر چند برای ما هم سخت بود، اما همه با هم آن را رقم زدیم. ساختارهایی که در شکل گیری آن تلاش داریم برای کمرنگی حوزه ادبیات نیست، بلکه تلاش داریم ساختارها به شکلی دیگر پیگیری شود.

نکته اینجاست که مصوبه کنندگان مجلس این مسئله را در مقام اجرا قرار داد. بنابراین کوچک سازی ساختار دولتی منطبق با برنامه ششم توسعه در آن راستاست؛ ضمن اینکه این تصمیم تنها به معاونت فرهنگی اختصاص ندارد؛ بلکه دیگر معاونت ها نیز مشمول آن هستند.

این موضوع در سخنان معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز مورد تاکید بود که کمرنگ شدن حوزه ادبیات و حذف سایر برنامه ها مورد تاکید نیست. به عبارت دیگر در طرح ساماندهی بنا نیست فعالیتی حذف شود؛ بلکه در این جراحی بزرگ قرار است ساختارهای اداری موسسات دچار تغییر شوند؛ نه برنامه ها.

* گام دوم؛ چابک کردن ساختار

شاید مهم ترین کلیدواژه این ادغام، چابک سازی باشد. وجود واحدهای مشترک و مشابه که در صورت ادغام و تجمیع می توانند ساختاری قوی پیدا کنند، اما در این چابک سازی کاهش فعالیت ها صورت نمی گیرد؛ بلکه بر فعالیت و رویکردهای نوین و نمایشگاه های مدرن تاکید خواهد شد. بنابراین باید اصلاح ساختار در گام اول انجام می شد.

اکنون از طرح سئوال درباره چرایی ادغام، گذشته و سخن گفتن از موضوعی که در مرحله نهایی واقع شده است، بی فایده به نظر می رسد. چرا که قرار است ماموریت های نوین برای موسسه فراگیر در اساسنامه دیده شود (در کنار بازنگری مسئولیت های کنونی)؛ پس در این راستا باید سند تحول راهبردی ترسیم شود.

* گام نهایی؛ تدوین سند چشم انداز، بازنگری در فعالیت ها، هوشمندسازی و روزآمد کردن تشکیلات

ادغام موسسات وزارت ارشاد اجتناب ناپذیر بود و این وزارتخانه نیازمند ساماندهی؛ زیرا موسساتی که به واسطه برنامه هایی در دوره ای تاسیس شده بود حالا باید دچار تحول می شد. تعریف موسسه فراگیر یا مادر از برنامه ها، تدوین سند چشم انداز، بازنگری در فعالیت ها و هوشمندسازی، روزآمد کردن تشکیلات و... از جمله اهدافی است که طی جلسات ادغام به آن توجه شده است.

* صالحی: ادغام نظام مدیریتی ما روان تر و هزینه های بالاسری و ستادی ما را کاهش می دهد

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود، پیش از این معاون فرهنگی همین وزارتخانه بوده است، در مورد ادغام موسسات مختلف در معاونت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گوید: بحث ساماندهی موسسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که 36 موسسه هستند، به این منظور نیست که کارمندان آنها را تعطیل و تعدیل کنیم؛ بلکه این اقدام در راستای چابک سازی است. به نظر می آید این تجمیع سامان یافته جدید کمک می کند نظام مدیریتی ما روان تر و هزینه های بالاسری و ستادی ما کاهش پیدا کند. اگر این امکان را پیدا کنیم که نظام همپوشانی را کمتر کنیم بهتر است. فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جز آنهایی که هم پوشان هستند و دیگر اولویت ندارد تعطیل نمی شود و آنچه اتفاق می افتد همگرایی و کاهش هزینه های بالاسری و نسبت روابط معاونت ها با مدیران و موضوعات دیگر است.

گام نهایی در این جهت به زودی برداشته شده و ادغام نهایی می شود؛ کاری که لازم الاجرا بود و راه گریزی از آن نبود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 22 مرداد 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18458

به "آخرین گام ادغام مؤسسات ارشاد، چه کسانی از چابک سازی مؤسسات فرهنگی ناخشنودند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین گام ادغام مؤسسات ارشاد، چه کسانی از چابک سازی مؤسسات فرهنگی ناخشنودند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید