آنچه باید درباره فضاپیمای اسپیس ایکس بدانید

به گزارش مجله سلو بلاگ، فضاپیما برای کنترل نهایی اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی، در نزدیکی این مهارگاه فضایی متوقف شده و سپس به طور اتوماتیک به آن وصل می گردد.

آنچه باید درباره فضاپیمای اسپیس ایکس بدانید

فضاپیمای دراگن 2 یا دراگن با خدمه (کرو دراگن)برای انجام مأموریت دمو-2 متعلق به شرکت آمریکایی اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب شد.

هدف اسپیس ایکس از مأموریت دمو-2 آن است که برای نخستین بار کپسول فضاپیمای دراگن 2 را که ساخت همین شرکت است، به همراه سرنشین در فضا آزمایش کند. این فضاپیما در گذشته تنها یک بار در مارس 2019 آن هم بدون سرنشین انسان و با آدمک مدل آزمایش شد که آزمایش موفقیت آمیزی بود.

از سال 2011 که ناسا فضاپیما های شاتل را پس از چند حادثه مرگبار، بازنشسته و از رده خارج کرد، این نخستین بار است که یک فضاپیمای آمریکایی حامل انسان قرار است به فضا برود. در حال حاضر، فضاپیمای روسی سایورز تنها وسیله ای است که فضانوردان با آن به فضا اعزام می شوند.

این بار رابرت بنکن 49 ساله و داگلاس هرلی 53 ساله که هر دو از خلبانان نظامی پیشین بوده و در سال 2000 به ناسا پیوستند، در فضاپیما حضور خواهند داشت.

آماده شدن فضانوردان

باب بهنکن و داگلاس هرلی که به مدت دو هفته در قرنطینه بوده اند، حدود ساعت 9 صبح به وقت محلی از خواب بیدار می شوند و مطابق رسم همیشگی فضانوردان پیش پرواز، صبحانه مورد علاقه خود را می خورند. ناسا این سنت ها را بسیار رعایت می نماید.

حوالی ساعت 12 و نیم ظهر فضانوردان لباس های ویژه را که اسپیس ایکس طراحی نموده می پوشند و سپس با یک خودروی برقی تسلا پای سکوی پرتاب شماره ای39 می فرایند. خودروسازی تسلا شرکتی است که ایلان ماسک پیش از تأسیس اسپیس اکس آن را پایه گذاری نموده است.

فضانوردان آن گاه به بالای سکوی پرتاب رفته و در کپسول دراگن 2 مستقر می شوند. یک ساعت و 55 دقیقه قبل از برخاستن فضاپیما، یعنی در ساعت 2 و 38 دقیقه بعد از ظهر، دریچه های آن بسته می شود. به گفته هانس کوئینگزمان، کارشناس فضایی اسپیس ایکس، آخرین لحظه برای به تعویق انداختن پرواز به علت بدی هوا، 45 دقیقه قبل از پرواز است.

پس از آن مخازن نفت سفید و نیز اکسیژن مایع در موشک پر می شوند.

پرتاب

نخستین چراغ سبز از اتاق ویژه در مرکز فضایی کندی توسط اسپیس ایکس داده می شود. رابرت کابانا مدیر این مرکز می گوید: صدور فرمان نهایی برای حرکت موشک به عهده مسئول پرتاب است. در این مرحله، مقامات ناسا حضور در محل حضور دارند.

پرتاب موشک برای ساعت 4 و 33 دقیقه بعد از ظهر برنامه ریزی شده است. 2 دقیقه و 33 ثانیه پس از پرتاب، موتور طبقه اول خاموش شده و آن قسمت جدا می شود. سپس این قسمت به صورت عمودی روی یک سکوی افقی مخصوص در دریا فرود می آید. نام این سکوی ویژه البته که هنوز دوستت دارم است. در دنیا تنها شرکت اسپیس ایکس است که توان بازیابی این بخش از موشک هایش را دارد.

دراگن 2 پس از آن به حرکت خود با حفظ طبقه دوم ادامه خواهد داد که آن هم 12 دقیقه پس از پرتاب از بدنه جدا می شود.

دراگن 2 به یک سامانه دورنماینده اتوماتیک مجهز است. اگر برای این موشک مسئله ای پیدا شود، موتور های قدرتمند این سامانه که در دراگن 2 تعبیه شده می توانند خیلی سریع آن را حرکت داده و از موشک دور نمایند تا در اقیانوس سقوط کند.

یک سامانه عظیم هشدار و امداد و نجات فضانوردان نیز در سواحل اقیانوس اطلس تا سوی دیگر آن در نزدیکی ایرلند پیش بینی شده که در صورت بروز هر گونه مسئله ای برای دراگن 2 و پرتاب فضانوردان از درون محفظه، فعال می شود. هواپیما ها و بالگرد هایی نیز با امدادگران چترباز آمادگی دارند که بسته به زمان بروز مشکل و این که فضانوردان در کجا فرود بیایند، وارد عمل می شوند.

نزدیک شدن به مهارگاه

فضانوردان به محض رسیدن به مدار مورد نظر آزمایش های مختلفی را روی فضاپیما انجام می دهند، زیرا ماموریت آن ها اصولا آزمایشی است. دراگن 2 در طول 19 ساعت به ایستگاه فضایی بین المللی، آس اس اس نزدیک می شود. این ایستگاه با سرعت 27 هزار کیلومتر در ساعت و در ارتفاع حدود 400 کیلومتر بالاتر از سطح دریا، به دور زمین می چرخد.

فضاپیما برای کنترل نهایی اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی، در نزدیکی این مهارگاه فضایی متوقف شده و سپس به طور اتوماتیک به آن وصل می شود.

در آن هنگام دو فضانورد به سه سرنشین کنونی ایستگاه فضایی بین المللی یعنی کریس کاسیدی آمریکایی و آناتولی ایوانیچین و ایوان واگنر روسی می پیوندند.

بازگشت

مدت دقیق اقامت فضانوردان در این مأموریت معین نشده است. حداکثر توان اقامت دراگن 2 در فضا 114 روز، یعنی اندکی بیشتر از 16 هفته است، اما جیم بریدنستین، رئیس ناسا می گوید که فضانوردان ممکن است در اوایل ماه اوت بازگردند.

دراگن 2 بعد از جدا شدن از ایستگاه فضایی بین المللی به یاری سپر حرارتی خود به جو بازمی شود. این سفینه در حالی که 4 چتر عظیم حرکت آن را کند می نمایند در اقیانوس اطلس در سواحل فلوریدا فرود می آید. قبلا فضاپیمای آمریکایی آپولو از همین روش برای فرود اقیانوس آرام استفاده نموده است.

منبع: یورو نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 21 مرداد 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18396

به "آنچه باید درباره فضاپیمای اسپیس ایکس بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه باید درباره فضاپیمای اسپیس ایکس بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید