آیا ویروس کرونا جهش یافته است؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، شیوع کرونا ویروس بسیاری از کشورهای دنیا را درگیر نموده و در عین حال ایجاد شائبه فراوری این ویروس توسط انسان همچنان مطرح است.

آیا ویروس کرونا جهش یافته است؟

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران،ویروس های کرونا یک دسته عظیم از ویروس ها را شامل می شوند. بعضی از ویروس های این دسته در انسان بیماری ایجاد می نمایند و سایر آنها در حیواناتی مثل خفاش ها، شترها، و گربه های دیده شده اند. ویروس های کرونای انسان معمولاً بیماری ملایمی مثل سرما خوردگی ساده ایجاد می نمایند.

ویروس های کرونای حیوانی به ندرت تکامل پیدا می نمایند تا انسان ها را مبتلا نموده و عفونی نمایند و بین انسانها پخش شوند و بیماری های شدیدی را ایجاد نمایند. اما در طول چند سال گذشته نمونه هایی از بیماری های واگیردار مثل (Severe Acute Respiratory Syndrome) با نام سارس که یک سندروم تنفسی شدید بود در سال 2002 و(Middle East Respiratory Syndrome) با نام مرس نیز در سال 2012 ظاهر شد.

از زمان شیوع کروناویروس در جهان تا امروز بیش از 435 هزار نفر در بیش از 160 کشور جهان به این ویروس مبتلا و نیز 19 هزار و 618 نفر بر اثر ابتلا جان خود را از دست داده اند. این موضوع باعث شد تا بسیاری از کشور ها و حتی مقامات بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با آن وارد صحنه شوند.

از طرف دیگر کشور ما نیز از کرونا در امان نماند و حدود یک ماه پیش اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران اعلام شد. تا این لحظه حدود 27هزار و 17 نفر مبتلا در کشورمان بستری شدند که از این تعداد 9 هزار 625 نفر بهبود یافته و متاسفانه 2هزار و 77 نفر جان خود را از دست دادند.

با شیوع کرونا ویروس و اعلام آمار های رسمی کشور های جهان بعضی ها این تصور را دارند که این ویروس جنگ بیولوژیک آمریکا است و به همین دلیل مطالبی را مطرح کردند.

در شرایطی که در رسانه های غربی کماکان کشور چین و مشخصاً شهر ووهان به عنوان مبدأ شیوع ویروس کرونا معرفی می نمایند، اخیراً فعالان شبکه های اجتماعی در چین و و همچنین بعضی مقامات این کشور، تردیدهایی را در این زمینه مطرح نموده اند. آنها اخیراً با ارائه شواهدی خواهان آنالیز احتمال شیوع این ویروس از آمریکا به چین و سایر کشورها شده اند؛ البته آنها فعلاً درباره احتمال اینکه ویروس کرونا یک سلاح بیولوژیک ساخت آمریکا باشد، مستقیماً اظهارنظر نمی نمایند.

سابقه سیاه آمریکا در استفاده از جنگ بیولوژیک در مقاطع مختلف باعث شده است تا انگشت اتهام ایجاد کروناویروس جهش یافته به سوی آنها دراز شود. جنگ بیولوژیک شیوه ای است که ایالات متحده حداقل در هفت دهه اخیر استفاده از آن را علیه کشور هایی که منافع این کشور را به خطر می اندازد در دستور کار خود قرار داده که اوج بکارگیری این شیوه نیز به جنگ آمریکا با ویتنام و پس از آن بازمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین چند رو پیش در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: اولین بیمار مبتلا (patient zero) در آمریکا کی شناسایی شد؟ چه تعداد از مردم آلوده شدند؟ نام بیمارستان ها [محل نگهداری افراد آلوده] چیست؟ ممکن است ارتش آمریکا این بیماری همه گیر را به ووهان چین آورده باشد. شفاف باشید! آمارهای خود را علنی کنید! شما به ما یک شرح مدیون هستید!

ایگور نیکولین دانشمند و زیست شناس روسی که سابقه فعالیت در کمیته سلاح بیولوژیک روسیه را در کارنامه دارد، جزو کارشناسانی است معتقدند شیوع ویروس کرونا در جهان یک مسئله تصادفی نبوده و احتمالاً آمریکا عامل انتشار این ویروس بوده است.

ولادیمیر ژیرینفسکی نائب رئیس دومای روسیه، آمریکا را عامل اصلی انتشار ویروس کرونا در چین معرفی کرد. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این کرونا ویروس یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. اقتصاد! آمریکایی ها می ترسند که نتوانند بر چین غلبه نمایند یا حداقل هم سطح آن باشند.

نیکلاس مادورو؛ رئیس جمهور ونزوئلا از دیگر افرادی بود که آمریکا را به انتشار عمدی ویروس کرونا متهم کرد و در یک سخنرانی ملی گفت: تحلیل های بین المللی زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویروس جدید کرونا ممکن است با هدف جنگ بیولوژیکی علیه چین و اقتصاد این کشور ایجاد شده باشد.

گرچه بسیاری از مردم و حتی سیاستمداران در کشورهای مختلف جهان به این مسئله باور دارند اما تا به امروز ازنظر علمی تأیید نشده و بعضی دانشمندان عظیم جهان نیز تئوری دست کاری ژنتیکی این ویروس را رد نموده اند. به گفته متخصصین گرچه امکان دست کاری ژنتیکی این ویروس بالقوه وجود دارد؛ اما اثبات دست کاری کار بسیار سختی است. حتی اگر ویروس کرونا براثر دست کاری ژنتیکی باشد، اثبات علمی آن به راحتی امکان پذیر نیست.

در کنار اظهار نظر مقامات سیاسی کشورهای مختلف، بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران در این حوزه در حال آنالیز جوانب مختلف این ویروس هستند و اظهار نظرات مختلفی هم درباره اینکه آیا این ویروس جهش یافته است یا نه همچنان مطرح است. با این حال، مقامات مختلف همچنان سعی دارند که تا زمانی که حقیقت امر کاملاً روشن نشود، از متهم کردن آمریکا به استفاده از ویروس کرونا به عنوان یک سلاح بیولوژیک خودداری نمایند.

انتهای پیغام/4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 14546

به "آیا ویروس کرونا جهش یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ویروس کرونا جهش یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید