اعضای برجام کوشش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را بلا اثر دانستند

به گزارش مجله سلو بلاگ، معاون وزیر امور خارجه گفت: یک بار دیگر همه اعضای برجام تاکید کردند که آمریکا را به عنوان کشور عضو برجام و مشارکت کننده به رسمیت نمی شناسند و کوشش این کشور در نیویورک برای فعال کردن مکانیسم ماشه را غیرقانونی و بلااثر دانستند.

اعضای برجام کوشش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را بلا اثر دانستند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش مجله سلو بلاگ، سید عباس عراقچی در وین در گفت وگو با مجله سلو بلاگ حاضر در هتل محل برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: همان طور که انتظار می رفت مهمترین بحث در نشست امروز مربوط به اقدام آمریکا در شورای امنیت برای بازگرداندن قطعنامه های گذشته یا به اصطلاح مکانیسم ماشه بود. اکثریت اعضای برجام که عضو دائم شورای امنیت نیز هستند، در مخالفت با قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی و نامه آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها مواضع قاطع نشان دادند.

وی ادامه داد: یک بار دیگر همه اعضای برجام تاکید نمودند که آمریکا را به عنوان کشور عضو برجام و مشارکت نماینده نمی شناسند و کوشش آن کشور در نیویورک را غیر قانونی می دانند و کوشش برای فعال کردن مکانیسم ماشه را بلااثر دانستند و این پیغام یکپارچه این نشست به جامعه بین الملل بود. البته جامعه بین الملل در سطح سازمان ملل نیز به این مساله اشراف دارند.

وی گفت: همچنین درباره ابعاد اقدامات احتاقتصادی آمریکا در شورای امنیت و اقداماتی که ممکن است در آینده انجام گردد در این نشست صحبت شد.

معاون ظریف تاکید نمود: از نظر اعضا، برجام دستاورد دیپلماسی است و باید حفظ گردد و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند. آنها خواستار اجرای کامل برجام هستند و ما هم طبیعی است این انتظار را داریم. البته در زمینه اقدامات کاهشی ایران و متقابلا اجرا نشدن تعهدات اعضا در چارچوب برجام اختلاف نظر است اما تصمیم بر آن شد که درباره این موضوع بحث نگردد و درباره اقدامات در شورای امنیت متمرکز شویم.

عراقچی اظهار کرد: همه اعضای برجام و قاطبه اعضا جامعه بین الملل مخالف یکجانبه گرایی و تضعیف چندجانبه گرایی آمریکا هستند و از اقدامات آمریکا شاکی هستند. آمریکا فقط از برجام خارج نشد از یونسکو، پیمان آب و هوای پاریس، بهداشت جهانی و غیر خارج شده است و این از سوی جامعه بین الملل پذیرفته نیست.

وی توضیح داد برای هماهنگی ها در ادامه راستا ایده هایی مطرح شد. اعضای دائم شورای امنیت یک جور با هم در ارتباط هستند و سایر اعضا به شکل دیگر و ما نیز راستاهای ارتباطی و رایزنی خود را داریم و همه مراقب هستند اراده آمریکا به فرایند اجرای برجام و نیز بر روابط بین الملل تحمل نگردد.

معاون وزیر امور خارجه درباره دیدارش با گروسی گفت: یکی از بحث ها در نشست کمیسیون درباره همکاری ایران و آژانس بود و همه از اینکه دو طرف پیروز شدند راه حلی را مورد توافق قرار دهند از آن به عنوان تحول مثبت یاد کردند. و به نوعی بر این اعتقاد بودند که آمریکا را در شورای امنیت این توافق خلع سلاح کرد. همچنین لازم بود با آقای گروسی دیداری دیگر در ادامه مذاکرات تهران و توافقی که امضا شد، داشته باشم و روابط ما به یک رابطه عادی و معمولی بازگردد.

وی ادامه داد: خواسته های ما برآورده شده است و آژانس هم راضی است و گام های بعدی را مرور کردیم. فهم جدیدی میان دو طرف ایجاد شده و امیدواریم دو سه موضوع مطرح را که داریم همکاری می کنیم به سرعت حل و فصل کنیم و رابطه عادی با آژانس را ببینیم.

وی درباره اظهارات نماینده چین درباره همکاری با روسیه در قالب اینستکس گفت: اینستکس راه کار اروپایی بود الان دو سال است که از آغاز این ایده گذشته و وجود درد و اولین تبادل اقتصادی انجام شد و چندتای دیگر هم در دستور کار است اما واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ما موثر بوده و اروپایی ها هم این را قبول دارند.

یکی از ایده ها این است که اینستکس را به روی چین و روسیه باز نمایند. دیگر اینکه سهام داران را بیشتر نمایند و موانع اداری را برطرف نمایند و اگر بتوانند منابع اقتصادی جدید برای آن تعریف نمایند. ما امیدواریم به این مرحله برسد البته اتکا و اعتماد به این ساز و کار نداریم و سیستم تجاری و بازرگانی کشور به روش های که بلدیم کارش را ادامه می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 22020

به "اعضای برجام کوشش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را بلا اثر دانستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعضای برجام کوشش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه را بلا اثر دانستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید