افزایش رسمی قیمت خودرو هر سه ماه یکبار ، سایپا و ایران خودرو چقدر گران کردند؟ ، پراید 90 میلیونی مشتری دارد!

به گزارش مجله سلو بلاگ، تاخت و تاز قیمت ها در بازار خودرو، این بار به صورت رسمی و پیوسته هر 3 ماه یکبار اتفاق می اُفتد. جالب است که خودروسازان به همین افزایش سه ماهه بسنده نکردند و قیمت ها در همین ماهی که گذشت 2 بار افزایش داشته به طور مثال کوییک سایپا اول تیر از 69 میلیون تومان، بعد به 89 میلیون تومان رسید و حالا به 104 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

افزایش رسمی قیمت خودرو هر سه ماه یکبار ، سایپا و ایران خودرو چقدر گران کردند؟ ، پراید 90 میلیونی مشتری دارد!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، شب گردی دلال ها در کوچه پس کوچه بازار خودرو؛ تاخت و تاز قیمت ها در بازار خودرو این بار به صورت رسمی و پیوسته هر 3 ماه یکبار اتفاق می افتد. شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو به صورت رسمی موافقت نموده است.

طبق اظهارات رئیس این شورا خودروسازان اجازه دارند از این به بعد محصولاتشان را به شکل مدون گران نمایند. اجازه افزایش قیمت ها فعلا شامل بعضی از شرکت ها مثل ایران خودرو و سایپا می گردد که محصولاتشان را 20 درصد گران تر کردند.

  • اعلام قیمت جدید 5 محصول پژو از سوی ایران خودرو | قیمت های جدید خودروهای سایپا

اتومبیل هایی که همواره بحث بر سر قیمت گذاری و کیفیت آن ها در بازار کشور داغ بوده، بازاری که قائدتا باید تحت تاثیر رکود کرونا قرار می گرفت، اما ظاهرا دیگر نبود مشتری هم نمی تواند قطار این افزایش قیمت را متوقف کند.

یکی از فروشندگان خودرو در تبادل نظر با خبرنگاران، گفت: بازار خودرو این روزها به شدت ملتهب است و شاهد افزایش قیمت روزانه در بازار خودرو هستیم. 206 که تا دیروز 130 میلیون به فروش می رفت هم اکنون با قیمت 160 میلیون تومان به فروش می رسد.

او بیان نمود: به دلیل افزایش قیمت بیش از اندازه خودرو، خریداران این کالای لوکس به شدت کاهش پیدا نموده و دیگر در این بازار مشتری نداریم. افزایش قیمت این روزها بیداد می نماید و متاسفانه روز به روز به قیمت ها اضافه می گردد.

  • افزایش قیمت خودرو در بازار و کارخانه هر 3 ماه یکبار

رضا شیوا رئیس شورای رقابت با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار و کارخانه، گفت: شورای رقابت موافقت کرد که به دلیل شرایط تورمی که هم اکنون در کشور است، خودروسازان می توانند هر 3 ماه یکبار به بانک مرکزی مراجعه نمایند و تورم بخشی را به ستاد تنظیم بازار بفرستند تا قیمت محصولاتشان تغییر کند.

شیوا ادامه داد: در این صورت با تایید بانک مرکزی اگر تورم قابل ملاحظه ای بود می توانند به همان میزان افزایش قیمت داشته باشند. در حال حاضر هیچ تغییری در فرمول و قیمت خودرو نداریم، اما مجوز داده ایم که هر 3 ماه یکبار با توجه به تورم بخشی اگر خودروسازها مایل بودند، می توانند به وسیله ستاد تنظیم بازار اقدام نمایند.

رئیس شورای رقابت تشریح کرد: در آن موقع آنچه در فرمول محاسبه کردیم تا سرانجام خردادماه بود و اکنون خودروسازان می توانند برای 3 ماه آینده تورم بخشی را بگیرند.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه اگر خودروسازان افزایش قیمت داشته باشند، مجدد شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار خواهیم بود؟ گفت: زمانی که تورم داریم و نهاده های فراوری افزایش پیدا می نمایند، هزینه تمام شده هر کالایی افزایش پیدا می نماید و وقتی افزایش پیدا کند، آنکه فراورینماینده است مجبور به افزایش قیمت است.

  • افزایش قیمت 20 درصدی محصولات سایپا و 30 درصدی ایران خودرو

کمتر از 48 ساعت می گذرد و شاهد افزایش قیمت محصولات سایپا هستیم. شرکت سایپا بعد از ارائه مستندات در خواست افزایش قیمت محصولات خود را خاطرنشان کرد که در نهایت مورد موافقت ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است.

براساس قیمت های جدید شرکت سایپا در تیرماه سال جاری تیبا دو از 60 میلیون و 620 هزار تومان به 77 میلیون و 800 هزارتومان، کوئیک معمولی از 79 میلیون و 400 هزارتومان به 94 میلیون و 400 هزار تومان و ساینا آپشنال از 78 میلیون تومان به 91 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است.

اما خبرهای غیررسمی که از این بازار به گوش می رسد، حکایت از این دارد که ایران خودرویی ها هم در گران کردن محصولات از رقبا عقب نماندند. یک منبع مطلع از افزایش قیمت محصولات ایران خودرو اطلاع داد و گفت: قیمت محصولات ایران خودرو به طور متوسط 30 درصد افزایش قیمت پیدا خواهند کرد.

اما قیمت گذاری خودرو درب کارخانه بی متولی شده و ریش و قیچی افزایش قیمت هم دست خودروسازان افتاده است. افزایش قیمت به کنار، خبرنگاران پیگیر قیمت گذاری خودرو در بازار شده است که تابش رئیس سازمان حمایت از جواب دادن به این سوال امتناع نموده و این قیمت گذاری را گردن نگرفته است.

در سال های اخیر به دلیل افزایش تورم، کاهش ارزش ریال و سرمایه های سرگردان، خودرو از کالایی مصرفی به کالایی لوکس و سرمایه ای تبدیل شده و تقاضا برای آن به شدت بالا رفته است. از سوی دیگر کاهش فراوری هم مزید بر علت شده تا این جهش قیمت ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

پراید که روزی با قیمت 50 میلیون تومان نقل محافل بود حالا با قیمت 80 تا 90 میلیون تومان هنوز هم مشتری دارد. از اختلاف قیمت فاحش بین کارخانه و بازار هم نباید غافل بود که خود آن به کارخانه چاپ پول دلالان تبدیل شده است.

جالب است که خودروسازان به همین افزایش سه ماهه بسنده نکردند و قیمت ها در همین ماهی که گذشت 2 بار افزایش قیمت داشته به طور مثال کوییک سایپا اول تیر از 69 میلیون تومان، بعد به 89 میلیون تومان رسید و حالا به 104 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است. رشدی 40 میلیون تومانی فقط در عرض یک ماه!

بازاری آشفته که نه خریداران در آن تکلیف معین دارند نه فروشنده، تنها شرایطی پر سود برای دلالان به وجود آورده است. خریداران واقعی با سری بی کلاه نگران روزهای پیش رو هستند.

این پا پس کشیدن ها و پاسکاری بین وزارت صمت و شورای رقابت در حالی است که همین متولیان 3 ماه پیش دور یک میز نشستند و وعده قیمت گذاری را داده اند. سوال اینجاست که بالاخره چه کسی به داد مصرف نماینده خواهد رسید.

  • محصولات سایپا دوباره گران شد | جدول قیمت های جدید

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 20157

به "افزایش رسمی قیمت خودرو هر سه ماه یکبار ، سایپا و ایران خودرو چقدر گران کردند؟ ، پراید 90 میلیونی مشتری دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش رسمی قیمت خودرو هر سه ماه یکبار ، سایپا و ایران خودرو چقدر گران کردند؟ ، پراید 90 میلیونی مشتری دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید