انسان در چه سنی دچار ناامیدی می شود؟

به گزارش مجله سلو بلاگ، محققان کشف کردند انسان ها در یک مقطع زمانی خاص از زندگی خود دچار حالت یأس و ناامیدی شدید می شوند و این مسأله در مورد هر 2 جنس صدق می کند.

انسان در چه سنی دچار ناامیدی می شود؟

به گزارش مجله سلو بلاگ به نقل از خبر فوری، محققان پژوهشگاه دارتمونت و دفتر ملی تحقیقات مالی آمریکا در پژوهش مشترک خود دریافتند انسان بزرگ ترین مسائل طول حیات خود را در سن 47 یا 48 سالگی تجربه می کند و این مساله هیچ ارتباطی به جنسیت، سطح تحصیلی، شرایط خانوادگی و جایگاه اجتماعی یا حتی موقعیت جغرافیایی فرد ندارد.

به گفته دانشمندان، علت این احساس هم فرایند بیولوژیکی شیمیایی و میزان ترشح هورمون ها در بدن انسان در این سن خاص است.

بنا بر نتایج این تحقیق که در قالب پژوهش راجع به بحران های روحی انسان ها در 132 کشور جهان از جمله کشورهای پیشرفته و رو به رشد انجام گرفت، انسان ها در کشورهای پیشرفته از سن 47 سالگی با یأس عمیق دست به گریبان می شوند اما در کشورهای رو به رشد این بحران از سال 48 سال و 2 ماهگی آغاز می شود.

طبق نتایج تحقیقات و نظرسنجی های انجام گرفته تعیین شد انسان ها در سنین 18 تا 20 سالگی و نیز 70 سالگی به اوج احساس خوشبختی می رسند در حالی که هیچ یک از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی ها سن 47 تا 48 سالگی را جزو سنینی که در آن احساس خوشبختی می کند عنوان نکرده است.

طی این پژوهش که روی 15 هزار نفر در سنین مختلف انجام گرفته روشن شد احساس خوشبختی ممکن است بعد از سن 65 سالگی به بسیاری از مردم بازشود و با رسیدن به سن 80 سالگی به اوج برسد.

محققان همچنین دریافتند در دوره میانسالی انسان ها با کاهش فرصت های شغلی یا نارضایتی از شرایط مالی روبرو می شوند اما در افراد مسن دیگر نیاز به تامین هزینه های زندگی و فراهم کردن شرایط مناسب زندگی جزو اولویت های زندگی به شمار نمی رود و فرد بیشتر بر علاقه مندی های خویش، خانواده و دوستان متمرکز شده و از این رو بار دیگر احساس خوشبختی می کند.

این حس خوشبختی به ویژه در شرایطی که فرد مسائل جسمی هم نداشته باشد عیان تر می شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 24142

به "انسان در چه سنی دچار ناامیدی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان در چه سنی دچار ناامیدی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید