اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی

به گزارش مجله سلو بلاگ، یک متخصص تغذیه ضمن اشاره به سود بالای شرکت های تجاری حوزه لاغری و زیبایی در داخل و خارج از کشور و هشدار درباره تبلیغات کاذب و دروغین در این حوزه، در عین حال بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای 1000 روز اول زندگی نوزادان و بچه ها تاکید نمود.

اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی

دکتر ضیاالدین مظهری در گفت وگو با مجله سلو بلاگ، با اشاره به راهکارهایی جهت پیشگیری از بروز چاقی و اضافه وزن، با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای برای 1000 روز اول زندگی، اظهار کرد: برنامه ریزی تغذیه ای برای 1000 روز اول زندگی که 270 روز آن در دوره بارداری است، اهمیت زیادی دارد؛ به عبارت دیگر نوع تغذیه در سال های اول و دوم زندگی نقش مشخص کننده ای در سلامت افراد در سنین بزرگسالی ایفا می نماید.

وی با اشاره به گردش اقتصادی بسیار بالای تبلیغات و شرکت های تجاری حوزه چاقی و زیبایی، عنوان نمود: این بازار یکی از سودآورترین بازارهای جهانی است، لذا تبلیغات کاذب و دروغین این شرکت ها تمام کوشش ها و فعالیت های مطلع سازی و ایجاد فرهنگ صحیح تغذیه سالم را تحت الشعاع قرار داده و بی اثر نموده و سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

وی با بیان اینکه تبلیغات نادرست غذایی و زیبایی مردم را به سمت باورهای غلط سوق می دهد، گفت: راه های زیادی برای پیشگیری از بروز چاقی و اضافه وزن وجود دارد که تغذیه سالم از ابتدای تولد و یا حتی پیش از تولد از مهمترین هاست. با این حال بیشتر مردم این اصول را رعایت ننموده و به جای پیشگیری به موقع، به دنبال تبلیغات دروغین لاغری و محصولات تجاری گران بها و زیان آور جهت درمان و جلوگیری از چاقی هستند.

مظهری با بیان اینکه قدرت بالای شرکت های تجاری حوزه زیبایی، تحقیقات و برنامه ریزی های دانشگاهی را تحت تاثیر قرار می دهد، اضافه نمود: تغذیه یکی از اساسی ترین فاکتورهای پیشگیری در بزنگاه های زندگی است که قبل از بارداری، دوران بارداری و سال اول و دوم زندگی از موثرترین زمان هاست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اهمیت نقش دانش آموختگان رشته تغذیه در اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از بروز چاقی در سطح جامعه، اظهار کرد: با ترویج فرهنگ و سبک تغذیه سالم می توان به سهولت از بروز چاقی و بیماری های ناشی از آن در سطح جامعه پیشگیری کرد؛ این درحالیست که متاسفانه کمپانی های بزرگ تجاری مباحث را به جای پیشگیری به سمت تشخیص و درمان پیش می برند تا به وسیله فروش دستگاه ها و داروهای مرتبط با زیبایی و لاغری بر ثروت و قدرت خود بیفزایند؛ درحالیکه با ترویج فرهنگ پیشگیری می توان با کم ترین داده بهترین خروجی را از نظر حفظ سلامتی و توانمندی جامعه کسب کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه وزارت بهداشت نیز به عنوان متولی سلامت در جامعه توجه لازم را به امر پیشگیری ندارد، اظهار کرد: اگر یک هزارم هزینه و بودجه تشخیص و درمان را به امر پیشگیری و ارتقای سواد سلامت جامعه اختصاص می دادیم، شرایط سلامت جامعه اینگونه نبود.

وی چاقی را مادر بسیاری از بیماری ها دانست و گفت: چاقی به طور خزنده پیش رفته و زمینه ساز بسیاری از بیماری های غیرواگیر است، تا جاییکه 80 درصد هزینه های درمان نیز در این حوزه به بیماری های غیرواگیر اختصاص می یابد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه تاکید و تمرکز رشته تغذیه بر پیشگیری است نه درمان، اظهار کرد: با ترویج فرهنگ پیشگیری و خودمراقبتی می توان ضمن جلوگیری از هدررفت میلیاردها دلار برای واردات دارو و ابزار لاغری، از بروز بسیاری از بیماری ها نیز پیشگیری کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر اصلاح سبک زندگی و تغذیه سالم برای پیشگیری از بروز بیماری، اظهار کرد: رعایت تناسب در خوردن یعنی رعایت تناسب در میزان و نوع غذا با جنس، سن و شرایط فیزیولوژیک فرد؛ تعادل در دریافت غذا یعنی دریافت ریزمغذی ها و درشت مغذی ها در حد احتیاج فرد و سوم رعایت تنوع در تغذیه، سه اصل طلایی تغذیه است که در کنار فعالیت بدنی مناسب، به ارتقای سلامت فرد منجر می گردد.

مظهری در سرانجام با بیان اینکه سکه سلامتی دو رو دارد که یکی تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و دیگری فعالیت بدنی متناسب با جنس، سن و شرایط فیزیولوژیکی است، عنوان نمود: این اصول باید از کودکی رعایت گردد. یکی از مسایلی که در این زمینه مورد توجه قرار نمی گیرد سبک زندگی غلط در بعضی خانواده هاست که باعث نابودی ساعت بیولوژیکی بچه ها شده و در رشد آنان تاثیرگذار است. به عنوان نمونه بیدار بودن بچه ها تا ساعات پایانی شب و تماشای تلویزیون نه تنها فرایند رشد آن ها را به تاخیر می اندازد بلکه یادگیری، یادآوری و جهش های فکری آن ها را نیز مختل می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12202

به "اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت برنامه ریزی تغذیه ای در 1000 روز اول زندگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید