برخی مراکز جمعیتی استان فارس بر روی گسل قرار گرفته است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، عنایت الله رحیمی در شورای فنی استان در شیراز اضافه کرد: فعالیت برخی از این گسل ها در دورانی از تاریخ خسارت های بسیاری را به استان فارس وارد نموده است که از جمله می توان به زلزله 6.9 (شش و نه دهم) ریشتری سال 1355 قیر و کارزین اشاره نمود که در آن زمین لرزه متاسفانه بیش از پنج هزار نفر از هموطنانمان کشته و افزون بر یک هزار و 700 نفر نیز مصدوم شدند.

برخی مراکز جمعیتی استان فارس بر روی گسل قرار گرفته است

رحیمی با اشاره به وجود گسل های فعال در فارس اضافه نمود: در برنامه ریزی های جدید سعی بر آن شده که با توجه به این خصوصیت ذاتی استان، اگر مکانی برای استقرار جمعیت در نظر گرفته می گردد دور از گسل ها باشد.

وی فارس را استانی بسیار گسترده و برخوردار از معادن، کوه ها و دشت هایی با اراضی مستعد کشاورزی دانست و ادامه داد: طبیعی است که در کنار چنین استعدادهایی، جمعیت هایی در شهرها و روستاها مستقر می شوند که تعدادی از این جمعیت ها دارای رشد ارگانیک و بدون برنامه ریزی قبلی و تعدادی هم دارای رشد برنامه ریزی شده هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس بیان نمود:یکی از پدیده های جدید شکل گرفته در این استان، رانش و فرونشست زمین و زمین لرزه های ضعیف است که کارشناسان یکی از علت های بروز پدیده فرو نشست زمین را برداشت های بی رویه از منابع آبی زیرزمینی ذکر می نمایند.

رحیمی بیان کرد:بر اساس گزارش های وزارت راه و شهرسازی، این استان در زمینه رعایت اصول شهرسازی و مقررات ملی ساختمان از استان های پیشرو کشور است.

وی اضافه نمود: بر همین اساس طی سال های گذشته کوشش شده که شناخت نسبتا خوبی از مجموعه ساختارزمین در استان فارس به دست آید و بر اساس نقشه هایی که در گذشته توسط مرکز زمین شناسی تهیه شده و فعالیت هایی که دانشگاه شیراز در زمینه پهنه بندی زلزله در شهر شیراز در دستور کار قرار داده، بتوان استفاده فنی لازم را برد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برخی مراکز جمعیتی استان فارس بر روی گسل قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخی مراکز جمعیتی استان فارس بر روی گسل قرار گرفته است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید