بورل: بند های ساز و کار حل اختلاف برجام ابهام دارد

به گزارش مجله سلو بلاگ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید بند مربوط به ساز و کار حل اختلاف در توافق هسته ای روشن نیست و به همین دلیل طرف های حاضر در توافق در حال رایزنی در مورد نحوه اجرای این بند ها هستند.

بورل: بند های ساز و کار حل اختلاف برجام ابهام دارد

به گزارش گروه بین الملل مجله سلو بلاگ، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه گفت: بند های مربوط به ساز و کار حل اختلاف در برجام ابهاماتی دارد و به همین دلیل طرف ها در حال رایزنی در خصوص نحوه اجرای این ساز و کار هستند.

بورل که در انتها نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع مجله سلو بلاگ صحبت می کرد، در پاسخ به سؤالی در خصوص زمانبندی دقیق اجرای ساز و کار حل اختلاف، گفت: داریم به تماس با تمام شرکت کنندگان ادامه می دهیم و داریم در خصوص راستا پیش رو بحث می کنیم.

وی اضافه کرد: جمله بندی برجام در خصوص نحوه مدیریت تاریخ [ساز و کار]روشن نیست، از جمله اینکه این فرصت چه زمانی شروع می گردد. این بخشی از ضمیمه دوم است که باید به صورت محرمانه روی آن کار گردد.

بورل گفت: نمی تواند به این سؤال پاسخ دهد که آیا اکنون ضرب الاجل های مربوط به ساز و کار حل اختلاف شروع شده است یا نه.

انگلیس، فرانسه و آلمان 6 روز پیش در واکنش به پاسخ های برجامی ایران به تحریم های آمریکا، رسما از بورل خواستند ساز و کار حل اختلاف توافق هسته ای را شروع کند. این فرآیند در صورت پابرجام ماندن اختلافات میان طرف ها، نهایتا می تواند شرایط دو طرف را به وضع پیش از توافق هسته ای بازگرداند، به این معنی که محدودیت های هسته ای ایران کنار گذاشته شده و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد که فعلا در شرایط تعلیق قرار گرفته است، احیا می شوند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از صحبت هایش، گفت: در نشست امروز وزرای خارجه را در جریان تبادل نظر های صریحی که پنج شنبه هفته گذشته در دهلی نو با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران داشته، قرار داده است.

وی گفت: در این نشست در خصوص شرایط کنونی برجام بعد از فعال شدن ساز و کار حل اختلاف از سوی سه کشور اروپایی، بحث و تبادل نظر شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: وزرای خارجه سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) که از من خواستند که فرایند حل اختلاف برجام را شروع کنم، تأکید داشتند که هدف از انجام این کار حفظ این توافق است، نه جایگزین کردن این توافق با توافقی تازه.

اظهارات بورل در حالی مطرح می گردد که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اخیرا در صحبت هایی که با استقبال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روبرو شده، گفته است که باید برجام را با توافق ترامپ جایگزین کرد. دولت فرانسه نیز هرچند مدعی است که خواستار حفظ توافق هسته ای است، اما اصرار دارد که این توافق با توافق هایی در خصوص آینده بلندمدت برجام و فعالیت های موشکی و منطقه ای ایران، تکمیل گردد.

بورل در ادامه صحبت هایش به شروع به کار ائتلاف دریایی تحت رهبری فرانسه در تنگه هرمز اشاره نمود و گفت: اعضای اتحادیه اروپا از این ابتکار استقبال کردند. وی مدعی شد که هدف از تشکیل این ائتلاف نظارتی، کاستن از تنش ها در منطقه خلیج فارس است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 12277

به "بورل: بند های ساز و کار حل اختلاف برجام ابهام دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورل: بند های ساز و کار حل اختلاف برجام ابهام دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید