تاسیس موزه ملی زیتون ایران در رودبار

به گزارش مجله سلو بلاگ، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اطلاع داد: موزه ملی زیتون ایران در رودبار تاسیس می گردد.

تاسیس موزه ملی زیتون ایران در رودبار

شهرود امیر انتخابی با بیان اینکه در استان گیلان قدمت درخت زیتون آنچنان که از کاوش های باستان شناسی شهرستان رودبار به دست آمده است به بیش از 2000 سال پیش میرسد، گفت: موزه ملی زیتون ایران در ساختمان میراث فرهنگی در داخل شهر رودبار با مساحت 350 متر مربع درحال بهره برداری است.

در حال حاضر کلیه دوربین ها، ویترین ها و مرمت ساختمان تاریخی میراث فرهنگی آماده شده و فقط برای ایجاد و افتتاح این موزه نیازمند اشیاء و ابزار قدیمی مربوط به زیتون هستیم.

تفاهم نامه ای با سازمان جهادکشاورزی استان نیز تهیه شده است که با همکاری فرمانداری شهرستان رودبار مرکز تحقیقات زیتون ایران، سازمان جهاد کشاورزی استان و سایر دستگاه ها دولتی بتوانیم در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح اولین موزه ملی زیتون ایران در شهرستان رودبار باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن معرفی ظرفیت های موزه ملی زیتون ایران که مورد تائید اداره کل موزه های سازمان میراث فرهنگی کشور است، اضافه کرد: گیاه شناسی و زیست شناسی زیتون، اسطوره شناسی زیتون، تاریخچه زیتون در ایران و دنیا، یافته های باستان شناسی زیتون، شیوه سنتی فراوری صابون زیتون، موارد کاربردی روغن زیتون سنتی و همچنین استفاده از روغن زیتون به عنوان سوخت و معرفی شیوه کاشت زیتون تا برداشت آن، آشنایی با اشیاء قدیمی مربوط به زیتون از مواردی است که در این موزه به نمایش در خواهد آمد.

وی ضمن دعوت از مردم به مشارکت در امر تجهیز موزه ادامه داد: از تمامی علاقمندان و فرهنگ دوستان استانی و کشوری، سازمان های مردم نهاد و نهادهای دولتی درخواست می نماید تا اشیاء و ابزار و دیگر اسنادی که در اختیار دارند را به منظور تجهیز موزه ملی زیتون ایران، به موزه مردم شناسی و باستان شناسی رشت واقع در رشت، خیابان بیستون و یا به اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان رودبار واقع در شهرستان رودبار و یا به وسیله معاونت میراث فرهنگی این اداره کل واقع در رشت- میدان گیل- ساختمان شماره دو میراث فرهنگی استان تحویل دهند.

با توجه به اینکه بخش عمده ای از تجهیز ساختمان، خرید دوربین ها و… صورت گرفته امیدوار هستیم در دهه مبارک فجر سال جاری بتوانیم این موزه را راه اندازی کنیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 6401

به "تاسیس موزه ملی زیتون ایران در رودبار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاسیس موزه ملی زیتون ایران در رودبار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید