تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین

به گزارش مجله سلو بلاگ، رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین حسینی ضمن تشریح اهداف، ماموریت ها و اقدامات کمیته زیرساخت در اربعین سال 1398، پایدارسازی و کیفی سازی زیرساخت ها برای ارایه خدمات به زایران را اولویت اصلی این کمیته عنوان نمود.

تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین

به گزارش خبرنگاران، مهدی جمالی نژاد با بیان اینکه کمیته زیرساخت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی، موضوعات مرتبط با پروژه های عمرانی را برنامه ریزی و بر اقدامات اجرایی نظارت می نماید، اظهار کرد: این کمیته یکی از کمیته های 14 گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی است که دارای 15 مأموریت و وظیفه اساسی در حوزه احداث و تکمیل پروژه های عمرانی و راه های مواصلاتی و بناهای ثابت، جانمایی و تأمین امکانات برای پارکینگ های خودروهای شخصی و اتوبوس های بین شهری، تأمین امکانات اضطراری و رفاهی، تکمیل پایانه های مرزی و برطرف خلاءهای مرزی، توسعه زیرساخت های ارتباطی حوزه فضای مجازی و افزایش پوشش مخابراتی، ارائه خدمات پولی و بانکی، ایمنی راه های مواصلاتی و حذف نقاط حادثه خیز، احداث بناهای ماندگار در پایانه های مرزی استان های هدف است.

وی با بیان اینکه تحقق اهداف و وظایف کمیته با برگزاری جلسات کمیته اصلی و حضور در جلسات کمیته های استانی و رصد پیشرفت اجرای مصوبات جلسات و انجام بازدیدهای میدانی از مرزهای چهارگانه و پایانه های مرزی پیگیری شده است، گفت: برای تحقق این ماموریت ها ابتدا آسیب شناسی مجموعه فعالیت های دستگاه هایی اجرایی عضو کمیته انجام و با برگزاری نشست های مشترک نسبت به تهیه نقشه راه و برنامه سال 1398 کمیته زیرساخت و تقسیم کار و تفکیک وظایف اقدام شد و به منظور عینی شدن برنامه های تعریف شده، از ابتدای امسال بازدیدهای ادواری از مرزهای چهارگانه صورت گرفته است.

جمالی نژاد با بیان اینکه استفاده از ظرفیت واحدهای استانی دستگاه های اجرایی برای پیشبرد برنامه های عمرانی معین شده در دستور کار کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین نهاده شده و معاونین امور عمرانی استانداری ها مسئولیت کمیته زیرساخت استان ها را عهده دار شدند، یادآور شد: به موجب سیاست های تعریف شده برای برنامه ریزی بلند مدت، تهیه طرح های جامع و تفصیلی مرزها در دستور کار نهاده شد تا به عنوان مبنای انجام فعالیت های عمرانی ماندگار و پایدار قرار گیرد.

وی اضافه نمود: سیاست های کلیدی برای توسعه زیرساخت ها در مرزهای چهارگانه با نگاه آینده نگرانه و مبنتی بر ایجاد زیرساخت های دائمی و ماندگار، پایداری در ارائه خدمات به زائرین و کیفی سازی خدمات راسخ بوده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به بعضی اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در سال 98 اشاره نمود و گفت: در حوزه راه های مواصلاتی تمرکز برنامه ریزی بر ایمن سازی راستاهای منتهی به مرز بود و برای تحقق این مهم، لکه گیری موضعی و روکش اسفالت 463 کیلومتر از راهها در سه استان خوزستان، ایلام و کرمانشاه انجام شد.

وی همچنین گفت: حدود 40 کیلومتر هم راه احداثی در مرز مهران و چذابه احداث شد که مهمترین آن احداث کمربندی غربی در شهر مهران بود که باعث تفکیک ترافیک ورودی به پایانه برکت به عنوان مبدا و خروجی اتوبوس های برون شهری گشت.

جمالی نژاد همچنین از خط کشی 2500 کیلومتر از راه های منتهی به مرزهای مجاز اطلاع داد و گفت: نصب حفاظ و گاردریل به طول 40 کیلومتر به ویژه در مرز مهران و چذابه و نصب علائم هدایت و رانندگی برای ایمن سازی راستا توسط کمیته زیرساخت استان و وزارت راه و شهرسازی انجام شد.

رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین همچنین اظهار کرد: در حوزه تقویت زیرساخت و ارتقاء ظرفیت ارتباطی جهت برقراری مکالمات و استفاده از اینترنت، با تقویت شبکه و آنتن های BTS در مرزهای چهارگانه، افزایش ظرفیت شبکه تلفن های همراه توسط اپراتورهای سه گانه و نصب و بهره برداری از Wi-Fi رایگان در پایانه های مرزی با بهره گیری از 47 سایت دائمی، 16 سایت ثابت و 16 سایت متحرک امکان برقراری 60 میلیون دقیقه مکالمه و تأمین اینترنت پرسرعت رایگان در پایانه های مرزی فراهم شده است.

جمالی نژاد افزود: کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در راستای ارائه خدمات پولی و بانکی به زائرین اربعین حسینی(ع) به ویژه در شهرهای منتهی به مرز و پایانه های مرزی محل تردد زائرین اقدام به معین شعب و باجه های کشیک در استان های ایلام، کرمانشاه و خوزستان و تدارک لازم برای افزایش میزان نصب، راهبری و نگهداری امکانات پرداخت الکترونیک در نقاط مرزی چزابه ،شلمچه، مهران وخسروی کرده است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به بعضی اقدامات صورت گرفته برای توسعه زیرساخت پایانه های مرزی اشاره نمود و از محوطه سازی ورودی پایانه های مرزی مهران، شلمچه و چذابه و تکمیل عملیات اجرایی و بهره برادری از آنها در امسال اطلاع داد.

وی همچنین گفت: احداث و تقویت گیت های گذرنامه پایانه های مرزی از جمله اقدامات اساسی دیگری بود که برای تحقق این موضوع اقداماتی صورت گرفت و در حال حاضر 96 گیت در پایانه مرزی مهران، 48 گیت در پایانه مرزی شلمچه شامل احداث خروجی اتباع خارجی در امسال با ایجاد 24 گیت، 24 گیت در پایانه مرزی چذابه و 29 گیت با 58 خروجی در پایانه مرزی خسروی راه اندازی شده است.

وی اضافه نمود: همچنین برای شرایط اضطراری تعدادی گیت سیار تهیه و در مرزها تعبیه شد تا در صورت ازدحام جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.

جمالی در ادامه اظهار کرد: زیرساخت پارکینگ خودروهای شخصی و عمومی به دلیل استفاده زائران از خودروهای شخصی تکمیل و بهسازی شد و در حال حاضر ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز مهران 100 هکتار، ظرفیت پارکینگ پایانه برکت در مرز مهران برای اتوبوس های برون شهری با گنجایش حداقل 1000 دستگاه، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز شلمچه 90 هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز چذابه 100 هکتار، ظرفیت پارکینگ خودروهای شخصی در مرز خسروی 140هکتار است.

وی همچنین از اجرای برنامه زمان بندی برای حصارکشی و تامین امنیت پارکینگ ها و معین متولی برای آنها اطلاع داد و گفت: در مجموع 440 هکتار پارکینگ در مرزهای چهارگانه تعبیه و زیرساخت های آن تکمیل شده است.

رییس کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین در ادامه با بیان اینکه در حوزه زیرساخت ها و تأسیسات آب، برق و فاضلاب توجه به پایداری خدمات و کیفی سازی آن در دستور کار گرفت از احداث روشنایی و نصب برج نوری در راستاهای منتهی به مرز (120کیلومتر) و 440 هکتار پارکینگ ایجاد شده، نصب و بهره برداری از 10 دستگاه فراوری و بسته بندی آب در پایانه های مرزی و شهرهای نجف و کربلا با ظرفیت فراوری 300 هزار بسته آب کیسه ای و جرعه ای در روز اطلاع داد.

جمالی نژاد همچنین از اعزام 40 اکیپ فنی آب و برق، اعزام 100 تانکر برای آب رسانی در پایانه های مرزی و کشور عراق، تأمین 8 دستگاه ژنراتور برق اضطرای برای پایانه های مرزی، ایجاد 2 کارخانه یخ در پایانه های مرزی، اعزام 10 آزمایشگاه سیا توسط وزارت نیرو و واحدهای تابعه اطلاع داد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین اعلام نمود: تأمین 2500 دستگاه ناوگان حمل و نقل درون شهری برای جابجایی زائرین در پایانه های مرزی و داخل کشور عراق انجام شد که 1250دستگاه آن در ایران و 1250 دستگاه برای داخل خاک عراق برنامه ریزی و اختصاص یافت.

وی از یاری به توسعه و عمران شهرهای واقع در راستا تردد زائرین با موضوع شهرداری ها با هدف ایجاد زیر ساخت های ماندگار و دائمی اعم از ایجاد مجتمع های خدماتی و رفاهی و بهسازی معابر راستاهای مربوطه توسط شهرداریها اطلاع داد.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد که مجموعه اقدامات زیرساختی صورت گرفته فرصت ارائه خدمات بهینه را به زائرین محترم اربعین حسینی(ع) فراهم کرده باشد.

پریها: مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 9725

به "تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح اقدامات کمیته زیرساخت ستاد مرکزی اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید