کوشش مقامات ورزش ایران برای لیدری بازگشت کاراته به المپیک

به گزارش مجله سلو بلاگ، کنار گذاشته شدن کاراته از المپیک 2024 پاریس اتفاقی تلخ بود و مقامات ورزش کشورمان کوشش خود را برای بازگشت این رشته به المپیک شروع نموده اند.

کوشش مقامات ورزش ایران برای لیدری بازگشت کاراته به المپیک

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، انتها پس از حدود 2 سال صحبت و حدس در مورد حذف کاراته از رقابت های المپیک، در جلسه روز دوشنبه 17 آذرماه هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک حضور چهار رشته جدید اسکیت بورد، سنگ نوردی، موج سواری و پایکوبی (حرکات موزون) در المپیک 2024 پاریس قطعی شد و کاراته به صورت رسمی از حضور در المپیک پاریس بازماند. تصمیمی که با توجه به قدرت و صندلی کاراته ایران در جهان بسیار تلخ و شوک عظیمی برای ورزشی کشورمان بود.

کاراته قرار بود از المپیک توکیو به عنوان ضلع پنجم رشته های مدال آور به جمع چهار ضلع ورزش کشورمان اضافه گردد، اما هنوز در توکیو حاضر نشده باید خود را آماده کند تا در صورت کسب مدال خیلی زود این جمع را ترک کند.

در این شرایط مسئولان ورزش کشور با توجه به اهمیت حضور کاراته در المپیک در کوتاه ترین زمان ممکن به تکاپو افتادند تا با رایزنی و مذاکره با مقامات بین المللی، کوشش های خود را برای تغییر این تصمیم یا نقش آفرینی در تصمیمات آینده پررنگ جلوه دهند. اتفاقی که معمولاً در ورزش ایران خیلی شاهد آن نبوده ایم و در بیشتر مواقع مقامات و روسای فدراسیون های ورزش کشورمان به جای نقش آفرینی و لیدری در تصمیمات عظیم، نقش همراه را در تصمیمات داشته اند و نتوانسته ایم به خوبی یک جریان را شروع و راهنمایی کنیم.

ابتدا در داخل کشور میان فدراسیون کاراته، وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک تعامل خوبی شکل گرفت. تعاملی که نتیجه آن مذاکرات سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در حاشیه اجلاس شورای المپیک آسیا در عمان با شیخ احمد رئیس شورای المپیک آسیا، حیدر فرمان مدیر بخش رویدادهای شورای المپیک آسیا و ناصر الرزوقی رئیس کنفدراسیون کاراته آسیا در مورد بازگشت کاراته به المپیک بود. در میان آنتونی اسپینوز رئیس اسپانیایی فدراسیون جهانی کاراته نیز با توجه به نقش پررنگ کشورهای آسیایی در این جلسه حاضر شد و با مقامات شورای المپیک آسیا و رئیس کمیته ملی المپیک ایران نیز ملاقات کرد. در واقع مسئولان کشورمان می خواهند نقش لیدر را در بازگشت کاراته به المپیک ایفا نمایند.

اقدامات جدی مسئولان ورزشی کشورمان باعث شده در حال حاضر مسئولان شورای المپیک آسیا، فدراسیون جهانی کاراته و کنفدراسیون کاراته آسیا با ایران همسو شده و از پیشنهاد کشورمان برای تشکیل کمپین بازگشت کاراته به المپیک استقبال نمایند. کمپینی که رئیس فدراسیون جهانی کاراته با توجه به نقش و موضوع کشورهای قدرتمند کاراته جهان مانند ایران از آن استقبال نموده و حتی از امید برای شکستن رای حذف کاراته از المپیک صحبت نموده است.

با کوشش و دیپلماسی ورزشی پررنگ تر از سوی مسئولان ورزش کشورمان و پیگیری این موضوع در یک فرایند بلند مدت و همکاری و هماهنگی بیشتر با شورای المپیک آسیا و فدراسیون جهانی و کشورهای قدرتمندی مانند ژاپن، فرانسه، ایتالیا و ... می توان امیدوار بود که خواسته های جامعه کاراته جهان به گوش مسئولان IOC رسیده تا اگر تصمیمی برای تغییر نظر خود در مورد المپیک 2024 ندارند، به کاراته برای بازگشت به المپیک 2028 فکر نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 26459

به "کوشش مقامات ورزش ایران برای لیدری بازگشت کاراته به المپیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش مقامات ورزش ایران برای لیدری بازگشت کاراته به المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید