تولید دست مصنوعی در کشور ، نیاز افراد دچار نقص عضو با محصولی فناورانه رفع شد

به گزارش مجله سلو بلاگ، محققان در کشور دست مصنوعی اختراع کردند که با ویژگی هایی مانند دارا بودن 7 درجه آزادی به کمک افراد نقص عضو شده می آید تا آن ها از توانمندی های دست برخوردار شوند.

تولید دست مصنوعی در کشور ، نیاز افراد دچار نقص عضو با محصولی فناورانه رفع شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، لحظه ای چشمان خود را ببندید. خود را بدون دست تصور کنید. دست ها عضو هایی هستند که بیشترین کارایی را برای انجام کار های روزانه دارند. تقریبا بیشترین ارتباط فیزیکی ما با محیط پیرامون با آن ها انجام می گردد؛ بنابراین با تصور فقدان دست شاید بتوان کمی از رنج افراد دارای نقص عضو را که به هر دلیلی دستان خود را از دست داده اند، دریابیم.

به همین دلیل تولید دست های مصنوعی اقدامی فناورانه از سوی محققان بود تا کارایی دست ها به افراد بازگردد. تا دو سال پیش، این محصول فناورانه به کشور وارد می شد تا اینکه تحریم ها ورود آن را ممنوع کرد.

توسعه بازار با حمایت مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی

اما اکنون محققان کشور این دست های مصنوعی را در کشور تولید می کنند. شرکت فناور احیاگر نوین پارسه ماندگار تولید کننده این محصول فناورانه است که از حمایت های مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی برخوردار شده است.

سعید بهرامی مقدم مدیر عامل شرکت فناور تولید کننده این محصول فناورانه گفت: دست های مصنوعی زیر شاخه ای از علم نوظهور بایومکاترونیک هستند. بایومکاترونیک حوزه ای میان رشته ای از علومی است که مجموعه ای از تمامی رشته های اصلی مهندسی و زیستی مانند مکانیک، الکترونیک، علوم کامپیوتر و علوم پزشکی را شامل می گردد.

وی ادامه داد: دست بایونیک یا Bionic Hand در طراحی خود از طبیعت زنده الگو برداری می کند. دست مصنوعی نیز تقلیدی از دست واقعی است. زیرا تمامی افراد دچار نقص عضو انتظار دارند دستی مانند دست واقعی از دست داده خود را داشته باشند.

حل چالشی فناورانه

پس چالش در همین جا است، آیا فناوری امکان تطبیق کامل دست مصنوعی را فراهم می کند. دست های ما حدود 14 درجه آزادی حرکت مکانیکی را دارند که این تعداد درجه آزادی حرکت بالا نیازمند کانال های مجزای فرمان کنترلی است. در صورتی که یک ماشین بخواهد این تعداد درجات آزادی را داشته باشد ارتباط و کنترل کردن آن سخت می گردد.

بهرامی مقدم درباره این موضوع گفت: انسان برای حرکت دادن اندام های مصنوعی، از سیگنال های زیستی برای کنترل ارادی آن ها استفاده می کند. در طراحی دست بایونیک نیز ما از همین سیگنال های زیستی استفاده کرده ایم. این سیگنال ها به صورت غیر تهاجمی از سطح پوست دریافت و سپس برای ارتباط با سیستم کنترلگر دست بایونیک تقویت و پردازش می شوند.

به عنوان مثال برای برداشتن یک جسم نخست جسم دیده و موقعیت و نوع جسم شناسایی می گردد. سپس فرمان حرکت و نوع انگشتان اخذ کننده جسم از مغز صادر و حرکت برای دریافت جسم ایجاد می گردد.

وی همچنین بیان نمود: دست بایونیک طراحی و ساخته شده در این طرح دارای 7 درجه آزادی است که شامل چرخش کامل مچ، چرخش و باز و بسته شدن انگشت شست و باز و بسته شدن 4 انگشت دیگر به طور مجزا است. این محصول برای افرادی که دست خود را از دست داده اند کاربردی است.

بهرامی مقدم در ادامه برخی از ویژگی های این محصول را برشمرد و افزود: حرکت انگشتان دست به صورت مجزا، استفاده از RFID, پردازش تصویر، ارتباط با رایانه و تلفن همراه و تشخیص حسی از ویژگی ها آن به شمار می رود.

همچنین این محصول دارای چندین اختراع ثبت شده داخلی و بین المللی است. این شرکت فناور با بهره گیری از توان و تخصص نیروی خلاق خود پیروز به طراحی و ساخت دست بایونیک برای نخستین بار در کشور شده است. همچنین وجود سیستمی که ایجاد کننده احساسات محیطی برای کاربر است را به عنوان ویژگی خاص در این طرح نام برد. هدف آن درک بهتر محیط به واسطه بایونیک است. سیستم فوق از روش تعویض حسی بهره می برد که این محصول امکان نصب بر روی هر دست مصنوعی را فراهم می کند. با استفاده از این محصول می توان لرزش، لغزش، دما، فشار و موقعیت انگشت را به کاربر القاء کرد.

البته این شرکت فناور محصولی دیگر با نام اگزواسکلتون دست را نیز طراحی کرده است که برای افراد دچار سکته مغزی که قدرت حرکت دست خود را از دست داده اند، کاربرد دارد. در این افراد عضلات دست پس از چند ماه به دلیل عدم حرکت تحلیل می فرایند، اما این محصول مانند یک دستکش به دست بیمار می رود و با دریافت فرمان ارادی از دست سالم، تحریک عضلات با حرکت دادن آن ها توسط موتور ها و الکتریسته باعث حرکت انگشتان به صورت ارادی می گردد.

کمک به حدود 40 هزار فرد قطع عضو شده

محمد علی پیش بین رییس هیات مدیره این شرکت فناور در این باره گفت: با توجه به اینکه از دو سال قبل ورود این محصول به کشور تحریم شد پس تولید بومی آن می تواند اقدامی اثرگذار برای رفع نیاز افراد نیازمند به آن باشد. البته آمار دقیقی از افراد دچار نقص عضو نداریم، اما با توجه به آمار بهزیستی حدود 40 هزار نفر قطع عضو از ناحیه دست و جانبازان جنگی وجود دارند که می توانند از این محصول استفاده کنند. البته ظرفیت های خوبی در بازار کشور های همسایه مانند عراق، سوریه و افغانستان هم وجود دارد.

وی در ادامه افزود: برای استفاده از این محصول نیازی به عمل جراحی نیست و فرد با پوشیدن آن قادر به استفاده است. با استفاده از آن اعتماد به نفس به افراد باز می گردد و کمک به اشتغال زایی برای افراد هم دارد. پس کارآفرینی اجتماعی آن چیزی است که به کمک محصول محقق می گردد.

پیش بین در انتها اظهار داشت: حضور در دوره های شتابدهی مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی کمک بزرگی به تیم ما برای تصمیم گیری بهتر بود تا با آشنایی کامل از بازار ایران به تولید انبوه برسیم. همچنین کمک برای ثبت اختراع، دریافت مجوزها، استاندارد ها و مشاوره و معرفی به سرمایه گذار و راهنمایی های مستقیم رییس این مرکز از دیگر حمایت هایی بود که از ما شد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sloblag.com شناسه مطلب: 18403

به "تولید دست مصنوعی در کشور ، نیاز افراد دچار نقص عضو با محصولی فناورانه رفع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید دست مصنوعی در کشور ، نیاز افراد دچار نقص عضو با محصولی فناورانه رفع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید